TranslatePress Multilingual - en to sv_SE translation catalogue (879 entries)

en: Please update the TranslatePress - Multilingual plugin to version %1$s or higher to ensure %2$s functions correctly.
sv_SE: Uppdatera tillägget TranslatePress - Multilingual till version %1$s eller högre för att %2$s ska fungera korrekt.

en: Please install and activate the TranslatePress - Multilingual plugin
sv_SE: Installera och aktivera tillägget TranslatePress - Multilingual

en: Install & Activate
sv_SE: Installera och aktivera

en: Please update TranslatePress - Multilingual to version %2$s or newer. Your currently installed version of TranslatePress - Multilingual is no longer compatible with the current version of %1$s.
sv_SE: Uppdatera TranslatePress - Multilingual till version %2$s eller nyare. Din nuvarande installerade version av TranslatePress - Multilingual är inte längre kompatibel med den aktuella versionen av %1$s.

en: All TranslatePress functionalities are disabled until then.
sv_SE: Alla TranslatePress-funktioner är inaktiverade tills dess.

en: Update Now
sv_SE: Uppdatera nu

en: This TranslatePress add-on has been migrated to the main plugin and is no longer used. You can delete it.
sv_SE: Detta tillägg för TranslatePress har migrerats till huvudtillägget och används inte längre. Du kan ta bort det.

en: <strong>TranslatePress</strong> requires at least PHP version 5.6.20+ to run. It is the <a href="%s">minimum requirement of the latest WordPress version</a>. Please contact your server administrator to update your PHP version.
sv_SE: <strong>TranslatePress</strong> kräver minst PHP-version 5.6.20+ för att köras. Det är <a href="%s">minimikravet för den senaste WordPress-versionen</a>. Kontakta din serveradministratör för att uppdatera din PHP-version.

en: Advanced
sv_SE: Avancerade

en: Settings saved.
sv_SE: Inställningarna har sparats.

en: Are you sure you want to remove this item?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort detta objekt?

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Select...
sv_SE: Välj...

en: [%s] Low TranslatePress AI Words
sv_SE: [%s] Lågt antal TranslatePress AI-ord

en: upgrade your plan or get extra AI Words
sv_SE: uppgradera din plan eller skaffa extra AI-ord

en: upgrade your plan
sv_SE: uppgradera din plan

en: TranslatePress AI words are running low on your site.
sv_SE: TranslatePress AI-ord håller på att ta slut på din webbplats.

en: Current status: %s words remaining
sv_SE: Nuvarande status: %s ord kvar

en: Once the remaining AI words run out, automatic translation through TranslatePress AI will be paused.
sv_SE: När de återstående AI-orden tar slut pausas den automatiska översättningen via TranslatePress AI.

en: To continue translating your content, please %1$s over at %2$s
sv_SE: För att fortsätta översätta ditt innehåll, vänligen %1$s på %2$s

en: Manage Notification: %s
sv_SE: Hantera avisering: %s

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
sv_SE: Det finns en ny version av %1$s tillgänglig. %2$sVisa detaljer för version %3$s%4$s eller %5$suppdatera nu%6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
sv_SE: Det finns en ny version av %1$s tillgänglig. %2$sVisa detaljer för version %3$s%4$s.

en: To enable updates, please %1$senter your license key%2$s. Need a license key? %3$sPurchase one now%4$s.
sv_SE: För att aktivera uppdateringar, vänligen %1$sange din licensnyckel%2$s. Behöver du en licensnyckel? %3$sKöp en nu%4$s.

en: To enable updates, please go to the %1$slicense page%2$s and check that you have a valid license.
sv_SE: För att aktivera uppdateringar, gå till %1$slicenssidan%2$s och kontrollera att du har en giltig licens.

en: To enable updates, your licence needs to be renewed. Please go to the %1$sTranslatePress Account%2$s page and login to renew.
sv_SE: För att aktivera uppdateringar måste din licens förnyas. Gå till sidan %1$sTranslatePress Account%2$s och logga in för att förnya.

en: You do not have permission to install plugin updates
sv_SE: Du har inte behörighet att installera tilläggsuppdateringar

en: Error
sv_SE: Fel

en: Your TranslatePress license key is invalid or missing.
sv_SE: Din licensnyckel för TranslatePress är ogiltig eller saknas.

en: Your license key expired on %s.
sv_SE: Din licensnyckel upphörde att gälla %s.

en: Your license key has been disabled.
sv_SE: Din licensnyckel har inaktiverats.

en: Your license key is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
sv_SE: Din licensnyckel är inaktiverad för denna URL. Återaktivera den från <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> Hantera webbplatser.

en: <p><strong>License key mismatch.</strong> The license you entered doesn’t match the TranslatePress version you have installed.</p><p>Please check that you’ve installed the correct version for your license from your TranslatePress account.</p>
sv_SE: <p><strong>Licensnyckeln matchar inte.</strong> Licensen du angav matchar inte den installerade versionen av TranslatePress.</p><p>Kontrollera att du har installerat rätt version för din licens från ditt TranslatePress-konto.</p>

en: If you have only the free plugin installed but added a paid license, please install the paid plugin from your TranslatePress account.
sv_SE: Om du endast har det kostnadsfria tillägget installerat men har lagt till en betald licens, installera det betalda tillägget från ditt TranslatePress-konto.

en: Your license key has reached its activation limit.
sv_SE: Din licensnyckel har nått sin aktiveringsgräns.

en: Upgrade your plan to add more sites. %1$sUpgrade now%2$s
sv_SE: Uppgradera ditt paket för att lägga till fler webbplatser. %1$sUppgradera nu%2$s

en: This website is already activated under a free license. Each website can only use one free license.
sv_SE: Denna webbplats är redan aktiverad med en kostnadsfri licens. Varje webbplats kan endast använda en kostnadsfri licens.

en: An error occurred, please try again.
sv_SE: Ett fel inträffade, försök igen.

en: You have successfully activated your license
sv_SE: Du har aktiverat din licens.

en: Others
sv_SE: Övriga

en: Restrict by Language
sv_SE: Begränsa efter språk

en: Exclude from Language
sv_SE: Exkludera från språk

en: Restrict element to language
sv_SE: Begränsa element till språk

en: Show this element only in one language.
sv_SE: Visa detta element endast på ett språk.

en: Enable translation
sv_SE: Aktivera översättning

en: Allow translation to the corresponding language only if the content is written in the default language.
sv_SE: Tillåt översättning till motsvarande språk endast om innehållet är skrivet på standardspråket.

en: Select language
sv_SE: Välj språk

en: Choose in which language to show this element.
sv_SE: Välj på vilket språk detta element ska visas.

en: Exclude element from language
sv_SE: Exkludera element från språk

en: Exclude this element from specific languages.
sv_SE: Exkludera detta element från specifika språk.

en: Select languages
sv_SE: Välj språk

en: Choose from which languages to exclude this element.
sv_SE: Välj från vilka språk detta element ska exkluderas.

en: This element will still be visible when you are translating your website through the Translation Editor.
sv_SE: Detta element kommer fortfarande att vara synligt när du översätter din webbplats via översättningsredigeraren.

en: The content of this element should be written in the default language.
sv_SE: Innehållet i detta element bör vara skrivet på standardspråket.

en: <strong>TranslatePress</strong> encountered SQL errors. <a href="%s" title="View TranslatePress SQL Errors">Check out the errors</a>.
sv_SE: <strong>TranslatePress</strong> påträffade SQL-fel. <a href="%s" title="View TranslatePress SQL Errors">Kontrollera felen</a>.

en: Automatic translation has been disabled.
sv_SE: Automatisk översättning har inaktiverats.

en: Dismiss this notice.
sv_SE: Avfärda denna notis.

en: Logged errors
sv_SE: Loggade fel

en: These are the most recent 5 errors logged by TranslatePress:
sv_SE: Detta är de 5 senaste felen som loggats av TranslatePress:

en: Yes
sv_SE: Ja

en: Why are these errors occuring
sv_SE: Varför uppstår dessa fel

en: If TranslatePress detects something wrong when executing queries on your database, it may disable the Automatic Translation feature in order to avoid any extra charging by Google/DeepL. Automatic Translation needs to be manually turned on, after you solve the issues.
sv_SE: Om TranslatePress upptäcker något fel vid körning av frågor i din databas kan den inaktivera funktionen Automatisk översättning för att undvika extra avgifter från Google/DeepL. Automatisk översättning måste aktiveras manuellt efter att du har löst problemen.

en: The SQL errors detected can occur for various reasons including missing tables, missing permissions for the SQL user to create tables or perform other operations, problems after site migration or changes to SQL server configuration.
sv_SE: De upptäckta SQL-felen kan uppstå av olika anledningar, bland annat saknade tabeller, saknade behörigheter för SQL-användaren att skapa tabeller eller utföra andra operationer, problem efter migrering av webbplatsen eller ändringar i SQL-serverkonfigurationen.

en: What you can do in this situation
sv_SE: Vad du kan göra i den här situationen

en: Go to Settings -> TranslatePress -> General tab and Save Settings. This will regenerate the tables using your current SQL settings. Check if no more errors occur while browsing your website in a translated language. Look at the timestamps of the errors to make sure you are not seeing the old errors. Only the most recent 5 errors are displayed.
sv_SE: Gå till Inställningar -> TranslatePress -> fliken Allmänt och spara inställningarna. Detta återskapar tabellerna med dina nuvarande SQL-inställningar. Kontrollera att inga fler fel uppstår när du surfar på din webbplats på ett översatt språk. Titta på tidsstämplarna för felen för att säkerställa att du inte ser gamla fel. Endast de 5 senaste felen visas.

en: If your problem isn't solved, try the following steps:
sv_SE: Om ditt problem inte är löst, prova följande steg:

en: Create a backup of your database
sv_SE: Skapa en säkerhetskopia av din databas

en: Create a copy of each translation table where you encounter errors. You can copy the table within the same database (trp_dictionary_en_us_es_es_COPY for example) -- perform this step only if you want to keep the current translations
sv_SE: Skapa en kopia av varje översättningstabell där du stöter på fel. Du kan kopiera tabellen inom samma databas (trp_dictionary_en_us_es_es_COPY till exempel) -- utför detta steg endast om du vill behålla de nuvarande översättningarna

en: Remove the trouble tables by executing the DROP function on them
sv_SE: Ta bort de problematiska tabellerna genom att köra DROP-funktionen på dem

en: Go to Settings -> TranslatePress -> General tab and Save Settings. This will regenerate the tables using your current SQL server.
sv_SE: Gå till Inställningar -> TranslatePress -> fliken Allmänt och spara inställningarna. Detta återskapar tabellerna med din nuvarande SQL-server.

en: Copy the relevant content from the duplicated tables (trp_dictionary_en_us_es_es_COPY for example) in the newly generated table (trp_dictionary_en_us_es_es) -- perform this step only if you want to keep the current translations
sv_SE: Kopiera det relevanta innehållet från de duplicerade tabellerna (trp_dictionary_en_us_es_es_COPY till exempel) till den nyskapade tabellen (trp_dictionary_en_us_es_es) -- utför detta steg endast om du vill behålla de nuvarande översättningarna

en: Test it to see if everything is working. If something went wrong, you can restore the backup that you've made at the first step. Check if no more errors occur while browsing your website in a translated language. Look at the timestamps of the errors to make sure you are not seeing the old errors. Only the most recent 5 errors are displayed.
sv_SE: Testa för att se om allt fungerar. Om något gick fel kan du återställa säkerhetskopian som du skapade i första steget. Kontrollera att inga fler fel uppstår när du surfar på din webbplats på ett översatt språk. Titta på tidsstämplarna för felen för att säkerställa att du inte ser gamla fel. Endast de 5 senaste felen visas.

en: If your problem still isn't solved, try asking your hosting about your errors. The most common issue is missing permissions for the SQL user, such as the Create Tables permission.
sv_SE: Om ditt problem fortfarande inte är löst, prova att fråga ditt webbhotell om dina fel. Det vanligaste problemet är saknade behörigheter för SQL-användaren, till exempel behörigheten att skapa tabeller.

en: Could not install. Try again from <a href="%s" >Plugins Dashboard.</a>
sv_SE: Kunde inte installeras. Försök igen från <a href="%s" >tilläggspanelen.</a>

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Permission denied.
sv_SE: Åtkomst nekad.

en: Invalid nonce.
sv_SE: Ogiltig nonce.

en: Settings scope unknown.
sv_SE: Okänt inställningsomfång.

en: Legacy disabled.
sv_SE: Äldre läge inaktiverat.

en: Language Switcher
sv_SE: Språkväxlare

en: Change language to %s
sv_SE: Ändra språk till %s

en: Automatic Translation
sv_SE: Automatisk översättning

en: Unsupported languages
sv_SE: Ej stödda språk

en: The selected automatic translation engine does not provide support for these languages.<br>You can still manually translate pages in these languages using the Translation Editor.
sv_SE: Den valda automatiska översättningsmotorn har inte stöd för dessa språk.<br>Du kan fortfarande manuellt översätta sidor på dessa språk med hjälp av översättningsredigeraren.

en: API key validation failed.
sv_SE: Validering av API-nyckel misslyckades.

en: API key verification was successful.
sv_SE: Verifiering av API-nyckel lyckades.

en: Please enter your Google Translate key.
sv_SE: Ange din Google Translate-nyckel.

en: Please enter your DeepL API key.
sv_SE: Ange din DeepL API-nyckel.

en: Not TranslatePress onboarding page.
sv_SE: Inte en välkomstsida för TranslatePress.

en: Step %s does not exist
sv_SE: Steg %s finns inte

en: Welcome
sv_SE: Välkommen

en: Add Languages
sv_SE: Lägg till språk

en: Enable Addons
sv_SE: Aktivera tillägg

en: Finalize
sv_SE: Slutför

en: Exit Setup
sv_SE: Avsluta konfiguration

en: Upgrade
sv_SE: Uppgradera

en: Nothing here
sv_SE: Inget här

en: Your <strong>TranslatePress</strong> license is missing or invalid. <br/>Please %1$sregister your copy%2$s to enable automatic website translation via TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support. Need a license key? %3$sPurchase one now%4$s
sv_SE: Din <strong>TranslatePress</strong>-licens saknas eller är ogiltig. <br/>Vänligen %1$sregistrera din kopia%2$s för att aktivera automatisk webbplatsöversättning via TranslatePress AI, premium-tillägg, automatiska uppdateringar och support. Behöver du en licensnyckel? %3$sKöp en nu%4$s

en: Your <strong>TranslatePress</strong> license will expire on %1$s. Please %2$sRenew Your Licence%3$s to continue receiving access to automatic translations via TP AI, premium addons, product downloads and automatic updates. %4$sRenew Now%5$s
sv_SE: Din <strong>TranslatePress</strong>-licens går ut den %1$s. Vänligen %2$sFörnya din licens%3$s för att fortsätta få tillgång till automatiska översättningar via TP AI, premium-tillägg, produktnedladdningar och automatiska uppdateringar. %4$sFörnya nu%5$s

en: Error:
sv_SE: Fel:

en: Something went wrong, please try again.
sv_SE: Något gick fel, försök igen.

en: Your <strong>TranslatePress</strong> license has expired. <br/>Please %1$sRenew Your Licence%2$s to continue receiving access to automatic translations via TranslatePress AI, premium addons, product downloads, and automatic updates. %3$sRenew now %4$s
sv_SE: Din <strong>TranslatePress</strong>-licens har upphört att gälla. <br/>Vänligen %1$sFörnya din licens%2$s för att fortsätta få tillgång till automatiska översättningar via TranslatePress AI, premium-tillägg, produktnedladdningar och automatiska uppdateringar. %3$sFörnya nu %4$s

en: License key mismatch. The license you entered doesn’t match the <strong>%1$s</strong> version you have installed. <br/>Please check that you’ve installed the correct version for your license from your %2$sTranslatePress account%3$s.
sv_SE: Licensnyckeln stämmer inte överens. Den licens du angav stämmer inte överens med <strong>%1$s</strong>-versionen du har installerad. <br/>Kontrollera att du har installerat rätt version för din licens från ditt %2$sTranslatePress Account%3$s.

en: <br/>If you have only the free plugin installed but added a paid license, please install the paid plugin from your TranslatePress account.
sv_SE: <br/>Om du endast har det kostnadsfria tillägget installerat men har lagt till en betald licens, installera det betalda tillägget från ditt TranslatePress Account.

en: You have reached the activation limit for your <strong>%1$s</strong> license. <br/>Manage your active sites from %2$s your account %3$s.
sv_SE: Du har nått aktiveringsgränsen för din <strong>%1$s</strong>-licens. <br/>Hantera dina aktiva webbplatser från %2$s ditt konto %3$s.

en: Your license is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
sv_SE: Din licens är inaktiverad för denna URL. Återaktivera den från <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> Hantera webbplatser.

en: %1$s automatic translation requires an active license. Please %2$srenew%3$s your license or purchase a new one %4$shere%5$s.
sv_SE: %1$s automatisk översättning kräver en aktiv licens. Vänligen %2$sförnya%3$s din licens eller köp en ny %4$shär%5$s.

en: Please %1$senter%2$s your license key to enable %3$s automatic translation.
sv_SE: Vänligen %1$sange%2$s din licensnyckel för att aktivera %3$s automatisk översättning.

en: You have less than 5,000 TranslatePress AI words remaining. To continue automatically translating your website, please %spurchase additional AI words at a discount from your account%s.
sv_SE: Du har mindre än 5 000 TranslatePress AI-ord kvar. För att fortsätta översätta din webbplats automatiskt, vänligen %sköp ytterligare AI-ord med rabatt från ditt konto%s.

en:  Error:
sv_SE:  Fel:

en: This website is already activated under a free license. Each website can only use one free license. Please upgrade to a premium plan for more TranslatePress AI words from %1$s your account %2$s.
sv_SE: Denna webbplats är redan aktiverad med en kostnadsfri licens. Varje webbplats kan endast använda en kostnadsfri licens. Uppgradera till en premiumplan för fler TranslatePress AI-ord från %1$s ditt konto %2$s.

en: You do not have a valid license for <strong>TranslatePress</strong>. %1$sGet one for free%2$s to get access to TranslatePress AI.
sv_SE: Du har ingen giltig licens för <strong>TranslatePress</strong>. %1$sSkaffa en kostnadsfri licens%2$s för att få tillgång till TranslatePress AI.

en: <strong>NEW:</strong> The <strong>Different Domain per Language</strong> add-on is here! Boost your global SEO and create a local experience with country-specific domains like .de or .fr. Upgrade to <a href="https://translatepress.com/pricing/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl-upsell" target="_blank">TranslatePress Business or Developer</a> to access it + more premium perks!
sv_SE: <strong>NYTT:</strong> Tillägget <strong>Different Domain per Language</strong> är här! Förbättra din globala SEO och skapa en lokal upplevelse med landspecifika domäner som .de eller .fr. Uppgradera till <a href="https://translatepress.com/pricing/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl-upsell" target="_blank">TranslatePress Business or Developer</a> för att få tillgång till det + fler premiumförmåner!

en: <strong>NEW:</strong> The <strong>Different Domain per Language</strong> add-on is here! Boost your global SEO and create a local experience with country-specific domains like .de or .fr. <a href="https://translatepress.com/docs/addons/different-domain-per-language/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl" target="_blank">Learn more</a>.
sv_SE: <strong>NYTT:</strong> Tillägget <strong>Different Domain per Language</strong> är här! Förbättra din globala SEO och skapa en lokal upplevelse med landspecifika domäner som .de eller .fr. <a href="https://translatepress.com/docs/addons/different-domain-per-language/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl" target="_blank">Läs mer</a>.

en: The daily quota for machine translation characters exceeded. Please check the <strong>TranslatePress -> <a href="%s">Automatic Translation</a></strong> page for more information.
sv_SE: Den dagliga kvoten för maskinöversättningstecken har överskridits. Kontrollera sidan <strong>TranslatePress -> <a href="%s">Automatisk översättning</a></strong> för mer information.

en: Marketing optin
sv_SE: Marknadsföringsopt-in

en: Opt in to our security and feature updates notifications, and non-sensitive diagnostic tracking.
sv_SE: Välj att ta emot våra aviseringar om säkerhets- och funktionsuppdateringar, samt icke-känslig diagnostisk spårning.

en: TranslatePress Preferred User Language
sv_SE: TranslatePress föredraget användarspråk

en: Preferred language to navigate the site
sv_SE: Föredraget språk för navigering på webbplatsen

en: The language is automatically set based by the last visited language by the user.
sv_SE: Språket ställs automatiskt in baserat på användarens senast besökta språk.

en: Always use this language
sv_SE: Använd alltid detta språk

en: By checking this setting the preferred language will remain the one selected above, without the possibility of being changed in the frontend.<br>This language will be used in different operations such as sending email to the user.
sv_SE: Genom att markera denna inställning förblir det föredragna språket det som valts ovan, utan möjlighet att ändras i frontend.<br>Detta språk kommer att användas vid olika åtgärder, till exempel när e-post skickas till användaren.

en: Hello! Seems like you've been using <strong>TranslatePress</strong> for a while now to translate your website. That's awesome!
sv_SE: Hej! Det verkar som att du har använt <strong>TranslatePress</strong> ett tag nu för att översätta din webbplats. Det är fantastiskt!

en: If you can spare a few moments to rate it on WordPress.org it would help us a lot (and boost my motivation).
sv_SE: Om du kan avvara några minuter för att betygsätta det på WordPress.org skulle det hjälpa oss mycket (och öka min motivation).

en: ~ Razvan, developer of TranslatePress
sv_SE: ~ Razvan, utvecklare av TranslatePress

en: Rate TranslatePress on WordPress.org plugin page
sv_SE: Betygsätt TranslatePress på WordPress.org:s pluginsida

en: Ok, I will gladly help!
sv_SE: Okej, jag hjälper gärna till!

en: No, thanks.
sv_SE: Nej, tack.

en: Full Language Names
sv_SE: Fullständiga språknamn

en: Short Language Names
sv_SE: Korta språknamn

en: Flags with Full Language Names
sv_SE: Flaggor med fullständiga språknamn

en: Flags with Short Language Names
sv_SE: Flaggor med korta språknamn

en: Only Flags
sv_SE: Endast flaggor

en: Full Language Names No HTML
sv_SE: Fullständiga språknamn utan HTML

en: Bottom Right
sv_SE: Nedre högra hörnet

en: Bottom Left
sv_SE: Nedre vänster

en: Top Right
sv_SE: Övre höger

en: Top Left
sv_SE: Övre vänster

en: Dark
sv_SE: Mörk

en: Light
sv_SE: Ljus

en: Deactivate
sv_SE: Avaktivera

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Invalid language code. Please try again.
sv_SE: Ogiltig språkkod. Försök igen.

en: Language codes can contain only A-Z a-z 0-9 - _ characters. Check your language codes in TranslatePress General Settings.
sv_SE: Språkkoder får endast innehålla tecknen A-Z a-z 0-9 - _. Kontrollera dina språkkoder i TranslatePress allmänna inställningar.

en: Error! Duplicate URL slug values.
sv_SE: Fel! Dubbletter av slug-värden.

en: You cannot select two languages that have the same <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes" target="_blank">iso code</a> but different formalities because doing so will lead to duplicate <a href="https://developers.google.com/search/docs/specialty/international/localized-versions" target="_blank">hreflang tags</a>.
sv_SE: Du kan inte välja två språk som har samma <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes" target="_blank">iso-kod</a> men olika formaliteter eftersom det leder till dubbletter av <a href="https://developers.google.com/search/docs/specialty/international/localized-versions" target="_blank">hreflang-taggar</a>.

en: Duplicate language detected.<br>Each language can only be added once to ensure accurate translation management.<br> Please change the duplicate language entry and try again.
sv_SE: Dubblettspråk upptäckt.<br>Varje språk kan endast läggas till en gång för att säkerställa korrekt översättningshantering.<br> Ändra den dubbletta språkposten och försök igen.

en: Current Language
sv_SE: Nuvarande språk

en: Opposite Language
sv_SE: Motsatt språk

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Translate Site
sv_SE: Översätt webbplatsen

en: Addons
sv_SE: Tillägg

en: License
sv_SE: Licens

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Activate License
sv_SE: Aktivera licens

en: Pro Features
sv_SE: Pro-funktioner

en: Need Help?
sv_SE: Behöver du hjälp?

en: Recent community discussions
sv_SE: Senaste communitydiskussioner

en: Loading...
sv_SE: Laddar...

en: Unable to load forum posts
sv_SE: Det gick inte att läsa in foruminlägg

en: Ask a Question
sv_SE: Ställ en fråga

en: View All Topics
sv_SE: Visa alla ämnen

en: by
sv_SE: av

en: Have a question?
sv_SE: Har du en fråga?

en: Get help directly from the plugin developers, suggest improvements, or share your feedback!
sv_SE: Få hjälp direkt från tilläggsutvecklarna, föreslå förbättringar eller dela din feedback!

en: Tip for faster help:
sv_SE: Tips för snabbare hjälp:

en: Include what you tried, what you expected, and what happened. Screenshots help!
sv_SE: Inkludera vad du försökte, vad du förväntade dig och vad som hände. Skärmbilder hjälper!

en: Toggle support chat
sv_SE: Växla supportchatt

en: Ask the community
sv_SE: Fråga communityn

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Empty feed response
sv_SE: Tomt flödessvar

en: Unable to parse feed
sv_SE: Det gick inte att tolka flödet

en: Just now
sv_SE: Just nu

en: %d hour ago | %d hours ago
sv_SE[0]: %d timme sedan
sv_SE[1]: %d timmar sedan

en: %d day ago | %d days ago
sv_SE[0]: %d dag sedan
sv_SE[1]: %d dagar sedan

en: Source
sv_SE: Källa

en: Alt attribute
sv_SE: Alt-attribut

en: Title attribute
sv_SE: Titelattribut

en: Anchor link
sv_SE: Ankarlänk

en: Placeholder attribute
sv_SE: Platshållarattribut

en: Submit attribute
sv_SE: Submit-attribut

en: Video Poster
sv_SE: Videoposter

en: plural form
sv_SE: Pluralform

en: one
sv_SE: En

en: few
sv_SE: Få

en: many
sv_SE: Många

en: other
sv_SE: Övriga

en: Saved
sv_SE: Sparat

en: Save
sv_SE: Spara

en: Saving translation...
sv_SE: Sparar översättning...

en: You have unsaved changes!
sv_SE: Du har osparade ändringar!

en: Discard changes
sv_SE: Kassera ändringar

en: Discard All
sv_SE: Kassera alla

en: Loading Strings...
sv_SE: Läser in strängar...

en: Select string to translate...
sv_SE: Välj sträng att översätta...

en: Close Editor
sv_SE: Stäng redigeraren

en: From
sv_SE: Från

en: To
sv_SE: Till

en: Add Media
sv_SE: Lägg till media

en: Other languages
sv_SE: Andra språk

en: Context
sv_SE: Kontext

en: View Website As
sv_SE: Visa webbplats som

en: Available in our Pro Versions
sv_SE: Tillgänglig i våra Pro-versioner

en: Select or Upload Media
sv_SE: Välj eller ladda upp media

en: Use this media
sv_SE: Använd denna media

en: Translate
sv_SE: Översätt

en: Translate entire block element
sv_SE: Översätt hela block-elementet

en: Split block to translate strings individually
sv_SE: Dela upp block för att översätta strängar individuellt

en: Save changes to translation. Shortcut: CTRL(⌘) + S
sv_SE: Spara ändringar i översättningen. Kortkommando: CTRL(⌘) + S

en: Navigate to next string in dropdown list. Shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Right Arrow
sv_SE: Navigera till nästa sträng i rullgardinslistan. Genväg: CTRL(⌘) + ALT + högerpil

en: Navigate to previous string in dropdown list. Shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Left Arrow
sv_SE: Navigera till föregående sträng i rullgardinslistan. Genväg: CTRL(⌘) + ALT + vänsterpil

en: Discard all changes. Shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Z
sv_SE: Förkasta alla ändringar. Kortkommando: CTRL(⌘) + ALT + Z

en: Discard changes to this text box. To discard changes to all text boxes use shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Z
sv_SE: Förkasta ändringar i den här textrutan. För att förkasta ändringar i alla textrutor, använd kortkommandot: CTRL(⌘) + ALT + Z

en: Dismiss tooltip
sv_SE: Stäng verktygstips

en: Quick Intro
sv_SE: Snabbintroduktion

en: Are you sure you want to split this phrase into smaller parts?
sv_SE: Är du säker på att du vill dela upp den här frasen i mindre delar?

en: This string is not ready for translation yet. <br>Try again in a moment...
sv_SE: Den här strängen är inte redo för översättning än. <br>Försök igen om en stund...

en: For this option to work, please update the Browse as other role add-on to the latest version.
sv_SE: För att det här alternativet ska fungera, uppdatera tillägget Browse as other role till den senaste versionen.

en: To translate slugs, please update the SEO Pack add-on to the latest version.
sv_SE: För att översätta slugs, vänligen uppdatera tillägget SEO Pack till den senaste versionen.

en: You can add a new language from <a href="%s">Settings->TranslatePress</a>
sv_SE: Du kan lägga till ett nytt språk från <a href="%s">Inställningar->TranslatePress</a>

en: However, you can still use TranslatePress to <strong style="background: #f5fb9d;">modify gettext strings</strong> available in your page.
sv_SE: Du kan dock fortfarande använda TranslatePress för att <strong style="background: #f5fb9d;">ändra gettext-strängar</strong> som finns på din sida.

en: Strings that are user-created cannot be modified, only those from themes and plugins.
sv_SE: Strängar som skapats av användaren kan inte ändras, endast de från teman och tillägg.

en: Extra Translation Features
sv_SE: Extra översättningsfunktioner

en: Support for 130+ Extra Languages
sv_SE: Stöd för 130+ extra språk

en: Access to TranslatePress AI
sv_SE: Tillgång till TranslatePress AI

en: Translate SEO Title, Description, Slug
sv_SE: Översätt SEO-titel, beskrivning och slug

en: Publish only when translation is complete
sv_SE: Publicera endast när översättningen är klar

en: Translate by Browsing as User Role
sv_SE: Översätt genom att bläddra som användarroll

en: Different Menu Items for each Language
sv_SE: Olika menyposter för varje språk

en: Automatic User Language Detection
sv_SE: Automatisk identifiering av användarens språk

en: Upgrade to PRO
sv_SE: Uppgradera till PRO

en: Upgrade to PRO with our biggest discount of the year!
sv_SE: Uppgradera till PRO med årets största rabatt!

en: This Black Friday, get access to these features and more at a fraction of the costs:
sv_SE: Denna Black Friday får du tillgång till dessa funktioner och mer till en bråkdel av kostnaden:

en: No available suggestions
sv_SE: Inga tillgängliga förslag

en: Suggestions from translation memory
sv_SE: Förslag från översättningsminnet

en: Click to Copy
sv_SE: Klicka för att kopiera

en: Human Translation
sv_SE: Mänsklig översättning

en: Machine Translation
sv_SE: Maskinöversättning

en: Text on this page is %s% translated into all languages.
sv_SE: Texten på den här sidan är %s % översatt till alla språk.

en: %1$s% of text on this page is translated into %2$s.
sv_SE: %1$s % av texten på den här sidan är översatt till %2$s.

en: This page is %1$s% translated into %2$s.
sv_SE: Den här sidan är %1$s % översatt till %2$s.

en: The slug that you are trying to edit is present in other slug types:%s%. Editing it will replace each occurrence, regardless of the current type.
sv_SE: Sluggen du försöker redigera finns i andra slug-typer:%s%. Att redigera den ersätter varje förekomst, oavsett aktuell typ.

en: Hover any text on the page, click %s,<br> then modify the translation in the sidebar.
sv_SE: Håll muspekaren över valfri text på sidan, klicka på %s,<br> och ändra sedan översättningen i sidofältet.

en: Don't forget to Save Translation. Use keyboard shortcut CTRL(⌘) + S
sv_SE: Glöm inte att spara översättningen. Använd tangentbordsgenvägen CTRL(⌘) + S

en: Switch language to see the translation changes directly on the page.
sv_SE: Byt språk för att se översättningsändringarna direkt på sidan.

en: Search for any text in this page in the dropdown.
sv_SE: Sök efter valfri text på den här sidan i rullgardinsmenyn.

en: Your %s license has <span class="trp-license-status-emphasized">expired</span>.
sv_SE: Din %s-licens har <span class="trp-license-status-emphasized">gått ut</span>.

en: Please renew your license to continue receiving access to TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support.
sv_SE: Förnya din licens för att fortsätta få tillgång till TranslatePress AI, premium-tillägg, automatiska uppdateringar och support.

en: Renew Now
sv_SE: Förnya nu

en: <strong>This Black Friday, renew your license at a special price</strong> to continue receiving access to product downloads, automatic updates, and support.
sv_SE: <strong>Denna Black Friday, förnya din licens till ett specialpris</strong> för att fortsätta få tillgång till produktnedladdningar, automatiska uppdateringar och support.

en: Get Deal
sv_SE: Hämta erbjudande

en: Your %s license was <span class="trp-license-status-emphasized">refunded</span>.
sv_SE: Din %s-licens <span class="trp-license-status-emphasized">återbetalades</span>.

en: Please purchase a new license to continue receiving access to TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support.
sv_SE: Köp en ny licens för att fortsätta få tillgång till TranslatePress AI, premium-tillägg, automatiska uppdateringar och support.

en: Purchase a new license
sv_SE: Köp en ny licens

en: Your %s license is <span class="trp-license-status-emphasized">missing or invalid</span>.
sv_SE: Din %s-licens är <span class="trp-license-status-emphasized">saknad eller ogiltig</span>.

en: Please enter a valid license to get access to TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support. Need a license key? %1$sPurchase one now%2$s
sv_SE: Ange en giltig licens för att få tillgång till TranslatePress AI, premiumtillägg, automatiska uppdateringar och support. Behöver du en licensnyckel? %1$sKöp en nu%2$s

en: Enter a valid license
sv_SE: Ange en giltig licens

en: Meta Information
sv_SE: Metainformation

en: String List
sv_SE: Stränglista

en: Gettext Strings
sv_SE: Gettext-strängar

en: Images
sv_SE: Bilder

en: Videos
sv_SE: Videor

en: Audios
sv_SE: Ljud

en: Dynamically Added Strings
sv_SE: Dynamiskt tillagda strängar

en: Translation Editor
sv_SE: Översättningsredigerare

en: Edit translations by visually selecting them on each site page
sv_SE: Redigera översättningar genom att visuellt välja dem på varje sida på webbplatsen

en: String Translation
sv_SE: Strängöversättning

en: Edit url slug translations, plugins and theme translation (emails, forms etc.)
sv_SE: Redigera översättningar av URL-slug, tillägg och teman (e-post, formulär etc.)

en: Current User
sv_SE: Aktuell användare

en: Logged Out
sv_SE: Utloggad

en: Translate Page
sv_SE: Översätt sida

en: Add a New Language
sv_SE: Lägg till ett nytt språk

en: Get a Free AI License
sv_SE: Skaffa en gratis AI-licens

en: Your License is Invalid
sv_SE: Din licens är ogiltig

en: Get More AI Words (%d left)
sv_SE: Skaffa fler AI-ord (%d kvar)

en: Opens post in the translation editor. Post must be saved as draft or published beforehand.
sv_SE: Öppnar inlägget i översättningsredigeraren. Inlägget måste vara sparat som utkast eller publicerat i förväg.

en: Security check
sv_SE: Säkerhetskontroll

en: <strong>Warning:</strong> Some strings have possibly incorrectly encoded characters. This may result in breaking the queries, rendering the page untranslated in live mode. Consider revising the following strings or their method of outputting.
sv_SE: <strong>Varning:</strong> Vissa strängar har eventuellt felaktigt kodade tecken. Detta kan leda till att förfrågningar bryts och att sidan visas oöversatt i live-läge. Överväg att granska följande strängar eller sättet de skrivs ut på.

en: TranslatePress data update
sv_SE: Uppdatering av TranslatePress-data

en: We need to update your translations database to the latest version.
sv_SE: Vi behöver uppdatera din översättningsdatabas till den senaste versionen.

en: Updating will allow editing translations of localized text from plugins and theme. Existing translation will still work as expected.
sv_SE: Uppdateringen gör att du kan redigera översättningar av lokaliserad text från tillägg och tema. Befintliga översättningar kommer fortfarande att fungera som väntat.

en: IMPORTANT: It is strongly recommended to first backup the database!
    Are you sure you want to continue?
sv_SE: VIKTIGT: Det rekommenderas starkt att du först säkerhetskopierar databasen!
    Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Run the updater
sv_SE: Kör uppdateraren

en: Updating will allow editing translations of slugs. Existing translation will still work as expected.
sv_SE: Uppdateringen gör det möjligt att redigera översättningar av slugs. Den befintliga översättningen kommer fortfarande att fungera som förväntat.

en: Please activate the SEO Addon from <br/>WordPress -> Settings -> TranslatePress -> Addons section
sv_SE: Aktivera SEO-tillägget från <br/>WordPress -> Inställningar -> TranslatePress -> sektionen Tillägg

en: Go to Addons
sv_SE: Gå till tillägg

en: The SEO Pack add-on allows translation of all the URL slugs:
sv_SE: Tillägget SEO Pack gör det möjligt att översätta alla URL-slugs:

en: Taxonomy slugs
sv_SE: Taxonomi-slugs

en: Term slugs
sv_SE: Term-slugs

en: Post slugs (this includes pages and custom post types)
sv_SE: Slugs för inlägg (detta inkluderar sidor och anpassade inläggstyper)

en: Post type base slugs
sv_SE: Bas-slugs för inläggstyper

en: WooCommerce slugs
sv_SE: WooCommerce-slugs

en: The SEO Pack add-on is available with ALL premium versions of the plugin.
sv_SE: Tillägget SEO Pack finns tillgängligt med ALLA premiumversioner av tillägget.

en: Upgrade to Pro
sv_SE: Uppgradera till Pro

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Article Section
sv_SE: Artikelavsnitt

en: Article Tag
sv_SE: Artikeltagg

en: OG Title
sv_SE: OG-titel

en: OG Site Name
sv_SE: OG-webbplatsnamn

en: OG Description
sv_SE: OG-beskrivning

en: OG Image Alt
sv_SE: Alt-text för OG-bild

en: Twitter Title
sv_SE: Twitter-titel

en: Twitter Description
sv_SE: Twitter-beskrivning

en: Twitter Image Alt
sv_SE: Alt-text för Twitter-bild

en: Page Title
sv_SE: Sidtitel

en: Dublin Core Title
sv_SE: Dublin Core-titel

en: Dublin Core Description
sv_SE: Dublin Core-beskrivning

en: OG Image
sv_SE: OG-bild

en: OG Image Secure URL
sv_SE: Säker URL för OG-bild

en: Twitter Image
sv_SE: Twitter-bild

en: Removing cdata dictionary strings for language %s...
sv_SE: Tar bort cdata-ordbokssträngar för språket %s...

en: Removing untranslated dictionary links for language %s...
sv_SE: Tar bort oöversatta ordbokslänkar för språket %s...

en: Removing duplicated gettext strings for language %s...
sv_SE: Tar bort dubblerade Gettext-strängar för språket %s...

en: Removing duplicated dictionary strings for language %s...
sv_SE: Tar bort dubblerade ordbokssträngar för språket %s...

en: Removing untranslated dictionary strings where translation is available for language %s...
sv_SE: Tar bort oöversatta ordbokssträngar där översättning finns tillgänglig för språket %s...

en: Inserting original strings for language %s...
sv_SE: Infogar originalsträngar för språket %s...

en: Cleaning original strings table for language %s...
sv_SE: Rensar tabellen med originalsträngar för språket %s...

en: Updating original string ids for language %s...
sv_SE: Uppdaterar ID:n för originalsträngar för språket %s...

en: Regenerating original meta table for language %s...
sv_SE: Återskapar metatabellen för originalsträngar för språket %s...

en: Cleaning original meta table for language %s...
sv_SE: Rensar metatabellen för originalsträngar för språket %s...

en: Replacing original id NULL with value for language %s...
sv_SE: Ersätter NULL-värden för original-ID med värde för språket %s...

en: Inserting gettext original strings for language %s...
sv_SE: Infogar Gettext-originalsträngar för språket %s...

en: Cleaning gettext original strings table for language %s...
sv_SE: Rensar tabellen med Gettext-originalsträngar för språket %s...

en: Updating gettext original string ids for language %s...
sv_SE: Uppdaterar ID:n för Gettext-originalsträngar för språket %s...

en: Migrating taxonomy and post type base slugs to new table structure...
sv_SE: Migrerar taxonomi-slugs och bas-slugs för inläggstyper till ny tabellstruktur...

en: Migrating post slugs to new table structure for language %s...
sv_SE: Migrerar slugs för inlägg till ny tabellstruktur för språket %s...

en: Migrating term slugs to new table structure for language %s...
sv_SE: Migrerar termers slug till ny tabellstruktur för språket %s...

en: Finishing up...
sv_SE: Slutför...

en: Database optimization did not complete successfully. We recommend restoring the original database or <a href="%s" >trying again.</a>
sv_SE: Databasoptimeringen slutfördes inte. Vi rekommenderar att du återställer originaldatabasen eller <a href="%s" >försöker igen.</a>

en: Update aborted! Your user account doesn't have the capability to perform database updates.
sv_SE: Uppdateringen avbröts! Ditt användarkonto har inte behörighet att utföra databasuppdateringar.

en: Update aborted! Invalid nonce.
sv_SE: Uppdateringen avbröts! Ogiltig nonce.

en: Update aborted! Incorrect action.
sv_SE: Uppdateringen avbröts! Felaktig åtgärd.

en: Update aborted! Incorrect language code.
sv_SE: Uppdateringen avbröts! Felaktig språkkod.

en: Updating database to version %s+
sv_SE: Uppdaterar databasen till version %s+

en: Processing table for language %s...
sv_SE: Bearbetar tabell för språk %s...

en: Back to TranslatePress Settings
sv_SE: Tillbaka till TranslatePress-inställningar

en: Successfully updated database!
sv_SE: Databasen har uppdaterats!

en:  done.
sv_SE:  klart.

en: All individual TranslatePress add-on plugins <a href="%1$s" target="_blank">have been discontinued</a> and are now included in the premium Personal, Business and Developer versions of TranslatePress. Please log into your <a href="%2$s" target="_blank">account page</a>, download the new premium version and install it. Your individual addons settings will be ported over.
sv_SE: Alla individuella tillägg för TranslatePress <a href="%1$s" target="_blank">har tagits ur bruk</a> och ingår nu i premiumversionerna Personal, Business och Developer av TranslatePress. Logga in på din <a href="%2$s" target="_blank">kontosida</a>, ladda ner den nya premiumversionen och installera den. Dina inställningar för individuella tillägg kommer att överföras.

en: Brand-new Language Switcher Settings are here!
sv_SE: Helt nya inställningar för språkväxlaren är här!

en: Explore pre-made templates, switch colors, flag styles, spacing, layouts & more. Use the live preview to perfect your switcher in seconds.
sv_SE: Utforska färdiga mallar, byt färger, flaggstilar, avstånd, layouter med mera. Använd förhandsgranskningen i realtid för att göra din växlare perfekt på några sekunder.

en: Start customizing
sv_SE: Börja anpassa

en: Read documentation
sv_SE: Läs dokumentationen

en: <strong>TranslatePress</strong> requires <strong><a href="http://php.net/manual/en/book.mbstring.php">Multibyte String PHP library</a></strong>. Please contact your server administrator to install it on your server.
sv_SE: <strong>TranslatePress</strong> kräver <strong><a href="http://php.net/manual/en/book.mbstring.php">PHP-biblioteket Multibyte String</a></strong>. Kontakta din serveradministratör för att installera det på din server.

en: Detected long query limitation on WPEngine hosting. Some large pages may appear untranslated. You can remove limitation by adding the following to your site’s wp-config.php: define( 'WPE_GOVERNOR', false );
sv_SE: Upptäckte begränsning för långa frågor på WPEngine-hosting. Vissa stora sidor kan visas oöversatta. Du kan ta bort begränsningen genom att lägga till följande i din webbplats wp-config.php: define( 'WPE_GOVERNOR', false );

en: Custom Language Flag
sv_SE: Anpassad språkflagga

en: The Language code of the added custom language cannot be empty.
sv_SE: Språkkoden för det tillagda anpassade språket får inte vara tom.

en: The Language code of the added custom language is invalid.
sv_SE: Språkkoden för det tillagda anpassade språket är ogiltig.

en: The Automatic Translation Code of the added custom language is invalid.
sv_SE: Den automatiska översättningskoden för det tillagda anpassade språket är ogiltig.

en: TranslatePress Add-ons
sv_SE: TranslatePress-tillägg

en: You must first purchase this version to have access to the addon %1$shere%2$s
sv_SE: Du måste först köpa den här versionen för att få tillgång till tillägget %1$shär%2$s

en: Please %1$senter your license%2$s key first, to activate this addon.
sv_SE: Var god %1$sange din licens%2$snyckel först, för att aktivera detta tillägg.

en: You need an active license to have access to the addon. Renew or purchase a new one %1$shere%2$s.
sv_SE: Du behöver en aktiv licens för att få tillgång till tillägget. Förnya eller köp en ny %1$shär%2$s.

en: Advanced Add-ons
sv_SE: Avancerade tillägg

en: These addons extend your translation plugin and are available in the Developer, Business and Personal plans.
sv_SE: Dessa tillägg utökar ditt översättningstillägg och finns tillgängliga i planerna Developer, Business och Personal.

en: SEO Pack (Legacy)
sv_SE: SEO Pack (äldre)

en: SEO support for page slug, page title, description and facebook and twitter social graph information. The HTML lang attribute is properly set.
sv_SE: SEO-stöd för sidans slug, sidtitel, beskrivning och social grafinformation för Facebook och Twitter. HTML-attributet lang är korrekt inställt.

en: Multiple Languages
sv_SE: Flera språk

en: Add as many languages as you need for your project to go global. Publish your language only when all your translations are done.
sv_SE: Lägg till så många språk du behöver för att ditt projekt ska bli globalt. Publicera ditt språk endast när alla dina översättningar är klara.

en: Pro Add-ons
sv_SE: Pro-tillägg

en: These addons extend your translation plugin and are available in the Business and Developer plans.
sv_SE: Dessa tillägg utökar ditt översättningstillägg och finns tillgängliga i planerna Business och Developer.

en: DeepL Automatic Translation
sv_SE: Automatisk översättning med DeepL

en: Automatically translate your website through the DeepL API.
sv_SE: Översätt din webbplats automatiskt via DeepL API.

en: Prompts visitors to switch to their preferred language based on their browser settings or IP address and remembers the last visited language.
sv_SE: Uppmanar besökare att byta till deras föredragna språk baserat på deras webbläsarinställningar eller IP-adress och kommer ihåg det senast besökta språket.

en: Translator Accounts
sv_SE: Översättarkonton

en: Create translator accounts for new users or allow existing users that are not administrators to translate your website.
sv_SE: Skapa översättarkonton för nya användare eller låt befintliga användare som inte är administratörer översätta din webbplats.

en: Browse As User Role
sv_SE: Bläddra som användarroll

en: Navigate your website just like a particular user role would. Really useful for dynamic content or hidden content that appears for particular users.
sv_SE: Navigera på din webbplats precis som en viss användarroll skulle göra. Mycket användbart för dynamiskt innehåll eller dolt innehåll som visas för vissa användare.

en: Navigation Based on Language
sv_SE: Navigering baserad på språk

en: Configure different menu items for different languages.
sv_SE: Konfigurera olika menyobjekt för olika språk.

en: Different Domain per Language
sv_SE: Separat domän per språk

en: Connect separate domains or subdomains to each of your translated versions. Strengthen your brand’s local identity and boost SEO performance for every language you support.
sv_SE: Koppla separata domäner eller underdomäner till var och en av dina översatta versioner. Stärk ditt varumärkes lokala identitet och förbättra SEO-prestandan för varje språk du stöder.

en: Recommended Plugins
sv_SE: Rekommenderade tillägg

en: A short list of plugins you can use to extend your website.
sv_SE: En kort lista över tillägg du kan använda för att utöka din webbplats.

en: Capture more user information on the registration form with the help of Profile Builder's custom user profile fields and/or add an Email Confirmation process to verify your customers accounts.
sv_SE: Samla in mer användarinformation i registreringsformuläret med hjälp av anpassade användarprofilfält i Profile Builder och/eller lägg till en process för e-postbekräftelse för att verifiera dina kunders konton.

en: Accept user payments, create subscription plans and restrict content on your membership site.
sv_SE: Ta emot betalningar från användare, skapa prenumerationsplaner och begränsa innehåll på din medlemswebbplats.

en: Create no-code automations and workflows on your WordPress site. Easily connect your plugins, sites and apps together.
sv_SE: Skapa automatiseringar och arbetsflöden utan kod på din WordPress-webbplats. Koppla enkelt ihop dina tillägg, webbplatser och appar.

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: TranslatePress Errors
sv_SE: TranslatePress-fel

en: There are no logged errors.
sv_SE: Det finns inga loggade fel.

en: Change language
sv_SE: Byt språk

en: Website language selector
sv_SE: Webbplatsens språkväljare

en: WordPress Translation Plugin
sv_SE: Översättningstillägg för WordPress

en: Available languages
sv_SE: Tillgängliga språk

en: Language Switcher update notice
sv_SE: Uppdateringsmeddelande för språkväljaren

en: Legacy language switcher is currently enabled
sv_SE: Den äldre språkväljaren är för närvarande aktiverad

en: We’ve upgraded the switcher for richer customization and a better user experience.<br>In order to use the new configurator, turn off <strong>Load legacy language switcher</strong>.
sv_SE: Vi har uppgraderat språkväljaren för rikare anpassningsmöjligheter och en bättre användarupplevelse.<br>För att använda den nya konfiguratorn, stäng av <strong>Ladda äldre språkväljare</strong>.

en: Note: You can switch back anytime from <strong>Advanced Settings → <a href="%s">Troubleshooting</a></strong>.
sv_SE: Obs: Du kan när som helst växla tillbaka från <strong>Avancerade inställningar → <a href="%s">Felsökning</a></strong>.

en: Enable the new switcher
sv_SE: Aktivera den nya väljaren

en: Your License Key is valid.
sv_SE: Din licensnyckel är giltig.

en: Your License Key is invalid.
sv_SE: Din licensnyckel är ogiltig.

en: Your License has expired.
sv_SE: Din licens har gått ut.

en: Deactivate License
sv_SE: Inaktivera licensen

en: Add a license key
sv_SE: Lägg till en licensnyckel

en: License Key
sv_SE: Licensnyckel

en: Manage your license in your %1$s.
sv_SE: Hantera din licens på din %1$s.

en: Account Page
sv_SE: Kontosida

en: Don’t have a TranslatePress AI License Key?
sv_SE: Har du ingen TranslatePress AI-licensnyckel?

en: You can get one for %1$sfree%2$s, by creating a free account. It includes:
sv_SE: Du kan skaffa en %1$sgratis%2$s genom att skapa ett gratiskonto. Det inkluderar:

en: Access to TranslatePress AI for instant automatic translations
sv_SE: Tillgång till TranslatePress AI för omedelbara automatiska översättningar

en: 2000 AI words to translate automatically
sv_SE: 2000 AI-ord att översätta automatiskt

en: Get a free License Today
sv_SE: Skaffa en gratis licens idag

en: Debug Information
sv_SE: Felsökningsinformation

en: Debug Data for License Checking
sv_SE: Felsökningsdata för licenskontroll

en: Debug Data for License Activation
sv_SE: Felsökningsdata för licensaktivering

en: Get more AI words and unlock all features with TranslatePress Pro.
sv_SE: Skaffa fler AI-ord och lås upp alla funktioner med TranslatePress Pro.

en: Upgrade now ↗
sv_SE: Uppgradera nu ↗

en: Already purchased a Premium version?
sv_SE: Har du redan köpt en Premium-version?

en: Go to your %1$s
sv_SE: Gå till ditt %1$s

en: TranslatePress.com Account
sv_SE: TranslatePress.com-konto

en: Download & Install the Pro plugin
sv_SE: Ladda ner och installera Pro-tillägget

en: Learn More
sv_SE: Läs mer

en: Get a translation volume estimate with a detailed breakdown per page
sv_SE: Få en uppskattning av översättningsvolymen med en detaljerad uppdelning per sida

en: Find how many translatable words are on your website
sv_SE: Ta reda på hur många översättningsbara ord det finns på din webbplats

en: Enable Automatic Translation
sv_SE: Aktivera automatisk översättning

en: To use <strong>DeepL</strong> for automatic translation, activate this Pro add-on from the <a href="%1$s" target="_self" title="%2$s">%2$s</a>.
sv_SE: För att använda <strong>DeepL</strong> för automatisk översättning, aktivera detta Pro-tillägg från <a href="%1$s" target="_self" title="%2$s">%2$s</a>.

en: <strong>DeepL</strong> automatic translation is available as a <a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">%2$s</a>.
sv_SE: Automatisk översättning med <strong>DeepL</strong> erbjuds som <a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">%2$s</a>.

en: By upgrading you'll get access to all paid add-ons, premium support and help fund the future development of TranslatePress.
sv_SE: Genom att uppgradera får du tillgång till alla betalda tillägg och premiumsupport, och du hjälper till att finansiera framtida utveckling av TranslatePress.

en: Please note that DeepL API usage is paid separately. See <a href="https://www.deepl.com/pro.html#developer">DeepL pricing information</a>.
sv_SE: Observera att användning av DeepL API betalas separat. Se <a href="https://www.deepl.com/pro.html#developer">DeepL-prisinformation</a>.

en: TranslatePress Pro Add-ons
sv_SE: TranslatePress Pro-tillägg

en: Test API credentials
sv_SE: Testa API-uppgifter

en: Check if the selected translation engine is configured correctly.
sv_SE: Kontrollera om den valda översättningsmotorn är korrekt konfigurerad.

en: Alternative Engines
sv_SE: Alternativa motorer

en: Switch to TranslatePress AI
sv_SE: Byt till TranslatePress AI

en: Integrate machine translation directly with your WordPress website.
sv_SE: Integrera maskinöversättning direkt med din WordPress-webbplats.

en: More info
sv_SE: Mer info

en: Choose which engine you want to use in order to %1$s automatically translate your website.
sv_SE: Välj vilken motor du vill använda för att %1$s automatiskt översätta din webbplats.

en: Automatic Translation Settings
sv_SE: Inställningar för automatisk översättning

en: AI Words Low Notification
sv_SE: Avisering om lågt antal AI-ord

en: Receive an email notification when your TranslatePress AI word count drops below the specified threshold.
sv_SE: Få ett e-postmeddelande när ditt ordantal i TranslatePress AI sjunker under den angivna tröskeln.

en: This feature is only available when using the TranslatePress AI translation engine.
sv_SE: Den här funktionen är endast tillgänglig när du använder översättningsmotorn TranslatePress AI.

en: Notification Email
sv_SE: Aviserings-e-post

en: The email address where the low AI words notification will be sent.
sv_SE: E-postadressen dit aviseringen om lågt antal AI-ord skickas.

en: Word Threshold
sv_SE: Ordtröskel

en: words
sv_SE: ord

en: You will be notified when remaining AI words drop below this number.
sv_SE: Du får en avisering när återstående AI-ord sjunker under detta nummer.

en: Automatically Translate Slugs
sv_SE: Översätt slug automatiskt

en: Generate automatic translations of slugs for posts, pages and Custom Post Types.<br/>The slugs will be automatically translated starting with the second refresh of each page.
sv_SE: Generera automatiska översättningar av slug för inlägg, sidor och anpassade inläggstyper.<br/>Slug översätts automatiskt från och med den andra uppdateringen av varje sida.

en: This feature is only available in the paid version. Upgrade TranslatePress and unlock more premium features.
sv_SE: Den här funktionen är endast tillgänglig i den betalda versionen. Uppgradera TranslatePress och lås upp fler premiumfunktioner.

en: Requires <a href="%s" title="TranslatePress Add-on SEO Pack documentation" target="_blank">SEO Pack Add-on</a> to be installed and activated.
sv_SE: Kräver att <a href="%s" title="TranslatePress Add-on SEO Pack documentation" target="_blank">tillägget SEO Pack</a> är installerat och aktiverat.

en: Upgrade now
sv_SE: Uppgradera nu

en: Block Crawlers
sv_SE: Blockera crawlare

en: Block crawlers from triggering automatic translations on your website.<br>This will not prevent crawlers from accessing this site's pages.
sv_SE: Blockera crawlare från att utlösa automatiska översättningar på din webbplats.<br>Detta förhindrar inte crawlare från att komma åt den här webbplatsens sidor.

en: Limit machine translation / characters per day
sv_SE: Begränsa maskinöversättning / tecken per dag

en: Add a limit to the number of automatically translated characters so you can better budget your project.
sv_SE: Lägg till en gräns för antalet automatiskt översatta tecken så att du bättre kan budgetera ditt projekt.

en: characters per day
sv_SE: tecken per dag

en: Today's Character Count:
sv_SE: Dagens antal tecken:

en: Log machine translation queries.
sv_SE: Logga maskinöversättningsförfrågningar.

en: Only enable for testing purposes. Can impact performance.<br>All records are stored in the wp_trp_machine_translation_log database table. Use a plugin like <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-data-access/" target="_blank">WP Data Access</a> to browse the logs or directly from your database manager (PHPMyAdmin, etc.)
sv_SE: Aktivera endast för teständamål. Kan påverka prestanda.<br>Alla poster lagras i databastabellen wp_trp_machine_translation_log. Använd ett tillägg som <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-data-access/" target="_blank">WP Data Access</a> för att bläddra bland loggarna eller direkt från din databashanterare (PHPMyAdmin, etc.)

en: Test API Credentials
sv_SE: Testa API-uppgifter

en: HTTP Referrer:
sv_SE: HTTP-hänvisare:

en: Use this HTTP Referrer if the API lets you restrict key usage from its Dashboard.
sv_SE: Använd denna HTTP-hänvisare om API:et låter dig begränsa nyckelanvändningen från dess instrumentpanel.

en: Response
sv_SE: Svar

en: Response Body
sv_SE: Svarskropp

en: Entire Response From wp_remote_get():
sv_SE: Hela svaret från wp_remote_get():

en: All Languages
sv_SE: Alla språk

en: Select the languages you wish to make your website available in.
sv_SE: Välj de språk du vill göra din webbplats tillgänglig på.

en: Formality
sv_SE: Formell nivå

en: Code
sv_SE: Kod

en: Default
sv_SE: Standard

en: Formal
sv_SE: Formell

en: Informal
sv_SE: Informell

en: Language
sv_SE: Språk

en: This language does not support formality.
sv_SE: Detta språk har inte stöd för formell nivå.

en: Are you sure you want to remove this language?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort detta språk?

en: Custom Languages
sv_SE: Anpassade språk

en: To Add more languages activate the Multiple Languages Addon
sv_SE: För att lägga till fler språk aktiverar du tillägget Multiple Languages.

en: You need an active license to add more languages. Verify in your %1$saccount%2$s that your license is valid
sv_SE: Du behöver en aktiv licens för att lägga till fler språk. Kontrollera i ditt %1$skonto%2$s att din licens är giltig.

en: Please %1$senter your license%2$s key first to add more languages.
sv_SE: %1$sAnge din licens%2$snyckel först för att lägga till fler språk.

en: Adding more than two languages is a paid feature. Upgrade TranslatePress and unlock more premium features.
sv_SE: Att lägga till fler än två språk är en betalfunktion. Uppgradera TranslatePress och lås upp fler premiumfunktioner.

en: Website Languages
sv_SE: Webbplatsspråk

en: Default Language
sv_SE: Standardspråk

en: Select the language your content is written in.
sv_SE: Välj det språk som ditt innehåll är skrivet på.

en: WARNING. Changing the default language will invalidate existing translations.
sv_SE: VARNING. Ändring av standardspråket gör befintliga översättningar ogiltiga.

en: Even changing from en_US to en_GB, because they are treated as two different languages.
sv_SE: Även byte från en_US till en_GB, eftersom de behandlas som två olika språk.

en: In most cases changing the default flag is all it is needed:
sv_SE: I de flesta fall räcker det med att byta standardflaggan:

en: replace the default flag
sv_SE: byt ut standardflaggan

en: Re-run Setup Wizard
sv_SE: Kör installationsguiden igen

en: The Setup wizard allows you to quickly setup TranslatePress. You can initiate it at any time.
sv_SE: Installationsguiden låter dig snabbt konfigurera TranslatePress. Du kan starta den när som helst.

en: Language Settings
sv_SE: Språkinställningar

en: Use Native language name
sv_SE: Använd språkets lokala namn

en: Check if you want to display languages in their native names. Otherwise, languages will be displayed in English.
sv_SE: Markera om du vill visa språk med deras lokala namn. Annars visas språken på engelska.

en: Use a subdirectory for the default language
sv_SE: Använd en underkatalog för standardspråket

en: Check if you want to add the subdirectory in the URL for the default language.</br>By checking this option, the default language seen by website visitors will become the first one in the "All Languages" list.
sv_SE: Markera om du vill lägga till underkatalogen i URL:en för standardspråket.<br/>Genom att markera detta alternativ kommer standardspråket som webbplatsbesökare ser att bli det första i listan ”Alla språk”.

en: Force language in custom links
sv_SE: Tvinga språk i anpassade länkar

en: Select Yes if you want to force custom links without language encoding to keep the currently selected language.
sv_SE: Välj Ja om du vill tvinga anpassade länkar utan språkkodning att behålla det för tillfället valda språket.

en: Use shortcode on any page or widget.
sv_SE: Använd shortcode på valfri sida eller widget.

en: You can also add the <a href="%s" title="Language Switcher Block Documentation">Language Switcher Block</a> in the WP Gutenberg Editor.
sv_SE: Du kan också lägga till <a href="%s" title="Language Switcher Block Documentation">språkväljarblocket</a> i WP Gutenberg-redigeraren.

en: Menu item
sv_SE: Menypost

en: Go to  %1$s Appearance -> Menus%2$s to add languages to the Language Switcher in any menu.
sv_SE: Gå till  %1$s Utseende -> Menyer%2$s för att lägga till språk i språkväljaren i valfri meny.

en: Learn more in our documentation.
sv_SE: Läs mer i vår dokumentation.

en: Floating language selection
sv_SE: Flytande språkval

en: Add a floating dropdown that follows the user on every page.
sv_SE: Lägg till en flytande rullgardinsmeny som följer användaren på varje sida.

en: Show "Powered by TranslatePress"
sv_SE: Visa "Drivs av TranslatePress"

en: Show the small "Powered by TranslatePress" label in the floater language switcher.
sv_SE: Visa den lilla etiketten "Drivs av TranslatePress" i den flytande språkväljaren.

en: 5 Days to Better Multilingual Websites
sv_SE: 5 dagar till bättre flerspråkiga webbplatser

en: %sJoin our FREE & EXCLUSIVE onboarding course%s and learn how to grow your multilingual traffic, reach international markets, and save time & money while getting the most out of TranslatePress!
sv_SE: %sGå med i vår GRATIS och EXKLUSIVA introduktionskurs%s och lär dig hur du ökar din flerspråkiga trafik, når internationella marknader och sparar tid och pengar samtidigt som du får ut det mesta av TranslatePress!

en: Invalid email address
sv_SE: Ogiltig e-postadress

en: Your email
sv_SE: Din e-postadress

en: Sign me up!
sv_SE: Anmäl mig!

en: Sign up with your email address and receive a 5-part email guide to help you maximize the power of TranslatePress.
sv_SE: Registrera dig med din e-postadress och få en e-postguide i fem delar som hjälper dig att få ut det mesta av TranslatePress.

en: Dismiss email course notification
sv_SE: Avfärda avisering om e-postkurs

en: Hey %s,<br>Never miss an important update - opt in to our security and feature updates notifications, and non-sensitive diagnostic tracking.
sv_SE: Hej %s,<br>Missa aldrig en viktig uppdatering - välj att ta emot aviseringar om säkerhets- och funktionsuppdateringar samt icke-känslig diagnostisk spårning.

en: Allow & Continue
sv_SE: Tillåt och fortsätt

en: Skip
sv_SE: Hoppa över

en: This will allow TranslatePress to:
sv_SE: Detta tillåter TranslatePress att:

en: Your profile overview
sv_SE: Din profilöversikt

en: Name and email address
sv_SE: Namn och e-postadress

en: Admin Notices
sv_SE: Admin-meddelanden

en: Updates, announcements, marketing, no spam
sv_SE: Uppdateringar, tillkännagivanden, marknadsföring, ingen skräppost

en: Plugin status & settings
sv_SE: Tilläggsstatus och inställningar

en: Active, Deactivated, installed version and settings
sv_SE: Aktivt, inaktiverat, installerad version och inställningar

en: Privacy Policy
sv_SE: Integritetspolicy

en: Terms of Service
sv_SE: Användarvillkor

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Add Extra AI Words
sv_SE: Lägg till extra AI-ord

en: Optimize TranslatePress database tables
sv_SE: Optimera TranslatePress databastabeller

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Before performing this action it is strongly recommended to first backup the database.
sv_SE: <strong>VIKTIGT MEDDELANDE:</strong> Innan du utför denna åtgärd rekommenderas det starkt att du först säkerhetskopierar databasen.

en: IMPORTANT: It is strongly recommended to first backup the database!! Are you sure you want to continue?
sv_SE: VIKTIGT: Det rekommenderas starkt att du först säkerhetskopierar databasen!! Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Operations to perform
sv_SE: Åtgärder att utföra

en: Remove CDATA for original and dictionary strings
sv_SE: Ta bort CDATA för original- och ordbokssträngar

en: Removes CDATA from trp_original_strings and trp_dictionary_* tables.<br>This type of content should not be detected by TranslatePress. It might have been introduced in the database in older versions of the plugin.
sv_SE: Tar bort CDATA från tabellerna trp_original_strings och trp_dictionary_*.<br>Denna typ av innehåll bör inte upptäckas av TranslatePress. Det kan ha införts i databasen i äldre versioner av tillägget.

en: Remove untranslated links from dictionary tables
sv_SE: Ta bort oöversatta länkar från ordbokstabeller

en: Removes untranslated links and images from all trp_dictionary_* tables. These tables contain translations for user-inputted strings such as post content, post title, menus etc.
sv_SE: Tar bort oöversatta länkar och bilder från alla trp_dictionary_*-tabeller. Dessa tabeller innehåller översättningar för användarinmatade strängar som inläggsinnehåll, inläggstitel, menyer med mera.

en: Remove duplicate rows for gettext strings
sv_SE: Ta bort dubblettrader för gettext-strängar

en: Cleans up all trp_gettext_* tables of duplicate rows. These tables contain translations for themes and plugin strings.
sv_SE: Rensar alla trp_gettext_*-tabeller från dubblettrader. Dessa tabeller innehåller översättningar för teman och tillägg.

en: Remove duplicate rows for dictionary strings
sv_SE: Ta bort dubblettrader för ordbokssträngar

en: Cleans up all trp_dictionary_* tables of duplicate rows. These tables contain translations for user-inputted strings such as post content, post title, menus etc.
sv_SE: Rensar alla trp_dictionary_*-tabeller från dubblettrader. Dessa tabeller innehåller översättningar för användarinmatade strängar som inläggsinnehåll, inläggstitel, menyer med mera.

en: Remove duplicate rows for original dictionary strings
sv_SE: Ta bort dubblettrader för originala ordbokssträngar

en: Cleans up all trp_original_strings table of duplicate rows. This table contains strings in the default language, without any translation.<br>The trp_original_meta table, which contains meta information that refers to the post parent’s ID, is also regenerated.<br>Such duplicates can appear in exceptional situations of unexpected behavior.
sv_SE: Rensar tabellen trp_original_strings från dubblettrader. Denna tabell innehåller strängar på standardspråket, utan någon översättning.<br>Tabellen trp_original_meta, som innehåller metainformation som refererar till föräldrainläggets ID, återskapas också.<br>Sådana dubbletter kan uppstå i exceptionella situationer av oväntat beteende.

en: Replace gettext strings that have original ID NULL with the correct original IDs
sv_SE: Ersätt gettext-strängar som har original-ID NULL med korrekta original-ID

en: Fixes an edge case issue where some gettext strings have the original ID incorrectly set to NULL, causing problems in the Translation Editor.<br>This operation corrects the original IDs in the trp_gettext_* tables.<br>Only check this option if you encountered an issue in the Translation Editor where clicking the green pencil did not bring up the gettext string for translation in the left sidebar.<br>Otherwise, please leave this option unchecked because it's an intensive operation.
sv_SE: Åtgärdar ett edge case-problem där vissa gettext-strängar har original-ID felaktigt inställt på NULL, vilket orsakar problem i översättningsredigeraren.<br>Denna åtgärd korrigerar original-ID i trp_gettext_*-tabellerna.<br>Kryssa endast i detta alternativ om du stött på ett problem i översättningsredigeraren där klick på den gröna pennan inte öppnade gettext-strängen för översättning i den vänstra sidopanelen.<br>Lämna annars detta alternativ okryssat eftersom det är en resurskrävande åtgärd.

en: Optimize Database
sv_SE: Optimera databasen

en: Updating TranslatePress tables. Please leave this window open.
sv_SE: Uppdaterar TranslatePress-tabeller. Lämna detta fönster öppet.

en: The inactive languages will still be visible and active for the admin. For other users they won't be visible in the language switchers and won't be accessible either.
sv_SE: De inaktiva språken kommer fortfarande att vara synliga och aktiva för admin. För andra användare kommer de inte att vara synliga i språkväljarna och inte heller vara tillgängliga.

en: unknown
sv_SE: okänd

en: <strong>Extra Languages add-on</strong> requires TranslatePress version %1$s or higher. You are currently using version %2$s. Please update TranslatePress to enable this feature.
sv_SE: <strong>Tillägget Extra Languages</strong> kräver TranslatePress version %1$s eller högre. Du använder för närvarande version %2$s. Uppdatera TranslatePress för att aktivera denna funktion.

en: Automatic and manual slug translation changes performed when <strong>TranslatePress - Multilingual</strong> 2.8.4 was active had to be removed because of some issues with that version. All slug translations from before that version are now in use. Thank you for understanding!
sv_SE: Automatiska och manuella ändringar av slug-översättningar som gjordes när <strong>TranslatePress - Multilingual</strong> 2.8.4 var aktivt har tagits bort på grund av vissa problem med den versionen. Alla slug-översättningar från innan den versionen används nu. Tack för din förståelse!

en: If you absolutely need them, the removed translations can be found in tables trp_slug_original_obsolete and trp_slug_translation_obsolete.
sv_SE: Om du absolut behöver dem finns de borttagna översättningarna i tabellerna trp_slug_original_obsolete och trp_slug_translation_obsolete.

en: View Docs
sv_SE: Visa dokumentation

en: Assign different domains or subdomains to each language. When visitors access these domains, TranslatePress loads the appropriate language translation directly without redirecting.
sv_SE: Tilldela olika domäner eller underdomäner till varje språk. När besökare besöker dessa domäner läser TranslatePress in rätt språköversättning direkt utan att omdirigera.

en: Example: %1$s for English, %2$s for Spanish, %3$s for French.
sv_SE: Exempel: %1$s för engelska, %2$s för spanska, %3$s för franska.

en: Before enabling:
sv_SE: Innan du aktiverar:

en: Ensure your domains are registered, pointed to your server, and have SSL certificates configured.
sv_SE: Se till att dina domäner är registrerade, pekar mot din server och har SSL-certifikat konfigurerade.

en: Domain
sv_SE: Domän

en: Map this language to a different domain or sub-domain.
sv_SE: Mappa detta språk till en annan domän eller underdomän.

en: Prefill with current domain
sv_SE: Förfyll med aktuell domän

en: Check DNS
sv_SE: Kontrollera DNS

en: Checking DNS...
sv_SE: Kontrollerar DNS...

en: DNS is correctly configured!
sv_SE: DNS är korrekt konfigurerat!

en: DNS check failed. Please verify your domain configuration.
sv_SE: DNS-kontrollen misslyckades. Kontrollera din domänkonfiguration.

en: This domain is already assigned to another language.
sv_SE: Denna domän är redan tilldelad ett annat språk.

en: <strong>Different Domain per Language add-on</strong> requires TranslatePress version %1$s or higher. You are currently using version %2$s. Please update TranslatePress to enable this feature.
sv_SE: <strong>Different Domain per Language-tillägget</strong> kräver TranslatePress version %1$s eller högre. Du använder för närvarande version %2$s. Uppdatera TranslatePress för att aktivera denna funktion.

en: Note: This option is disabled when Different Domain for Language addon is active.
sv_SE: Obs: Detta alternativ är inaktiverat när Different Domain for Language-tillägget är aktivt.

en: Different Domain per Language: Domain is required when domain mapping is enabled. The toggle has been disabled for languages with empty domains.
sv_SE: Different Domain per Language: Domän krävs när domänmappning är aktiverad. Växeln har inaktiverats för språk med tomma domäner.

en: Different Domain per Language: The same domain cannot be assigned to multiple languages. The toggle has been disabled for duplicate domains.
sv_SE: Different Domain per Language: Samma domän kan inte tilldelas flera språk. Växeln har inaktiverats för dubletter.

en: Different Domain per Language: A language domain cannot be the same as the main site URL. The toggle has been disabled for the matching domain.
sv_SE: Different Domain per Language: En språkdomän kan inte vara densamma som webbplatsens huvud-URL. Växeln har inaktiverats för den matchande domänen.

en: Please enter a domain.
sv_SE: Ange en domän.

en: Invalid domain format.
sv_SE: Ogiltigt domänformat.

en: Could not reach domain: %s
sv_SE: Kunde inte nå domänen: %s

en: Domain returned HTTP status %d.
sv_SE: Domänen returnerade HTTP-status %d.

en: Domain is reachable!
sv_SE: Domänen är nåbar!

en: Limit this menu item to the following languages
sv_SE: Begränsa detta menyalternativ till följande språk

en: Date format
sv_SE: Datumformat

en: Customize the date formatting per each translated language.<br/>Leave empty for default WP setting or see more information <a href="https://wordpress.org/support/article/formatting-date-and-time/" title="Formatting Date and Time" target="_blank">here</a>
sv_SE: Anpassa datumformateringen för varje översatt språk.<br/>Lämna tomt för standardinställningen i WP eller se mer information <a href="https://wordpress.org/support/article/formatting-date-and-time/" title="Formatting Date and Time" target="_blank">här</a>

en: To edit an existing TranslatePress language, input the language code and fill in only the columns you want to overwrite (e.g. Language name, Flag).<br>You can also add new custom languages. They will be available under General settings, All Languages list, where the URL slug can be edited.
sv_SE: För att redigera ett befintligt TranslatePress-språk anger du språkkoden och fyller endast i de kolumner du vill skriva över (t.ex. språknamn, flagga).<br>Du kan också lägga till nya anpassade språk. De kommer att finnas tillgängliga under Allmänna inställningar, listan Alla språk, där slug kan redigeras.

en: For custom flag, first upload the image in media library then paste the URL.<br>Changing or deleting a custom language will impact translations and site URL's.<br>The Language code and the ISO Code should contain only alphabetical values, numerical values, "-" and "_".<br>The ISO Codes can be found on <a href = "https://cloud.google.com/translate/docs/languages" target = "_blank">Google ISO Codes</a> and <a href = "https://www.deepl.com/docs-api/translating-text/" target = "_blank">DeepL Target Codes</a>.
sv_SE: För anpassad flagga, ladda först upp bilden i mediabiblioteket och klistra sedan in URL:en.<br>Att ändra eller ta bort ett anpassat språk påverkar översättningar och webbplatsens URL:er.<br>Språkkoden och ISO-koden får endast innehålla alfabetiska värden, numeriska värden, "-" och "_".<br>ISO-koderna finns på <a href = "https://cloud.google.com/translate/docs/languages" target = "_blank">Google ISO-koder</a> och <a href = "https://www.deepl.com/docs-api/translating-text/" target = "_blank">DeepL-målkoder</a>.

en: Language code
sv_SE: Språkkod

en: Language name
sv_SE: Språknamn

en: Native name
sv_SE: Eget namn

en: ISO Code
sv_SE: ISO-kod

en: Flag URL
sv_SE: Flagg-URL

en: Text RTL
sv_SE: RTL-text

en: Custom language
sv_SE: Anpassat språk

en: Disable dynamic translation
sv_SE: Inaktivera dynamisk översättning

en: It disables detection of strings displayed dynamically using JavaScript. <br/>Strings loaded via a server side AJAX call will still be translated.
sv_SE: Inaktiverar detektering av strängar som visas dynamiskt med JavaScript. <br/>Strängar som läses in via ett AJAX-anrop på serversidan kommer fortfarande att översättas.

en: Disable translation for gettext strings
sv_SE: Inaktivera översättning för gettext-strängar

en: Gettext Strings are strings outputted by themes and plugins. <br> Translating these types of strings through TranslatePress can be unnecessary if they are already translated using the .po/.mo translation file system.<br>Enabling this option can improve the page load performance of your site in certain cases. The disadvantage is that you can no longer edit gettext translations using TranslatePress, nor benefit from automatic translation on these strings.
sv_SE: Gettext-strängar är strängar som genereras av teman och tillägg. <br> Att översätta dessa typer av strängar via TranslatePress kan vara onödigt om de redan är översatta med .po/.mo-översättningssystemet.<br>Att aktivera detta alternativ kan förbättra sidans laddningsprestanda i vissa fall. Nackdelen är att du inte längre kan redigera gettext-översättningar med TranslatePress, eller dra nytta av automatisk översättning av dessa strängar.

en: Gettext Strings translation is disabled
sv_SE: Översättning av Gettext-strängar är inaktiverad

en: To enable it go to
sv_SE: För att aktivera det går du till

en: TranslatePress->Advanced Settings->Debug->Disable translation for gettext strings
sv_SE: TranslatePress->Avancerade inställningar->Felsökning->Inaktivera översättning för gettext-strängar

en:  and uncheck the Checkbox.
sv_SE:  och avmarkerar kryssrutan.

en: Dismiss
sv_SE: Avfärda

en: Exclude translated links from sitemap
sv_SE: Uteslut översatta länkar från sitemap

en: Do not include translated links in sitemaps generated by SEO plugins.<br/>Requires <a href="https://translatepress.com/docs/addons/seo-pack/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=miscellaneous" title="TranslatePress Add-on SEO Pack documentation" target="_blank"> SEO Pack Add-on</a> to be installed and activated.
sv_SE: Inkludera inte översatta länkar i sitemaps som genereras av SEO-tillägg.<br/>Kräver att <a href="https://translatepress.com/docs/addons/seo-pack/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=miscellaneous" title="TranslatePress Add-on SEO Pack documentation" target="_blank"> SEO Pack-tillägg</a> är installerat och aktiverat.

en: Disable post container tags for post title
sv_SE: Inaktivera behållartaggar för inläggstitel

en: It disables search indexing the post title in translated languages.<br/>Useful when the title of the post doesn't allow HTML thus breaking the page.
sv_SE: Det inaktiverar sökindexering av inläggstiteln på översatta språk.<br/>Användbart när inläggstiteln inte tillåter HTML och därmed förstör sidan.

en: Disable post container tags for post content
sv_SE: Inaktivera behållartaggar för inläggsinnehåll

en: It disables search indexing the post content in translated languages.<br/>Useful when the content of the post doesn't allow HTML thus breaking the page.
sv_SE: Det inaktiverar sökindexering av inläggsinnehållet på översatta språk.<br/>Användbart när inläggsinnehållet inte tillåter HTML och därmed förstör sidan.

en: Do not translate certain paths
sv_SE: Översätt inte vissa sökvägar

en: Choose what paths can be translated. Supports wildcard at the end of the path.<br>For example, to exclude https://example.com/some/path you can either use the rule /some/path/ or /some/*.<br>Enter each rule on it's own line. To exclude the home page use {{home}}.
sv_SE: Välj vilka sökvägar som kan översättas. Stödjer jokertecken i slutet av sökvägen.<br>Till exempel, för att exkludera https://example.com/some/path kan du antingen använda regeln /some/path/ eller /some/*.<br>Ange varje regel på en egen rad. För att exkludera startsidan använder du {home}.

en: Exclude Paths From Translation
sv_SE: Uteslut sökvägar från översättning

en: Translate Only Certain Paths
sv_SE: Översätt endast vissa sökvägar

en: Enable the hreflang x-default tag for language:
sv_SE: Aktivera taggen hreflang x-default för språket:

en: Enables the hreflang="x-default" for an entire language. See documentation for more details.
sv_SE: Aktiverar hreflang="x-default" för ett helt språk. Se dokumentationen för mer information.

en: Translate numbers and numerals
sv_SE: Översätt nummer och siffror

en: Enable translation of numbers ( e.g. phone numbers)
sv_SE: Aktivera översättning av nummer ( t.ex. telefonnummer)

en: Selector
sv_SE: Väljare

en: Exclude from dynamic translation
sv_SE: Uteslut från dynamisk översättning

en: Do not dynamically translate strings that are found in html nodes matching these selectors.<br>Excludes all the children of HTML nodes matching these selectors from being translated using JavaScript.<br/>These strings will still be translated on the server side if possible.
sv_SE: Översätt inte dynamiskt strängar som finns i HTML-noder som matchar dessa selektorer.<br>Undantar alla underordnade element till HTML-noder som matchar dessa selektorer från att översättas med JavaScript.<br/>Dessa strängar kommer fortfarande att översättas på serversidan om möjligt.

en: Gettext String
sv_SE: Gettext-sträng

en: Exclude Gettext Strings
sv_SE: Exkludera Gettext-strängar

en: Exclude these strings from being translated as Gettext strings by TranslatePress. Leave the domain empty to take into account any Gettext string.<br/>Can still be translated through po/mo files.
sv_SE: Exkludera dessa strängar från att översättas som Gettext-strängar av TranslatePress. Lämna domänen tom för att omfatta alla Gettext-strängar.<br/>Kan fortfarande översättas via po/mo-filer.

en: Exclude selectors only from automatic translation
sv_SE: Exkludera väljare endast från automatisk översättning

en: Do not automatically translate strings that are found in html nodes matching these selectors.<br>Excludes all the children of HTML nodes matching these selectors from being automatically translated.<br>Manual translation of these strings is still possible.
sv_SE: Översätt inte automatiskt strängar som finns i HTML-noder som matchar dessa selektorer.<br>Undantar alla underordnade element till HTML-noder som matchar dessa selektorer från automatisk översättning.<br>Manuell översättning av dessa strängar är fortfarande möjlig.

en: Exclude selectors from translation
sv_SE: Exkludera väljare från översättning

en: Do not translate strings that are found in html nodes matching these selectors.<br>Excludes all the children of HTML nodes matching these selectors from being translated.<br>These strings cannot be translated manually nor automatically.
sv_SE: Översätt inte strängar som finns i HTML-noder som matchar dessa selektorer.<br>Undantar alla underordnade element till HTML-noder som matchar dessa selektorer från översättning.<br>Dessa strängar kan inte översättas manuellt eller automatiskt.

en: String
sv_SE: Sträng

en: Exclude strings from automatic translation
sv_SE: Exkludera strängar från automatisk översättning

en: Do not automatically translate these strings (ex. names, technical words...)<br>Paragraphs containing these strings will still be translated except for the specified part.
sv_SE: Översätt inte automatiskt dessa strängar (t.ex. namn, tekniska ord...)<br>Stycken som innehåller dessa strängar kommer fortfarande att översättas förutom den angivna delen.

en: Fix broken HTML
sv_SE: Åtgärda trasig HTML

en: General attempt to fix broken or missing HTML on translated pages.<br/>
sv_SE: Generellt försök att åtgärda trasig eller saknad HTML på översatta sidor.<br/>

en: Force slash at end of home url:
sv_SE: Tvinga fram snedstreck i slutet av home url:

en: Ads a slash at the end of the home_url() function
sv_SE: Lägger till ett snedstreck i slutet av home_url()-funktionen

en: Show Both (recommended)
sv_SE: Visa båda (rekommenderas)

en: Remove Country Locale
sv_SE: Ta bort landslokal

en: Remove Region Independent Locale
sv_SE: Ta bort regionsoberoende lokal

en: Remove duplicate hreflang
sv_SE: Ta bort dubbla hreflang

en: Choose which hreflang tags will appear on your website.<br/>We recommend showing both types of hreflang tags as indicated by <a href="https://developers.google.com/search/docs/advanced/crawling/localized-versions" title="Google Crawling" target="_blank">Google documentation</a>.<br/>Removing Country Locale when having multiple Country Locales of the same language (ex. English UK and English US) will result in showing one hreflang tag with link to just one of the region locales for that language.
sv_SE: Välj vilka hreflang-taggar som ska visas på din webbplats.<br/>Vi rekommenderar att du visar båda typerna av hreflang-taggar enligt <a href="https://developers.google.com/search/docs/advanced/crawling/localized-versions" title="Google Crawling" target="_blank">Googles dokumentation</a>.<br/>Om du tar bort landsvariant när du har flera landsvarianter av samma språk (t.ex. engelska Storbritannien och engelska USA) resulterar det i att en hreflang-tagg visas med länk till endast en av regionvarianterna för det språket.

en: Default (example: en-US, fr-CA, etc.)
sv_SE: Standard (exempel: en-US, fr-CA, etc.)

en: Regional (example: en, fr, es, etc.)
sv_SE: Regionalt (exempel: en, fr, es, etc.)

en: HTML Lang Attribute Format
sv_SE: Format för HTML-lang-attribut

en: Change lang attribute of the html tag to a format that includes country regional or not. <br>In HTML, the lang attribute (<html lang="en-US">)  should be used to  specify the language of text content so that the  browser can correctly display or process  your content (eg. for  hyphenation, styling, spell checking, etc).
sv_SE: Ändra lang-attributet för html-taggen till ett format som inkluderar land/region eller inte. <br>I HTML bör lang-attributet (<html lang="en-US">) användas för att ange textinnehållets språk så att webbläsaren kan visa eller bearbeta ditt innehåll korrekt (t.ex. för avstavning, formatering, stavningskontroll osv).

en: Load legacy Language Switcher
sv_SE: Använd äldre språkväljare

en: Applies to all types of language switchers (floating, shortcode, and menu). When enabled, the site will revert to using the original Language Switcher configured in the General Settings tab, replacing the new customizable version. Your existing switcher settings will remain saved, but they will be ignored while this option is active.
sv_SE: Gäller för alla typer av språkväljare (flytande, shortcode och meny). När detta är aktiverat återgår webbplatsen till att använda den ursprungliga språkväljaren som konfigurerats på fliken Allmänna inställningar och ersätter den nya anpassningsbara versionen. Dina befintliga inställningar för språkväljaren sparas men ignoreras så länge detta alternativ är aktivt.

en: Load legacy SEO Pack Add-On
sv_SE: Använd äldre SEO Pack-tillägg

en: In case the recent migration to the new slug rewrite is causing trouble, set this to Yes to use the old method <br> Please <a href="https://translatepress.com/support/open-ticket/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=troubleshooting" target="_blank">open a support ticket</a> letting us know of the issues you are having.
sv_SE: Om den senaste migreringen till den nya slug-omskrivningen orsakar problem, ställ in detta på Ja för att använda den gamla metoden <br> Vänligen <a href="https://translatepress.com/support/open-ticket/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=troubleshooting" target="_blank">öppna ett supportärende</a> och meddela oss vilka problem du har.

en: Manual Translation Only
sv_SE: Endast manuell översättning

en: TranslatePress pro-actively scans and saves strings in the database when users access translated pages. <br>This setting disables this functionality and only allows translation and string saving when inside the Translation Editor. <br>Also disables machine translation outside the Translation Editor, giving you better control over character spending, by translating only the pages you visit in the Translation Editor.
sv_SE: TranslatePress skannar och sparar proaktivt strängar i databasen när användare besöker översatta sidor. <br>Denna inställning inaktiverar denna funktion och tillåter endast översättning och sparande av strängar när du är inne i översättningsredigeraren. <br>Inaktiverar även maskinöversättning utanför översättningsredigeraren, vilket ger dig bättre kontroll över teckenförbrukning genom att endast översätta de sidor du besöker i översättningsredigeraren.

en: Open language switcher only on click
sv_SE: Öppna språkväljaren endast vid klick

en: Open the language switcher shortcode by clicking on it instead of hovering.<br> Close it by clicking on it, anywhere else on the screen or by pressing the escape key. This will affect only the shortcode language switcher.
sv_SE: Öppna språkväljaren för shortcode genom att klicka på den istället för att hovra.<br> Stäng den genom att klicka på den, någon annanstans på skärmen eller genom att trycka på escape-tangenten. Detta påverkar endast språkväljaren för shortcode.

en: Show opposite language in the language switcher
sv_SE: Visa motsatt språk i språkväljaren

en: Transforms the language switcher into a button showing the other available language, not the current one.<br> Only works when there are exactly two languages, the default one and a translation one.<br>This will affect the shortcode language switcher and floating language switcher as well.<br> To achieve this in menu language switcher go to Appearance->Menus->Language Switcher and select Opposite Language.
sv_SE: Förvandlar språkväljaren till en knapp som visar det andra tillgängliga språket, inte det aktuella.<br> Fungerar endast när det finns exakt två språk, standardspråket och ett översättningsspråk.<br>Detta påverkar även språkväljaren för shortcode och den flytande språkväljaren.<br> För att uppnå detta i menyspråkväljaren går du till Utseende->Menyer->Språkväljare och väljer Motsatt språk.

en: <a href="%s">Click here</a> to access the database optimization tool.
sv_SE: <a href="%s">Klicka här</a> för att komma åt databasoptimeringsverktyget.

en: It helps remove possible duplicate translations, clear unnecessary data and repair possible metadata issues.
sv_SE: Det hjälper till att ta bort möjliga dubblettöversättningar, rensa onödiga data och reparera möjliga metadataproblem.

en: <a href="%s" target="_blank">Here</a> you can observe the last 5 SQL errors relevant to TranslatePress if they exist.
sv_SE: <a href="%s" target="_blank">Här</a> kan du se de senaste 5 SQL-felen som rör TranslatePress om de finns.

en: Troubleshooting
sv_SE: Felsökning

en: Exclude Gettext strings
sv_SE: Exkludera Gettext-strängar

en: Custom languages
sv_SE: Anpassade språk

en: Miscellaneous options
sv_SE: Diverse alternativ

en: Exclude strings & pages
sv_SE: Exkludera strängar och sidor

en: Automatic Translation Memory
sv_SE: Automatiskt översättningsminne

en: Serve same translation for similar text. The strings need to have a percentage of 95% similarity.<br>Helps prevent losing existing translation when correcting typos or making minor adjustments to the original text. <br>If a translation already exists for a very similar original string, it will automatically be used for the current original string.<br>Does not work when making changes to a text that is part of a translation block unless the new text is manually merged again in a translation block.<br>Each string needs to have a minimum of 50 characters.
sv_SE: Använd samma översättning för liknande text. Strängarna måste ha en likhet på 95 %.<br>Hjälper till att förhindra att befintliga översättningar förloras vid rättning av stavfel eller mindre justeringar av originaltexten. <br>Om det redan finns en översättning för en mycket liknande originalsträng kommer den automatiskt att användas för den aktuella originalsträngen.<br>Fungerar inte vid ändringar av en text som ingår i ett översättningsblock, såvida inte den nya texten manuellt slås samman igen i ett översättningsblock.<br>Varje sträng måste ha minst 50 tecken.

en: WARNING: This feature can negatively impact page loading times in secondary languages, particularly with large databases (for example websites with a lot of pages or products). If you experience slow loading times, disable this and try again.
sv_SE: VARNING: Den här funktionen kan påverka sidladdningstiderna negativt för sekundära språk, särskilt vid stora databaser (till exempel webbplatser med många sidor eller produkter). Om du upplever långsamma laddningstider, inaktivera det här och försök igen.

en: Fix missing dynamic content
sv_SE: Åtgärda saknat dynamiskt innehåll

en: May help fix missing content inserted using JavaScript. <br> It shows dynamically inserted content in original language for a moment before the translation request is finished.
sv_SE: Kan hjälpa till att åtgärda saknat innehåll som infogats med JavaScript. <br> Det visar dynamiskt infogat innehåll på originalspråket en kort stund innan översättningsbegäran är klar.

en: Filter Gettext wrapping from post content and title
sv_SE: Filtrera Gettext-omslutning från inläggsinnehåll och titel

en: Filters gettext wrapping such as #!trpst#trp-gettext from all updated post content and post title. Does not affect previous post content. <br/><strong>Database backup is recommended before switching on.</strong>
sv_SE: Filtrerar Gettext-omslutning som t.ex. #!trpst#trp-gettext från allt uppdaterat inläggsinnehåll och alla inläggstitlar. Påverkar inte tidigare inläggsinnehåll. <br/><strong>Det rekommenderas att säkerhetskopiera databasen innan du aktiverar detta.</strong>

en: Filter Gettext wrapping from post meta
sv_SE: Filtrera Gettext-omslutning från inläggsmeta

en: Filters gettext wrapping such as #!trpst#trp-gettext from all updated post meta. Does not affect previous post meta. <br/><strong>Database backup is recommended before switching on.</strong>
sv_SE: Filtrerar Gettext-omslutning som t.ex. #!trpst#trp-gettext från all uppdaterad inläggsmeta. Påverkar inte tidigare inläggsmeta. <br/><strong>Det rekommenderas att säkerhetskopiera databasen innan du aktiverar detta.</strong>

en: Google Translate API Key
sv_SE: Google Translate API-nyckel

en: Add your API Key here...
sv_SE: Ange din API-nyckel här...

en: Visit <a href="https://cloud.google.com/docs/authentication/api-keys" target="_blank">this link</a> to see how you can set up an API key, <strong>control API costs</strong> and set HTTP referrer restrictions.
sv_SE: Besök <a href="https://cloud.google.com/docs/authentication/api-keys" target="_blank">den här länken</a> för att se hur du skapar en API-nyckel, <strong>kontrollerar API-kostnader</strong> och ställer in HTTP-referrerbegränsningar.

en: Your HTTP referrer is: %s
sv_SE: Din HTTP-referrer är: %s

en: There was an error on the server processing your Google Translate key.
sv_SE: Det uppstod ett fel på servern vid bearbetning av din Google Translate-nyckel.

en: There was an error with your Google Translate key.
sv_SE: Det uppstod ett fel med din Google Translate-nyckel.

en: Please check your TranslatePress license key.
sv_SE: Kontrollera din TranslatePress-licensnyckel.

en: No Active License Detected for this website.
sv_SE: Ingen aktiv licens upptäcktes för den här webbplatsen.

en: In order to enable Automatic Translation using TranslatePress AI, you need a license key by creating a free account.
sv_SE: För att aktivera automatisk översättning med TranslatePress AI behöver du en licensnyckel, vilket du får genom att skapa ett gratiskonto.

en: Create your Free Account
sv_SE: Skapa ett kostnadsfritt konto

en:  or
sv_SE:  eller

en: Enter your license key
sv_SE: Ange din licensnyckel

en:  Or %1$spurchase one here%2$s
sv_SE:  Eller %1$sköp en här%2$s

en: Your free account includes:
sv_SE: Ditt kostnadsfria konto innehåller:

en: Get more AI Words and unlock all AI features with TranslatePress Pro.
sv_SE: Få fler AI-ord och lås upp alla AI-funktioner med TranslatePress Pro.

en: You have a valid %s <strong>license</strong>.
sv_SE: Du har en giltig %s <strong>licens</strong>.

en:  words remaining.
sv_SE:  ord kvar.

en: Recheck
sv_SE: Kontrollera igen

en: Rechecking...
sv_SE: Kontrollerar igen...

en: Done.
sv_SE: Klart.

en: Manage your license & quota on the %s
sv_SE: Hantera din licens och kvot på %s

en: TranslatePress.com Account Page
sv_SE: TranslatePress.com-kontosidan

en: SEO support for page slug, page title, description and Facebook and Twitter social graph information. The HTML lang attribute is properly set.
sv_SE: SEO-stöd för sid-slug, sidtitel, beskrivning och social grafinformation för Facebook och Twitter. HTML lang-attributet är korrekt inställt.

en: Enable Modules
sv_SE: Aktivera moduler

en: Enable Add-on modules to extend TranslatePress and enhance the functionality of your translated site.
sv_SE: Aktivera tilläggsmoduler för att utöka TranslatePress och förbättra funktionaliteten på din översatta webbplats.

en: More functionality with TranslatePress Pro.
sv_SE: Mer funktionalitet med TranslatePress Pro.

en: Already a Pro User?
sv_SE: Redan Pro-användare?

en: Activate License Key
sv_SE: Aktivera licensnyckel

en: This add-on is not available on your current plan.
sv_SE: Detta tillägg är inte tillgängligt i din nuvarande plan.

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

en: The link you followed has expired. Please reload the page and try again.
sv_SE: Länken du följde har gått ut. Ladda om sidan och försök igen.

en: A valid license is required to enable Automatic Translation.
sv_SE: En giltig licens krävs för att aktivera automatisk översättning.

en: Your license key is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=tp-ai">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
sv_SE: Din licensnyckel är inaktiverad för denna URL. Återaktivera den från <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=tp-ai">https://translatepress.com/account</a> -> Hantera webbplatser.

en: <p><strong>License key mismatch.</strong> The license you entered doesn't match the TranslatePress version you have installed.</p><p>Please check that you've installed the correct version for your license from your TranslatePress account.</p>
sv_SE: <p><strong>Licensnyckeln stämmer inte.</strong> Licensen du angav matchar inte den version av TranslatePress du har installerad.</p><p>Kontrollera att du har installerat rätt version för din licens från ditt TranslatePress-konto.</p>

en: Automatically translate your website using TranslatePress AI.
sv_SE: Översätt automatiskt din webbplats med TranslatePress AI.

en: In order to enable Automatic Translation using TranslatePress AI, please enter your license key from
sv_SE: För att aktivera automatisk översättning med TranslatePress AI, ange din licensnyckel från

en: your account.
sv_SE: ditt konto.

en: Skip and continue with manual translation »
sv_SE: Hoppa över och fortsätt med manuell översättning »

en: Get Your Free TranslatePress AI License
sv_SE: Skaffa din gratis TranslatePress AI-licens

en: Generate License
sv_SE: Generera licens

en: Creating a free account includes:
sv_SE: Att skapa ett gratiskonto inkluderar:

en: Are you a TranslatePress PRO user?
sv_SE: Är du en TranslatePress Pro-användare?

en: Install & Activate your pro plugin.
sv_SE: Installera och aktivera ditt pro-tillägg.

en: Skip this step
sv_SE: Hoppa över detta steg

en: The email address you added is incorrect.
sv_SE: E-postadressen du angav är felaktig.

en: Setup Complete
sv_SE: Konfiguration slutförd

en: You're ready to start translating!
sv_SE: Du är redo att börja översätta!

en: You have successfully set up TranslatePress for your website.
sv_SE: Du har konfigurerat TranslatePress för din webbplats.

en: Receive
sv_SE: Ta emot

en: Yes, send me multilingual growth tips.
sv_SE: Ja, skicka mig tips för flerspråkig tillväxt.

en: Start translating
sv_SE: Börja översätta

en: Sign Up and Start translating
sv_SE: Registrera dig och börja översätta

en: Please upload a TranslatePress Pro plugin file.
sv_SE: Vänligen ladda upp en plugin-fil för TranslatePress Pro.

en: Upload error:
sv_SE: Uppladdningsfel:

en: Install failed:
sv_SE: Installationen misslyckades:

en: Plugin installed, but entry file not found.
sv_SE: Tillägget installerades, men ingångsfilen hittades inte.

en: Activation error:
sv_SE: Aktiveringsfel:

en: Invalid plugin specified.
sv_SE: Ogiltigt tillägg angivet.

en: Invalid action specified.
sv_SE: Ogiltig åtgärd angiven.

en: Plugin deactivation failed.
sv_SE: Avaktivering av tillägget misslyckades.

en: Plugin activation failed:
sv_SE: Aktivering av tillägget misslyckades:

en: First, install and activate TranslatePress Pro
sv_SE: Installera och aktivera först TranslatePress Pro

en: Please upload the TranslatePress PRO zip archive from your
sv_SE: Vänligen ladda upp zip-arkivet för TranslatePress PRO från ditt

en: Install and Activate
sv_SE: Installera och aktivera

en: Installed Pro versions
sv_SE: Installerade Pro-versioner

en: « Go back
sv_SE: « Gå tillbaka

en: Activate License »
sv_SE: Aktivera licens »

en: You are trying to add an invalid additional language. Please select a valid option.
sv_SE: Du försöker lägga till ett ogiltigt ytterligare språk. Vänligen välj ett giltigt alternativ.

en: Please add an additional language.
sv_SE: Vänligen lägg till ett ytterligare språk.

en: You are trying to add an invalid default language. Please select a valid option.
sv_SE: Du försöker lägga till ett ogiltigt standardspråk. Vänligen välj ett giltigt alternativ.

en: You need to select a default language.
sv_SE: Du måste välja ett standardspråk.

en: Configure Site Languages
sv_SE: Konfigurera webbplatsens språk

en: Select the default and additional languages for your website.
sv_SE: Välj standard- och ytterligare språk för din webbplats.

en: You can edit your site languages at any point.
sv_SE: Du kan redigera dina webbplatsspråk när som helst.

en: Additional Language
sv_SE: Ytterligare språk

en: Choose a secondary language...
sv_SE: Välj ett sekundärt språk...

en: Add Language
sv_SE: Lägg till språk

en: Choose a language...
sv_SE: Välj ett språk...

en: Add more than two languages with TranslatePress Pro.
sv_SE: Lägg till fler än två språk med TranslatePress Pro.

en: Your license key is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=activate-license">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
sv_SE: Din licensnyckel är inaktiverad för denna URL. Återaktivera den från <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=activate-license">https://translatepress.com/account</a> -> Hantera webbplatser.

en: Add your License Key
sv_SE: Lägg till din licensnyckel

en: Add your License Key to unlock all premium features. Find the License Key in your
sv_SE: Lägg till din licensnyckel för att låsa upp alla premiumfunktioner. Hitta licensnyckeln i din

en: Your license is valid and active.
sv_SE: Din licens är giltig och aktiv.

en: « Go Back
sv_SE: « Gå tillbaka

en: Set up Language Switcher
sv_SE: Konfigurera språkväxlaren

en: Select the style of the language switcher. You will find more ways to display it, in plugin settings.
sv_SE: Välj stil för språkväxlaren. Du hittar fler sätt att visa den i tilläggsinställningarna.

en: Displays a small language drop-down across your website, in a corner of your choosing.
sv_SE: Visar en liten rullgardin för språk på din webbplats, i ett hörn du väljer.

en: Switcher Location
sv_SE: Växlarens placering

en: Apply a Template
sv_SE: Använd en mall

en: You can customize the design later
sv_SE: Du kan anpassa designen senare

en: Default Template
sv_SE: Standardmall

en: Dark Template
sv_SE: Mörk mall

en: Border Template
sv_SE: Kantlinjemall

en: Border
sv_SE: Kantlinje

en: Transparent Template
sv_SE: Transparent mall

en: Welcome to TranslatePress
sv_SE: Välkommen till TranslatePress

en: Quick guided setup to configure TranslatePress in no time!
sv_SE: Snabb guidad installation för att konfigurera TranslatePress på nolltid!

en: It takes less than a minute.
sv_SE: Det tar mindre än en minut.

en: Scanning item %1$d of %2$d...
sv_SE: Skannar objekt %1$d av %2$d...

en: Manually translated
sv_SE: Manuellt översatt

en: Automatically translated
sv_SE: Automatiskt översatt

en: Not translated
sv_SE: Ej översatt

en: Bulk Actions
sv_SE: Massåtgärder

en: Delete entries
sv_SE: Ta bort poster

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: Filter
sv_SE: Filtrera

en: Clear filters
sv_SE: Rensa filter

en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

en: Rescan plugins and theme for strings
sv_SE: Skanna om tillägg och tema efter strängar

en: Scanning plugins and theme for strings...
sv_SE: Skannar tillägg och tema efter strängar...

en: Plugins and theme scan is complete
sv_SE: Skanningen av tillägg och tema är klar

en: Plugins and theme scan did not finish due to an error
sv_SE: Skanningen av tillägg och tema kunde inte slutföras på grund av ett fel

en: Import / Export
sv_SE: Import / export

en: items
sv_SE: objekt

en: See More
sv_SE: Visa mer

en: See Less
sv_SE: Visa mindre

en: Apply
sv_SE: Verkställ

en: No strings match your query.
sv_SE: Inga strängar matchar din sökning.

en: Try to rescan plugins and theme for strings.
sv_SE: Försök att skanna om tillägg och tema efter strängar.

en: An error occurred while loading results. Most likely you were logged out. Reload page?
sv_SE: Ett fel inträffade vid inläsning av resultaten. Du har troligen blivit utloggad. Ladda om sidan?

en: found in translation
sv_SE: hittad i översättning

en: Select All
sv_SE: Markera alla

en: Select Visible
sv_SE: Markera synliga

en: You are about to perform this action on all the strings matching your filter, not just the visibly checked. To perform the action only to the visible strings click "Select Visible" from the table header dropdown.
sv_SE: Du är på väg att utföra denna åtgärd på alla strängar som matchar ditt filter, inte bara de synligt markerade. För att utföra åtgärden endast på de synliga strängarna klickar du på ”Markera synliga” i rullgardinsmenyn i tabellhuvudet.

en: You are about to perform this action only on the visible strings. To perform the action on all the strings matching the filter click "Select All" from the table header dropdown.
sv_SE: Du är på väg att utföra denna åtgärd endast på de synliga strängarna. För att utföra åtgärden på alla strängar som matchar filtret klickar du på ”Markera alla” i rullgardinsmenyn i tabellhuvudet.

en: To continue please type the word:
sv_SE: För att fortsätta skriver du ordet:

en: The word typed was incorrect. Action was cancelled.
sv_SE: Det inmatade ordet var felaktigt. Åtgärden avbröts.

en: Warning: This action cannot be undone. Deleting a string will remove its current translation. The original string will appear again in this interface after TranslatePress detects it. This action is NOT equivalent to excluding the string from being translated again.
sv_SE: Varning: Denna åtgärd kan inte ångras. Om du tar bort en sträng raderas dess nuvarande översättning. Originalsträngen visas igen i detta gränssnitt när TranslatePress upptäcker den. Denna åtgärd är INTE likvärdig med att exkludera strängen från att översättas igen.

en: %d original entries and their translations were deleted.
sv_SE: %d ursprungliga poster och deras översättningar raderades.

en: Navigate to next page
sv_SE: Navigera till nästa sida

en: Navigate to previous page
sv_SE: Navigera till föregående sida

en: Navigate to first page
sv_SE: Navigera till första sidan

en: Navigate to last page
sv_SE: Navigera till sista sidan

en: Type a page number to navigate to
sv_SE: Ange ett sidnummer att navigera till

en: Incorrect page number. Type a page number between 1 and total number of pages
sv_SE: Felaktigt sidnummer. Ange ett sidnummer mellan 1 och det totala antalet sidor

en: Search original and translated strings containing typed keywords while also matching selected filters. Place string in quotes for exact match: "string"
sv_SE: Sök original- och översatta strängar som innehåller skrivna nyckelord samtidigt som valda filter matchas. Använd citationstecken runt strängen för exakt matchning: ”sträng”

en: Filter strings according to selected translation status, filters and keywords and selected filters
sv_SE: Filtrera strängar enligt vald översättningsstatus, filter och nyckelord och valda filter

en: Removes selected filters
sv_SE: Tar bort valda filter

en: See options for selecting all strings
sv_SE: Se alternativ för att markera alla strängar

en: Click to sort strings by this column
sv_SE: Klicka för att sortera strängar efter denna kolumn

en: Language in which the translation status filter applies. Leave unselected for the translation status to apply to ANY language
sv_SE: Språk som översättningsstatusfiltret gäller för. Lämna omarkerat för att översättningsstatusen ska gälla för VILKET SPRÅK SOM HELST.

en: Search
sv_SE: Sök

en: Slugs that are not found in either one of the other categories.
sv_SE: Slugs som inte finns i någon av de andra kategorierna.

en: Plugins and Theme String Translation
sv_SE: Strängöversättning för tillägg och tema

en: Search Gettext Strings
sv_SE: Sök Gettext-strängar

en: Original String
sv_SE: Originalsträng

en: Translation
sv_SE: Översättning

en: Filter by domain
sv_SE: Filtrera efter domän

en: Filter by type
sv_SE: Filtrera efter typ

en: Email text
sv_SE: E-posttext

en: Emails String Translation
sv_SE: Översättning av e-poststrängar

en: Emails
sv_SE: E-post

en: Search Email Strings
sv_SE: Sök e-poststrängar

en: User Inputted String Translation
sv_SE: Översättning av användarinmatade strängar

en: Regular
sv_SE: Vanlig

en: Search Regular Strings
sv_SE: Sök vanliga strängar

en: Filter by Translation Block
sv_SE: Filtrera efter översättningsblock

en: URL Slugs Translation
sv_SE: Översättning av URL-sluggar

en: String Translation Editor
sv_SE: Strängöversättningsredigerare

en: TranslatePress has detected and cleaned up some failed translation entries in your database following %1$san isolated incident%2$s. No further action is required.
sv_SE: TranslatePress har upptäckt och rensat upp några misslyckade översättningsposter i din databas efter %1$sen isolerad incident%2$s. Ingen ytterligare åtgärd krävs.

en: Post Slug
sv_SE: Inläggs-slug

en: Invalid language code
sv_SE: Ogiltig språkkod

en: First by browser language, then IP address (recommended)
sv_SE: Först efter webbläsarspråk, sedan IP-adress (rekommenderas)

en: First by IP address, then by browser language
sv_SE: Först efter IP-adress, sedan webbläsarspråk

en: Only by browser language
sv_SE: Endast efter webbläsarspråk

en: Only by IP address
sv_SE: Endast efter IP-adress

en: A popup appears asking the user if they want to be redirected
sv_SE: En popup visas som frågar användaren om de vill bli omdirigerade

en: Redirect directly (*not recommended)
sv_SE: Omdirigera direkt (*rekommenderas inte)

en: Pop-up window over the content
sv_SE: Popup-fönster över innehållet

en: Hello bar before the content
sv_SE: Hello bar före innehållet

en: WARNING. Cannot determine your language preference based on your current IP.<br>This is most likely because the website is on a local environment.
sv_SE: VARNING. Det går inte att fastställa ditt språk utifrån din nuvarande IP.<br>Detta beror troligen på att webbplatsen körs i en lokal miljö.

en: Go to <a href="%s" target="_self">Advanced</a> tab to change this feature's settings
sv_SE: Gå till fliken <a href="%s" target="_self">Avancerad</a> för att ändra inställningarna för denna funktion.

en: User Language Detection Method
sv_SE: Metod för språkdetektering

en: Select how the language should be detected for first time visitors.<br>The visitor's last displayed language will be remembered through cookies.
sv_SE: Välj hur språket ska identifieras för förstagångsbesökare.<br>Besökarens senast visade språk kommer att sparas i cookies.

en: User Notification Popup
sv_SE: Popup för användarmeddelanden

en: A popup appears asking the user if they want to be redirected.
sv_SE: En popup visas som frågar användaren om de vill bli omdirigerade.

en: Popup Type
sv_SE: Popup-typ

en: Popup Text
sv_SE: Popup-text

en: The same text is displayed in all languages. <br>A selecting language switcher will be appended to the pop-up. The detected language is pre-selected.
sv_SE: Samma text visas på alla språk. <br>En språkväljare läggs till i popup-fönstret. Det identifierade språket är förvalt.

en: Button Text
sv_SE: Knapptext

en: Write the text you wish to appear on the button..
sv_SE: Skriv den text du vill ska visas på knappen..

en: Close Button Text
sv_SE: Text på stängknappen

en: Write the text you wish to appear on the close button. Leave empty for just the close button.
sv_SE: Skriv den text du vill ska visas på stängknappen. Lämna tom för att endast visa stängknappen.

en: Bad request. There was an error accessing the DeepL API.
sv_SE: Felaktig begäran. Det uppstod ett fel vid åtkomst till DeepL API.

en: The API key entered is invalid.
sv_SE: Den angivna API-nyckeln är ogiltig.

en: The API resource could not be found.
sv_SE: API-resursen kunde inte hittas.

en: The request size is too large.
sv_SE: Begärans storlek är för stor.

en: The request is too long.
sv_SE: Begäran är för lång.

en: Too many requests. Please try again later.
sv_SE: För många begäranden. Försök igen senare.

en: Your translation quota has been reached.
sv_SE: Du har nått din översättningskvot.

en: We could not process your request. Please try again later.
sv_SE: Vi kunde inte behandla din begäran. Försök igen senare.

en: There is an error on the DeepL service and your request could not be processed.
sv_SE: Det har uppstått ett fel i DeepL-tjänsten och din begäran kunde inte behandlas.

en: DeepL API Type
sv_SE: DeepL API-typ

en: Free
sv_SE: Gratis

en: Select the type of DeepL API you want to use.
sv_SE: Välj den typ av DeepL API du vill använda.

en: DeepL API Key
sv_SE: DeepL API-nyckel

en: Visit <a href="%s" target="_blank">this link</a> to see how you can set up an API key and control API costs.
sv_SE: Besök <a href="%s" target="_blank">denna länk</a> för att se hur du ställer in en API-nyckel och kontrollerar API-kostnader.

en: Translator
sv_SE: Översättare

en:  TranslatePress Settings
sv_SE:  TranslatePress-inställningar

en: Allow this user to translate the website.
sv_SE: Tillåt denna användare att översätta webbplatsen.

en: (inactive)
sv_SE: (inaktiv)

en: Taxonomy Slugs
sv_SE: Taxonomi-sluggar

en: Search Taxonomy Slugs
sv_SE: Sök taxonomi-sluggar

en: Taxonomy Slug
sv_SE: Taxonomi-slug

en: Term Slugs
sv_SE: Term-sluggar

en: Search Term Slugs
sv_SE: Sök term-sluggar

en: Term Slug
sv_SE: Term-slug

en: Taxonomy
sv_SE: Taxonomi

en: Filter by Taxonomy
sv_SE: Filtrera efter taxonomi

en: Post Slugs
sv_SE: Inläggs-sluggar

en: Search Post Slugs
sv_SE: Sök inläggs-sluggar

en: Post ID
sv_SE: Inläggs-ID

en: Post Type
sv_SE: Inläggstyp

en: Filter by Post Type
sv_SE: Filtrera efter inläggstyp

en: Published
sv_SE: Publicerad

en: Any Post Status
sv_SE: Valfri inläggsstatus

en: Post Type Base Slugs
sv_SE: Bassluggar för inläggstyp

en: Post Type Base Slug
sv_SE: Basslugg för inläggstyp

en: Search Post Type Base Slugs
sv_SE: Sök bassluggar för inläggstyp

en: WooCommerce Slugs
sv_SE: WooCommerce-sluggar

en: WooCommerce Slug
sv_SE: WooCommerce-slug

en: Search WooCommerce Slugs
sv_SE: Sök WooCommerce-sluggar

en: Other Slugs
sv_SE: Andra sluggar

en: Search Other Slugs
sv_SE: Sök andra sluggar

[ctx: Verbiage for the DeepL Pro Add-on]
en: Addons tab
sv_SE: Tilläggsflik

[ctx: page 1 of 3]
en: of
sv_SE: /

[ctx: Untranslated in this language]
en: in
sv_SE: på
