TranslatePress Multilingual - en to da_DK translation catalogue (880 entries)

en:  Error:
da_DK:  Fejl:

en:  Or %1$spurchase one here%2$s
da_DK:  Eller %1$skøb én her%2$s

en:  TranslatePress Settings
da_DK:  TranslatePress-indstillinger

en:  and uncheck the Checkbox.
da_DK:  og fjern markeringen i afkrydsningsfeltet.

en:  done.
da_DK:  færdig.

en:  or
da_DK:  eller

en:  words remaining.
da_DK:  ord tilbage.

en: %1$s automatic translation requires an active license. Please %2$srenew%3$s your license or purchase a new one %4$shere%5$s.
da_DK: Automatisk oversættelse med %1$s kræver en aktiv licens. Du bedes %2$sfornye%3$s din licens eller købe en ny %4$sher%5$s.

en: %1$s% of text on this page is translated into %2$s.
da_DK: %1$s% af teksten på denne side er oversat til %2$s.

en: %d day ago | %d days ago
da_DK[0]: %d dag siden
da_DK[1]: %d dage siden

en: %d hour ago | %d hours ago
da_DK[0]: %d time siden
da_DK[1]: %d timer siden

en: %d original entries and their translations were deleted.
da_DK: %d oprindelige poster og deres oversættelser blev slettet.

en: %sJoin our FREE & EXCLUSIVE onboarding course%s and learn how to grow your multilingual traffic, reach international markets, and save time & money while getting the most out of TranslatePress!
da_DK: %sDeltag i vores GRATIS og EKSKLUSIVE onboarding-kursus%s, og lær, hvordan du øger din flersprogede trafik, når ud til internationale markeder og sparer tid og penge, samtidig med at du får mest muligt ud af TranslatePress!

en: (inactive)
da_DK: (inaktiv)

en: 2000 AI words to translate automatically
da_DK: 2000 AI-ord til automatisk oversættelse

en: 5 Days to Better Multilingual Websites
da_DK: 5 dage til bedre flersprogede hjemmesider

en: <a href="%s" target="_blank">Here</a> you can observe the last 5 SQL errors relevant to TranslatePress if they exist.
da_DK: <a href="%s" target="_blank">Her</a> kan du se de seneste 5 SQL-fejl relevante for TranslatePress, hvis de findes.

en: <a href="%s">Click here</a> to access the database optimization tool.
da_DK: <a href="%s">Klik her</a> for at få adgang til databaseoptimeringsværktøjet.

en: <br/>If you have only the free plugin installed but added a paid license, please install the paid plugin from your TranslatePress account.
da_DK: <br/>Hvis du kun har det gratis plugin installeret, men har tilføjet en betalt licens, skal du installere det betalte plugin fra din TranslatePress Account.

en: <p><strong>License key mismatch.</strong> The license you entered doesn't match the TranslatePress version you have installed.</p><p>Please check that you've installed the correct version for your license from your TranslatePress account.</p>
da_DK: <p><strong>Licensnøglen stemmer ikke overens.</strong> Licensen, du indtastede, passer ikke til den version af TranslatePress, du har installeret.</p><p>Tjek, at du har installeret den korrekte version til din licens fra din TranslatePress Account.</p>

en: <p><strong>License key mismatch.</strong> The license you entered doesn’t match the TranslatePress version you have installed.</p><p>Please check that you’ve installed the correct version for your license from your TranslatePress account.</p>
da_DK: <p><strong>Licensnøglen stemmer ikke overens.</strong> Licensen, du indtastede, stemmer ikke overens med den version af TranslatePress, du har installeret.</p><p>Kontroller, at du har installeret den korrekte version til din licens fra din TranslatePress Account.</p>

en: <strong>DeepL</strong> automatic translation is available as a <a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">%2$s</a>.
da_DK: Automatisk oversættelse med <strong>DeepL</strong> er tilgængelig som <a href="%1$s" target="_blank" title="%2$s">%2$s</a>.

en: <strong>Different Domain per Language add-on</strong> requires TranslatePress version %1$s or higher. You are currently using version %2$s. Please update TranslatePress to enable this feature.
da_DK: <strong>Different Domain per Language add-on</strong> kræver TranslatePress version %1$s eller højere. Du bruger i øjeblikket version %2$s. Opdater venligst TranslatePress for at aktivere denne funktion.

en: <strong>Extra Languages add-on</strong> requires TranslatePress version %1$s or higher. You are currently using version %2$s. Please update TranslatePress to enable this feature.
da_DK: <strong>Extra Languages add-on</strong> kræver TranslatePress version %1$s eller højere. Du bruger i øjeblikket version %2$s. Opdater venligst TranslatePress for at aktivere denne funktion.

en: <strong>IMPORTANT NOTE:</strong> Before performing this action it is strongly recommended to first backup the database.
da_DK: <strong>VIGTIG BEMÆRKNING:</strong> Før du udfører denne handling, anbefales det kraftigt først at tage en backup af databasen.

en: <strong>NEW:</strong> The <strong>Different Domain per Language</strong> add-on is here! Boost your global SEO and create a local experience with country-specific domains like .de or .fr. <a href="https://translatepress.com/docs/addons/different-domain-per-language/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl" target="_blank">Learn more</a>.
da_DK: <strong>NYT:</strong> Tilføjelsen <strong>Different Domain per Language</strong> er her! Boost din globale SEO og skab en lokal oplevelse med landespecifikke domæner som .de eller .fr. <a href="https://translatepress.com/docs/addons/different-domain-per-language/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl" target="_blank">Læs mere</a>.

en: <strong>NEW:</strong> The <strong>Different Domain per Language</strong> add-on is here! Boost your global SEO and create a local experience with country-specific domains like .de or .fr. Upgrade to <a href="https://translatepress.com/pricing/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl-upsell" target="_blank">TranslatePress Business or Developer</a> to access it + more premium perks!
da_DK: <strong>NYT:</strong> Tilføjelsen <strong>Different Domain per Language</strong> er her! Boost din globale SEO og skab en lokal oplevelse med landespecifikke domæner som .de eller .fr. Opgrader til <a href="https://translatepress.com/pricing/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=new-addon-ddpl-upsell" target="_blank">TranslatePress Business eller Developer</a> for at få adgang til den + flere premium-fordele!

en: <strong>This Black Friday, renew your license at a special price</strong> to continue receiving access to product downloads, automatic updates, and support.
da_DK: <strong>Forny din licens til en særlig pris denne Black Friday</strong> for fortsat at have adgang til produktdownloads, automatiske opdateringer og support.

en: <strong>TranslatePress</strong> encountered SQL errors. <a href="%s" title="View TranslatePress SQL Errors">Check out the errors</a>.
da_DK: <strong>TranslatePress</strong> stødte på SQL-fejl. <a href="%s" title="View TranslatePress SQL Errors">Se fejlene</a>.

en: <strong>TranslatePress</strong> requires <strong><a href="http://php.net/manual/en/book.mbstring.php">Multibyte String PHP library</a></strong>. Please contact your server administrator to install it on your server.
da_DK: <strong>TranslatePress</strong> kræver <strong><a href="http://php.net/manual/en/book.mbstring.php">Multibyte String PHP-biblioteket</a></strong>. Kontakt venligst din serveradministrator for at få det installeret på din server.

en: <strong>TranslatePress</strong> requires at least PHP version 5.6.20+ to run. It is the <a href="%s">minimum requirement of the latest WordPress version</a>. Please contact your server administrator to update your PHP version.
da_DK: <strong>TranslatePress</strong> kræver mindst PHP-version 5.6.20+ for at køre. Det er <a href="%s">minimumskravet for den nyeste WordPress-version</a>. Kontakt din serveradministrator for at opdatere din PHP-version.

en: <strong>Warning:</strong> Some strings have possibly incorrectly encoded characters. This may result in breaking the queries, rendering the page untranslated in live mode. Consider revising the following strings or their method of outputting.
da_DK: <strong>Advarsel:</strong> Nogle strenge har muligvis tegn med forkert kodning. Dette kan ødelægge forespørgslerne, så siden vises uoversat i live-tilstand. Overvej at revidere følgende strenge eller deres output-metode.

en: A popup appears asking the user if they want to be redirected
da_DK: En popup vises, der spørger brugeren, om de ønsker at blive omdirigeret

en: A popup appears asking the user if they want to be redirected.
da_DK: En popup vises, der spørger brugeren, om de ønsker at blive omdirigeret.

en: A short list of plugins you can use to extend your website.
da_DK: En kort liste over plugins, du kan bruge til at udvide din hjemmeside.

en: A valid license is required to enable Automatic Translation.
da_DK: En gyldig licens er påkrævet for at aktivere automatisk oversættelse.

en: AI Words Low Notification
da_DK: Underretning om lavt AI-ordantal

en: API key validation failed.
da_DK: Validering af API-nøgle mislykkedes.

en: API key verification was successful.
da_DK: Verifikation af API-nøgle lykkedes.

en: Accept user payments, create subscription plans and restrict content on your membership site.
da_DK: Accepter brugerbetalinger, opret abonnementsplaner og begræns indhold på dit medlemssite.

en: Access to TranslatePress AI
da_DK: Adgang til TranslatePress AI

en: Access to TranslatePress AI for instant automatic translations
da_DK: Adgang til TranslatePress AI til øjeblikkelige automatiske oversættelser

en: Account Page
da_DK: Kontoside

en: Activate
da_DK: Aktiver

en: Activate License
da_DK: Aktiver licens

en: Activate License Key
da_DK: Aktivér licensnøgle

en: Activate License »
da_DK: Aktiver licens »

en: Activation error:
da_DK: Aktiveringsfejl:

en: Active
da_DK: Aktiv

en: Active, Deactivated, installed version and settings
da_DK: Aktiv, deaktiveret, installeret version og indstillinger

en: Add
da_DK: Tilføj

en: Add Extra AI Words
da_DK: Tilføj ekstra AI-ord

en: Add Language
da_DK: Tilføj sprog

en: Add Languages
da_DK: Tilføj sprog

en: Add Media
da_DK: Tilføj medie

en: Add New
da_DK: Tilføj ny

en: Add a New Language
da_DK: Tilføj et nyt sprog

en: Add a floating dropdown that follows the user on every page.
da_DK: Tilføj en flydende dropdown, der følger brugeren på alle sider.

en: Add a license key
da_DK: Tilføj en licensnøgle

en: Add a limit to the number of automatically translated characters so you can better budget your project.
da_DK: Angiv en grænse for antallet af automatisk oversatte tegn, så du bedre kan budgettere dit projekt.

en: Add as many languages as you need for your project to go global. Publish your language only when all your translations are done.
da_DK: Tilføj så mange sprog, som du har brug for, for at dit projekt kan gå globalt. Udgiv først dit sprog, når alle dine oversættelser er færdige.

en: Add more than two languages with TranslatePress Pro.
da_DK: Tilføj mere end to sprog med TranslatePress Pro.

en: Add your API Key here...
da_DK: Indtast din API-nøgle her...

en: Add your License Key
da_DK: Tilføj din licensnøgle

en: Add your License Key to unlock all premium features. Find the License Key in your
da_DK: Tilføj din licensnøgle for at låse alle premiumfunktioner op. Find licensnøglen i din

en: Adding more than two languages is a paid feature. Upgrade TranslatePress and unlock more premium features.
da_DK: At tilføje mere end to sprog er en betalingsfunktion. Opgrader TranslatePress, og lås op for flere premium-funktioner.

en: Additional Language
da_DK: Yderligere sprog

en: Addons
da_DK: Tilføjelser

en: Admin Notices
da_DK: Admin-meddelelser

en: Ads a slash at the end of the home_url() function
da_DK: Tilføjer en skråstreg i slutningen af home_url()-funktionen

en: Advanced
da_DK: Avancerede

en: Advanced Add-ons
da_DK: Avancerede tilføjelser

en: All Languages
da_DK: Alle sprog

en: All TranslatePress functionalities are disabled until then.
da_DK: Alle funktionaliteter i TranslatePress er deaktiveret indtil da.

en: All individual TranslatePress add-on plugins <a href="%1$s" target="_blank">have been discontinued</a> and are now included in the premium Personal, Business and Developer versions of TranslatePress. Please log into your <a href="%2$s" target="_blank">account page</a>, download the new premium version and install it. Your individual addons settings will be ported over.
da_DK: Alle individuelle TranslatePress-tilføjelsesplugins <a href="%1$s" target="_blank">er blevet udfaset</a> og er nu inkluderet i premium-versionerne Personal, Business og Developer af TranslatePress. Log ind på din <a href="%2$s" target="_blank">kontoside</a>, download den nye premium-version og installer den. Dine individuelle tilføjelsesindstillinger vil blive overført.

en: Allow & Continue
da_DK: Tillad og fortsæt

en: Allow this user to translate the website.
da_DK: Tillad denne bruger at oversætte hjemmesiden.

en: Allow translation to the corresponding language only if the content is written in the default language.
da_DK: Tillad kun oversættelse til det tilsvarende sprog, hvis indholdet er skrevet på standardsproget.

en: Already a Pro User?
da_DK: Er du allerede Pro-bruger?

en: Already purchased a Premium version?
da_DK: Har du allerede købt en Premium-version?

en: Alt attribute
da_DK: Alt-attribut

en: Alternative Engines
da_DK: Alternative motorer

en: Always use this language
da_DK: Brug altid dette sprog

en: An error occurred while loading results. Most likely you were logged out. Reload page?
da_DK: Der opstod en fejl under indlæsning af resultater. Du blev højst sandsynligt logget ud. Genindlæs siden?

en: An error occurred, please try again.
da_DK: Der opstod en fejl. Prøv igen.

en: Anchor link
da_DK: Ankerlink

en: Any Post Status
da_DK: Enhver indlægsstatus

en: Applies to all types of language switchers (floating, shortcode, and menu). When enabled, the site will revert to using the original Language Switcher configured in the General Settings tab, replacing the new customizable version. Your existing switcher settings will remain saved, but they will be ignored while this option is active.
da_DK: Gælder for alle typer sprogvælgere (flydende, shortcode og menu). Når den er aktiveret, vil siden gå tilbage til at bruge den oprindelige sprogvælger, der er konfigureret under fanen Generelle indstillinger, og erstatter den nye tilpasselige version. Dine eksisterende sprogvælgerindstillinger forbliver gemt, men de ignoreres, mens denne indstilling er aktiv.

en: Apply
da_DK: Anvend

en: Apply a Template
da_DK: Anvend en skabelon

en: Are you a TranslatePress PRO user?
da_DK: Er du TranslatePress Pro-bruger?

en: Are you sure you want to remove this item?
da_DK: Er du sikker på, at du vil fjerne dette element?

en: Are you sure you want to remove this language?
da_DK: Er du sikker på, at du vil fjerne dette sprog?

en: Are you sure you want to split this phrase into smaller parts?
da_DK: Er du sikker på, at du vil opdele denne sætning i mindre dele?

en: Article Section
da_DK: Artikelsektion

en: Article Tag
da_DK: Artikeltag

en: Ask a Question
da_DK: Stil et spørgsmål

en: Ask the community
da_DK: Spørg fællesskabet

en: Assign different domains or subdomains to each language. When visitors access these domains, TranslatePress loads the appropriate language translation directly without redirecting.
da_DK: Tildel forskellige domæner eller underdomæner til hvert sprog. Når besøgende tilgår disse domæner, indlæser TranslatePress den relevante sprogoversættelse direkte uden at omdirigere.

en: Audios
da_DK: Lydfiler

en: Automatic Translation
da_DK: Automatisk oversættelse

en: Automatic Translation Memory
da_DK: Automatisk oversættelseshukommelse

en: Automatic Translation Settings
da_DK: Indstillinger for automatisk oversættelse

en: Automatic User Language Detection
da_DK: Automatisk registrering af brugerens sprog

en: Automatic and manual slug translation changes performed when <strong>TranslatePress - Multilingual</strong> 2.8.4 was active had to be removed because of some issues with that version. All slug translations from before that version are now in use. Thank you for understanding!
da_DK: Automatiske og manuelle ændringer af slug-oversættelser udført, mens <strong>TranslatePress - Multilingual</strong> 2.8.4 var aktiv, måtte fjernes på grund af nogle problemer med den version. Alle slug-oversættelser fra før den version er nu i brug. Tak for din forståelse!

en: Automatic translation has been disabled.
da_DK: Automatisk oversættelse er blevet deaktiveret.

en: Automatically Translate Slugs
da_DK: Automatisk oversættelse af slugs

en: Automatically translate your website through the DeepL API.
da_DK: Oversæt automatisk din hjemmeside via DeepL API.

en: Automatically translate your website using TranslatePress AI.
da_DK: Oversæt automatisk dit websted ved hjælp af TranslatePress AI.

en: Automatically translated
da_DK: Automatisk oversat

en: Available in our Pro Versions
da_DK: Tilgængelig i vores Pro-versioner

en: Available languages
da_DK: Tilgængelige sprog

en: Back to TranslatePress Settings
da_DK: Tilbage til TranslatePress-indstillinger

en: Bad request. There was an error accessing the DeepL API.
da_DK: Ugyldig anmodning. Der opstod en fejl ved adgang til DeepL API.

en: Before enabling:
da_DK: Før aktivering:

en: Block Crawlers
da_DK: Bloker crawlers

en: Block crawlers from triggering automatic translations on your website.<br>This will not prevent crawlers from accessing this site's pages.
da_DK: Forhindrer crawlers i at udløse automatisk oversættelse på dit websted.<br>Dette vil ikke forhindre crawlers i at få adgang til dette websteds sider.

en: Border
da_DK: Kant

en: Border Template
da_DK: Kantskabelon

en: Bottom Left
da_DK: Nederst til venstre

en: Bottom Right
da_DK: Nederst til højre

en: Brand-new Language Switcher Settings are here!
da_DK: Helt nye indstillinger for sprogvælger er her!

en: Browse As User Role
da_DK: Gennemse som brugerrolle

en: Bulk Actions
da_DK: Massehandlinger

en: Button Text
da_DK: Knaptekst

en: By checking this setting the preferred language will remain the one selected above, without the possibility of being changed in the frontend.<br>This language will be used in different operations such as sending email to the user.
da_DK: Ved at markere denne indstilling forbliver det foretrukne sprog det ovenfor valgte, uden mulighed for at blive ændret i frontend.<br>Dette sprog vil blive brugt i forskellige handlinger, såsom afsendelse af e-mail til brugeren.

en: By upgrading you'll get access to all paid add-ons, premium support and help fund the future development of TranslatePress.
da_DK: Ved at opgradere får du adgang til alle betalte tilføjelser og premium support, og du hjælper med at finansiere fremtidig udvikling af TranslatePress.

en: Capture more user information on the registration form with the help of Profile Builder's custom user profile fields and/or add an Email Confirmation process to verify your customers accounts.
da_DK: Indfang mere brugerinformation i registreringsformularen med hjælp fra Profile Builders brugerdefinerede brugerprofilfelter og/eller tilføj en bekræftelsesproces via e-mail for at verificere dine kunders konti.

en: Change lang attribute of the html tag to a format that includes country regional or not. <br>In HTML, the lang attribute (<html lang="en-US">)  should be used to  specify the language of text content so that the  browser can correctly display or process  your content (eg. for  hyphenation, styling, spell checking, etc).
da_DK: Skift lang-attributten på HTML-tagget til et format, der inkluderer land og region eller ej. <br>I HTML bør lang-attributten (<html lang="en-US">) bruges til at angive tekstindholdets sprog, så browseren kan vise eller behandle dit indhold korrekt (f.eks. til orddeling, styling, stavekontrol osv.).

en: Change language
da_DK: Skift sprog

en: Change language to %s
da_DK: Skift sprog til %s

en: Check DNS
da_DK: Tjek DNS

en: Check if the selected translation engine is configured correctly.
da_DK: Kontrollér, om den valgte oversættelsesmotor er konfigureret korrekt.

en: Check if you want to add the subdirectory in the URL for the default language.</br>By checking this option, the default language seen by website visitors will become the first one in the "All Languages" list.
da_DK: Markér, hvis du vil tilføje undermappen i URL'en for standardsproget.</br>Ved at markere denne indstilling bliver standardsproget, som besøgende ser på hjemmesiden, det første på listen "Alle sprog".

en: Check if you want to display languages in their native names. Otherwise, languages will be displayed in English.
da_DK: Markér, hvis du vil vise sprog på deres oprindelige navne. Ellers vises sprog på engelsk.

en: Checking DNS...
da_DK: Tjekker DNS...

en: Choose a language...
da_DK: Vælg et sprog...

en: Choose a secondary language...
da_DK: Vælg et sekundært sprog...

en: Choose from which languages to exclude this element.
da_DK: Vælg hvilke sprog dette element skal udelukkes fra.

en: Choose in which language to show this element.
da_DK: Vælg hvilket sprog dette element skal vises på.

en: Choose what paths can be translated. Supports wildcard at the end of the path.<br>For example, to exclude https://example.com/some/path you can either use the rule /some/path/ or /some/*.<br>Enter each rule on it's own line. To exclude the home page use {{home}}.
da_DK: Vælg, hvilke stier der kan oversættes. Understøtter wildcard i slutningen af stien.<br>For eksempel kan du for at ekskludere https://example.com/some/path enten bruge reglen /some/path/ eller /some/*.<br>Indtast hver regel på sin egen linje. Brug {home} for at ekskludere startsiden.

en: Choose which engine you want to use in order to %1$s automatically translate your website.
da_DK: Vælg hvilken motor du vil bruge for at %1$s automatisk oversætte dit websted.

en: Choose which hreflang tags will appear on your website.<br/>We recommend showing both types of hreflang tags as indicated by <a href="https://developers.google.com/search/docs/advanced/crawling/localized-versions" title="Google Crawling" target="_blank">Google documentation</a>.<br/>Removing Country Locale when having multiple Country Locales of the same language (ex. English UK and English US) will result in showing one hreflang tag with link to just one of the region locales for that language.
da_DK: Vælg, hvilke hreflang-tags der skal vises på din hjemmeside.<br/>Vi anbefaler at vise begge typer hreflang-tags som angivet i <a href="https://developers.google.com/search/docs/advanced/crawling/localized-versions" title="Google Crawling" target="_blank">Googles dokumentation</a>.<br/>Fjernelse af landelokalitet, når der er flere landelokaliteter af samme sprog (f.eks. engelsk UK og engelsk US), vil resultere i visning af ét hreflang-tag med link til kun én af regionlokaliteterne for det pågældende sprog.

en: Cleaning gettext original strings table for language %s...
da_DK: Renser tabel med originale Gettext-strenge for sproget %s...

en: Cleaning original meta table for language %s...
da_DK: Renser metatabel for originale strenge for sproget %s...

en: Cleaning original strings table for language %s...
da_DK: Renser tabel med originale strenge for sproget %s...

en: Cleans up all trp_dictionary_* tables of duplicate rows. These tables contain translations for user-inputted strings such as post content, post title, menus etc.
da_DK: Renser alle trp_dictionary_*-tabeller for duplikerede rækker. Disse tabeller indeholder oversættelser af brugerindtastede strenge som f.eks. indlægsindhold, indlægstitel, menuer osv.

en: Cleans up all trp_gettext_* tables of duplicate rows. These tables contain translations for themes and plugin strings.
da_DK: Renser alle trp_gettext_*-tabeller for duplikerede rækker. Disse tabeller indeholder oversættelser af strenge fra temaer og plugins.

en: Cleans up all trp_original_strings table of duplicate rows. This table contains strings in the default language, without any translation.<br>The trp_original_meta table, which contains meta information that refers to the post parent’s ID, is also regenerated.<br>Such duplicates can appear in exceptional situations of unexpected behavior.
da_DK: Renser tabellen trp_original_strings for duplikerede rækker. Denne tabel indeholder strenge på standardsproget uden nogen oversættelse.<br>Tabellen trp_original_meta, som indeholder metadata, der henviser til det overordnede indlægs ID, regenereres også.<br>Sådanne duplikater kan opstå i undtagelsessituationer på grund af uventet adfærd.

en: Clear filters
da_DK: Ryd filtre

en: Click to Copy
da_DK: Klik for at kopiere

en: Click to sort strings by this column
da_DK: Klik for at sortere strenge efter denne kolonne

en: Close
da_DK: Luk

en: Close Button Text
da_DK: Lukkeknaptekst

en: Close Editor
da_DK: Luk editor

en: Code
da_DK: Kode

en: Configure Site Languages
da_DK: Konfigurer webstedssprog

en: Configure different menu items for different languages.
da_DK: Konfigurer forskellige menupunkter for forskellige sprog.

en: Connect separate domains or subdomains to each of your translated versions. Strengthen your brand’s local identity and boost SEO performance for every language you support.
da_DK: Tilknyt separate domæner eller underdomæner til hver af dine oversatte versioner. Styrk dit brands lokale identitet og forbedr SEO-ydelsen for hvert sprog, du understøtter.

en: Context
da_DK: Kontekst

en: Continue
da_DK: Fortsæt

en: Copy the relevant content from the duplicated tables (trp_dictionary_en_us_es_es_COPY for example) in the newly generated table (trp_dictionary_en_us_es_es) -- perform this step only if you want to keep the current translations
da_DK: Kopier det relevante indhold fra de duplikerede tabeller (f.eks. trp_dictionary_en_us_es_es_COPY) til den nygenererede tabel (trp_dictionary_en_us_es_es) -- udfør dette trin kun, hvis du vil beholde de nuværende oversættelser

en: Could not install. Try again from <a href="%s" >Plugins Dashboard.</a>
da_DK: Kunne ikke installeres. Prøv igen fra <a href="%s" >Plugins-dashboardet.</a>

en: Could not reach domain: %s
da_DK: Kunne ikke nå domænet: %s

en: Create a backup of your database
da_DK: Opret en sikkerhedskopi af din database

en: Create a copy of each translation table where you encounter errors. You can copy the table within the same database (trp_dictionary_en_us_es_es_COPY for example) -- perform this step only if you want to keep the current translations
da_DK: Opret en kopi af hver oversættelsestabel, hvor du støder på fejl. Du kan kopiere tabellen inden for den samme database (f.eks. trp_dictionary_en_us_es_es_COPY) -- udfør dette trin kun, hvis du vil beholde de nuværende oversættelser

en: Create no-code automations and workflows on your WordPress site. Easily connect your plugins, sites and apps together.
da_DK: Opret no-code-automatiseringer og arbejdsgange på din WordPress-hjemmeside. Forbind nemt dine plugins, hjemmesider og apps med hinanden.

en: Create translator accounts for new users or allow existing users that are not administrators to translate your website.
da_DK: Opret oversætterkonti til nye brugere, eller tillad eksisterende brugere, der ikke er administratorer, at oversætte din hjemmeside.

en: Create your Free Account
da_DK: Opret din gratis konto

en: Creating a free account includes:
da_DK: Oprettelse af en gratis konto inkluderer:

en: Current Language
da_DK: Aktuelt sprog

en: Current User
da_DK: Aktuel bruger

en: Current status: %s words remaining
da_DK: Aktuel status: %s ord tilbage

en: Custom Language Flag
da_DK: Brugerdefineret sprogflag

en: Custom Languages
da_DK: Brugerdefinerede sprog

en: Custom language
da_DK: Brugerdefineret sprog

en: Custom languages
da_DK: Tilpassede sprog

en: Customize the date formatting per each translated language.<br/>Leave empty for default WP setting or see more information <a href="https://wordpress.org/support/article/formatting-date-and-time/" title="Formatting Date and Time" target="_blank">here</a>
da_DK: Tilpas datoformateringen for hvert oversat sprog.<br/>Lad feltet stå tomt for standard WP-indstilling, eller se flere oplysninger <a href="https://wordpress.org/support/article/formatting-date-and-time/" title="Formatting Date and Time" target="_blank">her</a>

en: DNS check failed. Please verify your domain configuration.
da_DK: DNS-tjek mislykkedes. Bekræft venligst din domænekonfiguration.

en: DNS is correctly configured!
da_DK: DNS er korrekt konfigureret!

en: Dark
da_DK: Mørk

en: Dark Template
da_DK: Mørk skabelon

en: Database optimization did not complete successfully. We recommend restoring the original database or <a href="%s" >trying again.</a>
da_DK: Databaseoptimering blev ikke gennemført korrekt. Vi anbefaler at gendanne den oprindelige database eller <a href="%s" >forsøge igen.</a>

en: Date format
da_DK: Datoformat

en: Deactivate
da_DK: Deaktiver

en: Deactivate License
da_DK: Deaktiver licens

en: Debug
da_DK: Fejlsøgning

en: Debug Data for License Activation
da_DK: Fejlfindingsdata til licensaktivering

en: Debug Data for License Checking
da_DK: Fejlfindingsdata til licenskontrol

en: Debug Information
da_DK: Fejlfindingsoplysninger

en: DeepL API Key
da_DK: DeepL API-nøgle

en: DeepL API Type
da_DK: DeepL API-type

en: DeepL Automatic Translation
da_DK: Automatisk oversættelse med DeepL

en: Default
da_DK: Standard

en: Default (example: en-US, fr-CA, etc.)
da_DK: Standard (eksempel: en-US, fr-CA osv.)

en: Default Language
da_DK: Standardsprog

en: Default Template
da_DK: Standardskabelon

en: Delete
da_DK: Slet

en: Delete entries
da_DK: Slet poster

en: Description
da_DK: Beskrivelse

en: Detected long query limitation on WPEngine hosting. Some large pages may appear untranslated. You can remove limitation by adding the following to your site’s wp-config.php: define( 'WPE_GOVERNOR', false );
da_DK: Lang forespørgselsbegrænsning registreret på WPEngine-hosting. Nogle store sider vises muligvis ikke oversat. Du kan fjerne begrænsningen ved at tilføje følgende til din sides wp-config.php: define( 'WPE_GOVERNOR', false );

en: Different Domain per Language
da_DK: Forskelligt domæne pr. sprog

en: Different Domain per Language: A language domain cannot be the same as the main site URL. The toggle has been disabled for the matching domain.
da_DK: Different Domain per Language: Et sprogs domæne kan ikke være det samme som hovedwebstedets URL. Kontakten er blevet deaktiveret for det matchende domæne.

en: Different Domain per Language: Domain is required when domain mapping is enabled. The toggle has been disabled for languages with empty domains.
da_DK: Different Domain per Language: Domæne er påkrævet, når domænekortlægning er aktiveret. Kontakten er blevet deaktiveret for sprog med tomme domæner.

en: Different Domain per Language: The same domain cannot be assigned to multiple languages. The toggle has been disabled for duplicate domains.
da_DK: Different Domain per Language: Det samme domæne kan ikke tildeles flere sprog. Kontakten er blevet deaktiveret for duplikerede domæner.

en: Different Menu Items for each Language
da_DK: Forskellige menupunkter for hvert sprog

en: Disable dynamic translation
da_DK: Deaktiver dynamisk oversættelse

en: Disable post container tags for post content
da_DK: Deaktiver container-tags for indlæg for indlægsindhold

en: Disable post container tags for post title
da_DK: Deaktiver container-tags for indlæg for indlægstitel

en: Disable translation for gettext strings
da_DK: Deaktiver oversættelse af gettext-strenge

en: Discard All
da_DK: Kassér alle

en: Discard all changes. Shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Z
da_DK: Kassér alle ændringer. Genvej: CTRL(⌘) + ALT + Z

en: Discard changes
da_DK: Kassér ændringer

en: Discard changes to this text box. To discard changes to all text boxes use shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Z
da_DK: Kassér ændringer i dette tekstfelt. For at kassére alle ændringer i alle tekstfelter skal du bruge genvejen: CTRL(⌘) + ALT + Z

en: Dismiss
da_DK: Afvis

en: Dismiss email course notification
da_DK: Afvis notifikation om e-mailkursus

en: Dismiss this notice.
da_DK: Afvis denne meddelelse.

en: Dismiss tooltip
da_DK: Luk værktøjstip

en: Displays a small language drop-down across your website, in a corner of your choosing.
da_DK: Viser en lille sprog-rulleliste på tværs af dit websted, i et hjørne efter dit valg.

en: Do not automatically translate strings that are found in html nodes matching these selectors.<br>Excludes all the children of HTML nodes matching these selectors from being automatically translated.<br>Manual translation of these strings is still possible.
da_DK: Oversæt ikke automatisk strenge, der findes i HTML-noder, som matcher disse selektorer.<br>Udelukker alle underordnede elementer i HTML-noder, som matcher disse selektorer, fra at blive automatisk oversat.<br>Manuel oversættelse af disse strenge er stadig mulig.

en: Do not automatically translate these strings (ex. names, technical words...)<br>Paragraphs containing these strings will still be translated except for the specified part.
da_DK: Oversæt ikke automatisk disse strenge (f.eks. navne, tekniske ord...)<br>Afsnit, der indeholder disse strenge, vil stadig blive oversat undtagen den angivne del.

en: Do not dynamically translate strings that are found in html nodes matching these selectors.<br>Excludes all the children of HTML nodes matching these selectors from being translated using JavaScript.<br/>These strings will still be translated on the server side if possible.
da_DK: Oversæt ikke dynamisk strenge, der findes i HTML-noder, som matcher disse selektorer.<br>Udelukker alle underordnede elementer i HTML-noder, som matcher disse selektorer, fra at blive oversat ved hjælp af JavaScript.<br/>Disse strenge vil stadig blive oversat på serversiden, hvis det er muligt.

en: Do not include translated links in sitemaps generated by SEO plugins.<br/>Requires <a href="https://translatepress.com/docs/addons/seo-pack/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=miscellaneous" title="TranslatePress Add-on SEO Pack documentation" target="_blank"> SEO Pack Add-on</a> to be installed and activated.
da_DK: Medtag ikke oversatte links i sitemaps genereret af SEO-plugins.<br/>Kræver, at <a href="https://translatepress.com/docs/addons/seo-pack/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=miscellaneous" title="TranslatePress Add-on SEO Pack documentation" target="_blank"> SEO Pack-tilføjelsen</a> er installeret og aktiveret.

en: Do not translate certain paths
da_DK: Oversæt ikke visse stier

en: Do not translate strings that are found in html nodes matching these selectors.<br>Excludes all the children of HTML nodes matching these selectors from being translated.<br>These strings cannot be translated manually nor automatically.
da_DK: Oversæt ikke strenge, der findes i HTML-noder, som matcher disse selektorer.<br>Udelukker alle underordnede elementer i HTML-noder, som matcher disse selektorer, fra at blive oversat.<br>Disse strenge kan ikke oversættes manuelt eller automatisk.

en: Documentation
da_DK: Dokumentation

en: Domain
da_DK: Domæne

en: Domain is reachable!
da_DK: Domænet er tilgængeligt!

en: Domain returned HTTP status %d.
da_DK: Domænet returnerede HTTP-status %d.

en: Don't forget to Save Translation. Use keyboard shortcut CTRL(⌘) + S
da_DK: Glem ikke at gemme oversættelsen. Brug tastaturgenvejen CTRL(⌘) + S

en: Done.
da_DK: Færdig.

en: Don’t have a TranslatePress AI License Key?
da_DK: Har du ikke en licensnøgle til TranslatePress AI?

en: Download & Install the Pro plugin
da_DK: Download & installer Pro-pluginet

en: Dublin Core Description
da_DK: Dublin Core-beskrivelse

en: Dublin Core Title
da_DK: Dublin Core-titel

en: Duplicate language detected.<br>Each language can only be added once to ensure accurate translation management.<br> Please change the duplicate language entry and try again.
da_DK: Duplikeret sprog registreret.<br>Hvert sprog kan kun tilføjes én gang for at sikre præcis oversættelsesstyring.<br> Ret den duplikerede sprogindtastning og prøv igen.

en: Dynamically Added Strings
da_DK: Dynamisk tilføjede strenge

en: Edit
da_DK: Rediger

en: Edit translations by visually selecting them on each site page
da_DK: Redigér oversættelser ved at vælge dem visuelt på hver enkelt side

en: Edit url slug translations, plugins and theme translation (emails, forms etc.)
da_DK: Rediger URL-slug-oversættelser, plugins og temaoversættelse (e-mails, formularer osv.)

en: Email text
da_DK: E-mail-tekst

en: Emails
da_DK: E-mails

en: Emails String Translation
da_DK: Oversættelse af e-mail-strenge

en: Empty feed response
da_DK: Tomt feed-svar

en: Enable Add-on modules to extend TranslatePress and enhance the functionality of your translated site.
da_DK: Aktivér tilføjelsesmoduler for at udvide TranslatePress og forbedre funktionaliteten på dit oversatte websted.

en: Enable Addons
da_DK: Aktivér tilføjelser

en: Enable Automatic Translation
da_DK: Aktivér automatisk oversættelse

en: Enable Modules
da_DK: Aktivér moduler

en: Enable the hreflang x-default tag for language:
da_DK: Aktivér hreflang x-default-tag for sproget:

en: Enable the new switcher
da_DK: Aktivér den nye vælger

en: Enable translation
da_DK: Aktivér oversættelse

en: Enable translation of numbers ( e.g. phone numbers)
da_DK: Aktivér oversættelse af tal (f.eks. telefonnumre)

en: Enables the hreflang="x-default" for an entire language. See documentation for more details.
da_DK: Aktiverer hreflang="x-default" for et helt sprog. Se dokumentationen for flere detaljer.

en: Ensure your domains are registered, pointed to your server, and have SSL certificates configured.
da_DK: Sørg for, at dine domæner er registreret, peger på din server, og har SSL-certifikater konfigureret.

en: Enter a valid license
da_DK: Indtast en gyldig licens

en: Enter your license key
da_DK: Indtast din licensnøgle

en: Entire Response From wp_remote_get():
da_DK: Hele responsen fra wp_remote_get():

en: Error
da_DK: Fejl

en: Error! Duplicate URL slug values.
da_DK: Fejl! Duplikerede URL-slug-værdier.

en: Error:
da_DK: Fejl:

en: Even changing from en_US to en_GB, because they are treated as two different languages.
da_DK: Selv ved ændring fra en_US til en_GB, fordi de behandles som to forskellige sprog.

en: Example: %1$s for English, %2$s for Spanish, %3$s for French.
da_DK: Eksempel: %1$s for engelsk, %2$s for spansk, %3$s for fransk.

en: Exclude Gettext Strings
da_DK: Ekskluder Gettext-strenge

en: Exclude Gettext strings
da_DK: Ekskluder Gettext-strenge

en: Exclude Paths From Translation
da_DK: Ekskludér stier fra oversættelse

en: Exclude element from language
da_DK: Udeluk element fra sprog

en: Exclude from Language
da_DK: Udeluk fra sprog

en: Exclude from dynamic translation
da_DK: Ekskludér fra dynamisk oversættelse

en: Exclude selectors from translation
da_DK: Udelad selectors fra oversættelse

en: Exclude selectors only from automatic translation
da_DK: Udelad selectors udelukkende fra automatisk oversættelse

en: Exclude strings & pages
da_DK: Ekskluder strenge og sider

en: Exclude strings from automatic translation
da_DK: Ekskluder strenge fra automatisk oversættelse

en: Exclude these strings from being translated as Gettext strings by TranslatePress. Leave the domain empty to take into account any Gettext string.<br/>Can still be translated through po/mo files.
da_DK: Ekskluder disse strenge fra at blive oversat som Gettext-strenge af TranslatePress. Lad domænet være tomt for at gælde for enhver Gettext-streng.<br/>Kan stadig oversættes via po/mo-filer.

en: Exclude this element from specific languages.
da_DK: Udeluk dette element fra bestemte sprog.

en: Exclude translated links from sitemap
da_DK: Ekskludér oversatte links fra sitemap

en: Exit Setup
da_DK: Afslut opsætning

en: Explore pre-made templates, switch colors, flag styles, spacing, layouts & more. Use the live preview to perfect your switcher in seconds.
da_DK: Udforsk færdiglavede skabeloner, skift farver, flagstile, afstand, layout og meget mere. Brug live-forhåndsvisningen til at perfektionere din sprogvælger på sekunder.

en: Extra Translation Features
da_DK: Ekstra oversættelsesfunktioner

en: Filter
da_DK: Filtrer

en: Filter Gettext wrapping from post content and title
da_DK: Filtrer Gettext-omslag fra indhold og titel på indlæg

en: Filter Gettext wrapping from post meta
da_DK: Filtrer Gettext-omslag fra indlægsmetadata

en: Filter by Post Type
da_DK: Filtrer efter indlægstype

en: Filter by Taxonomy
da_DK: Filtrer efter taksonomi

en: Filter by Translation Block
da_DK: Filtrer efter oversættelsesblok

en: Filter by domain
da_DK: Filtrer efter domæne

en: Filter by type
da_DK: Filtrer efter type

en: Filter strings according to selected translation status, filters and keywords and selected filters
da_DK: Filtrer strenge i henhold til valgt oversættelsesstatus, filtre og nøgleord og valgte filtre

en: Filters gettext wrapping such as #!trpst#trp-gettext from all updated post content and post title. Does not affect previous post content. <br/><strong>Database backup is recommended before switching on.</strong>
da_DK: Filtrerer Gettext-omslag som f.eks. #!trpst#trp-gettext fra alt opdateret indlægsindhold og indlægstitel. Påvirker ikke tidligere indlægsindhold. <br/><strong>Databasebackup anbefales før aktivering.</strong>

en: Filters gettext wrapping such as #!trpst#trp-gettext from all updated post meta. Does not affect previous post meta. <br/><strong>Database backup is recommended before switching on.</strong>
da_DK: Filtrerer Gettext-omslag som f.eks. #!trpst#trp-gettext fra alt opdateret indlægsmetadata. Påvirker ikke tidligere indlægsmetadata. <br/><strong>Databasebackup anbefales før aktivering.</strong>

en: Finalize
da_DK: Færdiggør

en: Find how many translatable words are on your website
da_DK: Find ud af, hvor mange oversættelige ord der er på dit websted

en: Finishing up...
da_DK: Færdiggør...

en: First by IP address, then by browser language
da_DK: Først efter IP-adresse, derefter browsersprog

en: First by browser language, then IP address (recommended)
da_DK: Først efter browsersprog, derefter IP-adresse (anbefalet)

en: First, install and activate TranslatePress Pro
da_DK: Installer og aktiver først TranslatePress Pro

en: Fix broken HTML
da_DK: Ret ødelagt HTML

en: Fix missing dynamic content
da_DK: Ret manglende dynamisk indhold

en: Fixes an edge case issue where some gettext strings have the original ID incorrectly set to NULL, causing problems in the Translation Editor.<br>This operation corrects the original IDs in the trp_gettext_* tables.<br>Only check this option if you encountered an issue in the Translation Editor where clicking the green pencil did not bring up the gettext string for translation in the left sidebar.<br>Otherwise, please leave this option unchecked because it's an intensive operation.
da_DK: Retter et problem i et særligt tilfælde, hvor nogle gettext-strenge har original-ID'et forkert sat til NULL, hvilket forårsager problemer i oversættelseseditoren.<br>Denne handling retter original-ID'erne i trp_gettext_*-tabellerne.<br>Markér kun denne indstilling, hvis du har oplevet et problem i oversættelseseditoren, hvor et klik på den grønne blyant ikke bragte gettext-strengen frem til oversættelse i venstre sidebjælke.<br>Lad ellers venligst denne indstilling være umarkeret, da det er en ressourcekrævende handling.

en: Flag URL
da_DK: Flag-URL

en: Flags with Full Language Names
da_DK: Flag med fulde sprognavne

en: Flags with Short Language Names
da_DK: Flag med korte sprognavne

en: Floating language selection
da_DK: Flydende sprogvalg

en: For custom flag, first upload the image in media library then paste the URL.<br>Changing or deleting a custom language will impact translations and site URL's.<br>The Language code and the ISO Code should contain only alphabetical values, numerical values, "-" and "_".<br>The ISO Codes can be found on <a href = "https://cloud.google.com/translate/docs/languages" target = "_blank">Google ISO Codes</a> and <a href = "https://www.deepl.com/docs-api/translating-text/" target = "_blank">DeepL Target Codes</a>.
da_DK: For brugerdefineret flag skal du først uploade billedet i mediebiblioteket og derefter indsætte URL'en.<br>Ændring eller sletning af et brugerdefineret sprog vil påvirke oversættelser og webstedets URL'er.<br>Sprogkoden og ISO-koden må kun indeholde alfabetiske værdier, numeriske værdier, "-" og "_".<br>ISO-koderne kan findes på <a href = "https://cloud.google.com/translate/docs/languages" target = "_blank">Google ISO-koder</a> og <a href = "https://www.deepl.com/docs-api/translating-text/" target = "_blank">DeepL-målkoder</a>.

en: For this option to work, please update the Browse as other role add-on to the latest version.
da_DK: For at denne indstilling virker, skal du opdatere tilføjelsen Browse as other role til den nyeste version.

en: Force language in custom links
da_DK: Gennemtving sprog i brugerdefinerede links

en: Force slash at end of home url:
da_DK: Tving skråstreg i slutningen af home url:

en: Formal
da_DK: Formel

en: Formality
da_DK: Formalitet

en: Free
da_DK: Gratis

en: From
da_DK: Fra

en: Full Language Names
da_DK: Fulde sprognavne

en: Full Language Names No HTML
da_DK: Fulde sprognavne uden HTML

en: General
da_DK: Generelt

en: General attempt to fix broken or missing HTML on translated pages.<br/>
da_DK: Generelt forsøg på at rette ødelagt eller manglende HTML på oversatte sider.<br/>

en: Generate License
da_DK: Generer licens

en: Generate automatic translations of slugs for posts, pages and Custom Post Types.<br/>The slugs will be automatically translated starting with the second refresh of each page.
da_DK: Genererer automatisk oversættelser af slugs for indlæg, sider og brugerdefinerede indholdstyper.<br/>Slugs oversættes automatisk fra og med den anden genindlæsning af hver side.

en: Get Deal
da_DK: Få tilbudet

en: Get More AI Words (%d left)
da_DK: Få flere AI-ord (%d tilbage)

en: Get Your Free TranslatePress AI License
da_DK: Få din gratis licens til TranslatePress AI

en: Get a Free AI License
da_DK: Få en gratis AI-licens

en: Get a free License Today
da_DK: Få en gratis licens i dag

en: Get a translation volume estimate with a detailed breakdown per page
da_DK: Få et oversættelsesvolumen-estimat med en detaljeret opdeling pr. side

en: Get help directly from the plugin developers, suggest improvements, or share your feedback!
da_DK: Få hjælp direkte fra plugin-udviklerne, foreslå forbedringer eller del din feedback!

en: Get more AI Words and unlock all AI features with TranslatePress Pro.
da_DK: Få flere AI-ord og lås alle AI-funktioner op med TranslatePress Pro.

en: Get more AI words and unlock all features with TranslatePress Pro.
da_DK: Få flere AI-ord og lås alle funktioner op med TranslatePress Pro.

en: Gettext String
da_DK: Gettext-streng

en: Gettext Strings
da_DK: Gettext-strenge

en: Gettext Strings are strings outputted by themes and plugins. <br> Translating these types of strings through TranslatePress can be unnecessary if they are already translated using the .po/.mo translation file system.<br>Enabling this option can improve the page load performance of your site in certain cases. The disadvantage is that you can no longer edit gettext translations using TranslatePress, nor benefit from automatic translation on these strings.
da_DK: Gettext-strenge er strenge, der genereres af temaer og plugins. <br> Oversættelse af disse typer strenge via TranslatePress kan være unødvendig, hvis de allerede er oversat ved hjælp af .po/.mo-oversættelsessystemet.<br>Aktivering af denne indstilling kan forbedre sideindlæsningshastigheden på dit websted i visse tilfælde. Ulempen er, at du ikke længere kan redigere Gettext-oversættelser ved hjælp af TranslatePress, eller drage fordel af automatisk oversættelse af disse strenge.

en: Gettext Strings translation is disabled
da_DK: Oversættelse af Gettext-strenge er deaktiveret

en: Go to  %1$s Appearance -> Menus%2$s to add languages to the Language Switcher in any menu.
da_DK: Gå til  %1$s Udseende -> Menuer%2$s for at tilføje sprog til sprogvælgeren i enhver menu.

en: Go to <a href="%s" target="_self">Advanced</a> tab to change this feature's settings
da_DK: Gå til fanen <a href="%s" target="_self">Avancerede</a> for at ændre indstillingerne for denne funktion

en: Go to Addons
da_DK: Gå til Tilføjelser

en: Go to Settings -> TranslatePress -> General tab and Save Settings. This will regenerate the tables using your current SQL server.
da_DK: Gå til Indstillinger -> TranslatePress -> fanen Generelt og gem indstillinger. Dette vil regenerere tabellerne ved hjælp af din nuværende SQL-server.

en: Go to Settings -> TranslatePress -> General tab and Save Settings. This will regenerate the tables using your current SQL settings. Check if no more errors occur while browsing your website in a translated language. Look at the timestamps of the errors to make sure you are not seeing the old errors. Only the most recent 5 errors are displayed.
da_DK: Gå til Indstillinger -> TranslatePress -> fanen Generelt og gem indstillinger. Dette vil regenerere tabellerne ved hjælp af dine nuværende SQL-indstillinger. Kontroller, om der ikke opstår flere fejl, mens du gennemser dit websted på et oversat sprog. Se på tidsstemplerne for fejlene for at sikre dig, at du ikke ser de gamle fejl. Kun de 5 seneste fejl vises.

en: Go to your %1$s
da_DK: Gå til din %1$s

en: Google Translate API Key
da_DK: Google Translate API-nøgle

en: HTML Lang Attribute Format
da_DK: Format for HTML lang-attribut

en: Have a question?
da_DK: Har du et spørgsmål?

en: Hello bar before the content
da_DK: Hello bar før indholdet

en: Hello! Seems like you've been using <strong>TranslatePress</strong> for a while now to translate your website. That's awesome!
da_DK: Hej! Det ser ud til, at du har brugt <strong>TranslatePress</strong> et stykke tid nu til at oversætte din hjemmeside. Det er fantastisk!

en: Hey %s,<br>Never miss an important update - opt in to our security and feature updates notifications, and non-sensitive diagnostic tracking.
da_DK: Hej %s,<br>Gå aldrig glip af en vigtig opdatering - tilmeld dig vores notifikationer om sikkerheds- og funktionsopdateringer samt ikke-følsom diagnostisk sporing.

en: Hover any text on the page, click %s,<br> then modify the translation in the sidebar.
da_DK: Hold musen over en tekst på siden, klik på %s,<br> og rediger derefter oversættelsen i sidebjælken.

en: However, you can still use TranslatePress to <strong style="background: #f5fb9d;">modify gettext strings</strong> available in your page.
da_DK: Du kan dog stadig bruge TranslatePress til at <strong style="background: #f5fb9d;">redigere Gettext-strenge</strong> på din side.

en: Human Translation
da_DK: Menneskelig oversættelse

en: IMPORTANT: It is strongly recommended to first backup the database!
    Are you sure you want to continue?
da_DK: VIGTIGT: Det anbefales kraftigt først at tage en sikkerhedskopi af databasen!
    Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: IMPORTANT: It is strongly recommended to first backup the database!! Are you sure you want to continue?
da_DK: VIGTIGT: Det anbefales kraftigt først at tage en backup af databasen!! Er du sikker på, at du vil fortsætte?

en: ISO Code
da_DK: ISO-kode

en: If TranslatePress detects something wrong when executing queries on your database, it may disable the Automatic Translation feature in order to avoid any extra charging by Google/DeepL. Automatic Translation needs to be manually turned on, after you solve the issues.
da_DK: Hvis TranslatePress registrerer noget galt under udførelse af forespørgsler på din database, kan den deaktivere funktionen Automatisk oversættelse for at undgå yderligere opkrævning fra Google/DeepL. Automatisk oversættelse skal aktiveres manuelt, efter du har løst problemerne.

en: If you absolutely need them, the removed translations can be found in tables trp_slug_original_obsolete and trp_slug_translation_obsolete.
da_DK: Hvis du absolut har brug for dem, kan de fjernede oversættelser findes i tabellerne trp_slug_original_obsolete og trp_slug_translation_obsolete.

en: If you can spare a few moments to rate it on WordPress.org it would help us a lot (and boost my motivation).
da_DK: Hvis du kan afsætte et øjeblik til at bedømme det på WordPress.org, vil det hjælpe os meget (og styrke min motivation).

en: If you have only the free plugin installed but added a paid license, please install the paid plugin from your TranslatePress account.
da_DK: Hvis du kun har det gratis plugin installeret, men har tilføjet en betalt licens, skal du installere det betalte plugin fra din TranslatePress Account.

en: If your problem isn't solved, try the following steps:
da_DK: Hvis dit problem ikke er løst, prøv følgende trin:

en: If your problem still isn't solved, try asking your hosting about your errors. The most common issue is missing permissions for the SQL user, such as the Create Tables permission.
da_DK: Hvis dit problem stadig ikke er løst, kan du prøve at spørge din hostingudbyder om dine fejl. Det mest almindelige problem er manglende tilladelser for SQL-brugeren, såsom tilladelsen til at oprette tabeller.

en: Images
da_DK: Billeder

en: Import / Export
da_DK: Import / Eksport

en: In case the recent migration to the new slug rewrite is causing trouble, set this to Yes to use the old method <br> Please <a href="https://translatepress.com/support/open-ticket/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=troubleshooting" target="_blank">open a support ticket</a> letting us know of the issues you are having.
da_DK: Hvis den seneste migrering til den nye slug-omskrivning forårsager problemer, skal du sætte dette til Ja for at bruge den gamle metode <br> Du bedes <a href="https://translatepress.com/support/open-ticket/?utm_source=tp-advanced&utm_medium=client-site&utm_campaign=troubleshooting" target="_blank">oprette en supportsag</a> og fortælle os om de problemer, du oplever.

en: In most cases changing the default flag is all it is needed:
da_DK: I de fleste tilfælde er det kun nødvendigt at ændre standardflaget:

en: In order to enable Automatic Translation using TranslatePress AI, please enter your license key from
da_DK: For at aktivere automatisk oversættelse ved hjælp af TranslatePress AI skal du indtaste din licensnøgle fra

en: In order to enable Automatic Translation using TranslatePress AI, you need a license key by creating a free account.
da_DK: For at aktivere automatisk oversættelse ved hjælp af TranslatePress AI skal du oprette en gratis konto for at få en licensnøgle.

en: Include what you tried, what you expected, and what happened. Screenshots help!
da_DK: Inkluder, hvad du prøvede, hvad du forventede, og hvad der skete. Skærmbilleder hjælper!

en: Incorrect page number. Type a page number between 1 and total number of pages
da_DK: Forkert sidetal. Indtast et sidetal mellem 1 og det samlede antal sider

en: Informal
da_DK: Uformel

en: Inserting gettext original strings for language %s...
da_DK: Indsætter originale Gettext-strenge for sproget %s...

en: Inserting original strings for language %s...
da_DK: Indsætter originale strenge for sproget %s...

en: Install & Activate
da_DK: Installer og aktiver

en: Install & Activate your pro plugin.
da_DK: Installer & aktiver dit pro-plugin.

en: Install and Activate
da_DK: Installer og aktiver

en: Install failed:
da_DK: Installation mislykkedes:

en: Installed Pro versions
da_DK: Installerede Pro-versioner

en: Integrate machine translation directly with your WordPress website.
da_DK: Integrér maskinoversættelse direkte med dit WordPress-websted.

en: Invalid action specified.
da_DK: Ugyldig handling angivet.

en: Invalid domain format.
da_DK: Ugyldigt domæneformat.

en: Invalid email address
da_DK: Ugyldig e-mailadresse

en: Invalid language code
da_DK: Ugyldig sprogkode

en: Invalid language code. Please try again.
da_DK: Ugyldig sprogkode. Prøv igen.

en: Invalid nonce.
da_DK: Ugyldig nonce.

en: Invalid plugin specified.
da_DK: Ugyldigt plugin angivet.

en: It disables detection of strings displayed dynamically using JavaScript. <br/>Strings loaded via a server side AJAX call will still be translated.
da_DK: Det deaktiverer registrering af strenge, der vises dynamisk ved hjælp af JavaScript. <br/>Strenge, der indlæses via et server-side AJAX-kald, vil stadig blive oversat.

en: It disables search indexing the post content in translated languages.<br/>Useful when the content of the post doesn't allow HTML thus breaking the page.
da_DK: Deaktiverer søgeindeksering af indlægsindholdet på oversatte sprog.<br/>Nyttigt, når indlæggets indhold ikke tillader HTML, hvilket ødelægger siden.

en: It disables search indexing the post title in translated languages.<br/>Useful when the title of the post doesn't allow HTML thus breaking the page.
da_DK: Deaktiverer søgeindeksering af indlægstitlen på oversatte sprog.<br/>Nyttigt, når indlæggets titel ikke tillader HTML, hvilket ødelægger siden.

en: It helps remove possible duplicate translations, clear unnecessary data and repair possible metadata issues.
da_DK: Det hjælper med at fjerne mulige duplikerede oversættelser, rydde unødvendige data og reparere mulige metadata-problemer.

en: It takes less than a minute.
da_DK: Det tager mindre end et minut.

en: Just now
da_DK: Lige nu

en: Language
da_DK: Sprog

en: Language Settings
da_DK: Sprogindstillinger

en: Language Switcher
da_DK: Sprogvælger

en: Language Switcher update notice
da_DK: Opdateringsmeddelelse for sprogvælger

en: Language code
da_DK: Sprogkode

en: Language codes can contain only A-Z a-z 0-9 - _ characters. Check your language codes in TranslatePress General Settings.
da_DK: Sprogkoder må kun indeholde tegnene A-Z a-z 0-9 - _. Tjek dine sprogkoder under Generelle indstillinger i TranslatePress.

en: Language in which the translation status filter applies. Leave unselected for the translation status to apply to ANY language
da_DK: Sprog, som oversættelsesstatusfiltret gælder for. Lad den være uvalgt, så oversættelsesstatussen gælder for ETHVERT sprog.

en: Language name
da_DK: Sprognavn

en: Learn More
da_DK: Læs mere

en: Learn more in our documentation.
da_DK: Læs mere i vores dokumentation.

en: Legacy disabled.
da_DK: Legacy deaktiveret.

en: Legacy language switcher is currently enabled
da_DK: Den ældre sprogvælger er aktiveret

en: License
da_DK: Licens

en: License Key
da_DK: Licensnøgle

en: License key mismatch. The license you entered doesn’t match the <strong>%1$s</strong> version you have installed. <br/>Please check that you’ve installed the correct version for your license from your %2$sTranslatePress account%3$s.
da_DK: Licensnøglen stemmer ikke overens. Den licens, du har indtastet, stemmer ikke overens med den <strong>%1$s</strong>-version, du har installeret. <br/>Du bedes kontrollere, at du har installeret den korrekte version til din licens fra din %2$sTranslatePress Account%3$s.

en: Light
da_DK: Lys

en: Limit machine translation / characters per day
da_DK: Begræns maskinoversættelse / tegn per dag

en: Limit this menu item to the following languages
da_DK: Begræns dette menupunkt til følgende sprog

en: Load legacy Language Switcher
da_DK: Indlæs ældre sprogvælger

en: Load legacy SEO Pack Add-On
da_DK: Indlæs ældre SEO Pack-tilføjelse

en: Loading Strings...
da_DK: Indlæser strenge...

en: Loading...
da_DK: Indlæser...

en: Log machine translation queries.
da_DK: Log maskinoversættelsesforespørgsler.

en: Logged Out
da_DK: Logget ud

en: Logged errors
da_DK: Logget fejl

en: Machine Translation
da_DK: Maskinoversættelse

en: Manage Notification: %s
da_DK: Administrer notifikation: %s

en: Manage your license & quota on the %s
da_DK: Administrer din licens og kvote på %s

en: Manage your license in your %1$s.
da_DK: Administrer din licens på din %1$s.

en: Manual Translation Only
da_DK: Kun manuel oversættelse

en: Manually translated
da_DK: Manuelt oversat

en: Map this language to a different domain or sub-domain.
da_DK: Kortlæg dette sprog til et andet domæne eller underdomæne.

en: Marketing optin
da_DK: Marketing-tilmelding

en: May help fix missing content inserted using JavaScript. <br> It shows dynamically inserted content in original language for a moment before the translation request is finished.
da_DK: Kan hjælpe med at rette manglende indhold indsat ved hjælp af JavaScript. <br> Det viser dynamisk indsat indhold på originalsproget et øjeblik, før oversættelsesanmodningen er færdig.

en: Menu item
da_DK: Menupunkt

en: Meta Information
da_DK: Metadata

en: Migrating post slugs to new table structure for language %s...
da_DK: Migrerer indlægs-slugs til ny tabelstruktur for sproget %s...

en: Migrating taxonomy and post type base slugs to new table structure...
da_DK: Migrerer basis-slugs for taksonomier og indlægstyper til ny tabelstruktur...

en: Migrating term slugs to new table structure for language %s...
da_DK: Migrerer term-slugs til ny tabelstruktur for sproget %s...

en: Miscellaneous options
da_DK: Diverse indstillinger

en: More functionality with TranslatePress Pro.
da_DK: Mere funktionalitet med TranslatePress Pro.

en: More info
da_DK: Mere info

en: Multiple Languages
da_DK: Flere sprog

en: Name and email address
da_DK: Navn og e-mailadresse

en: Native name
da_DK: Modersmålsnavn

en: Navigate to first page
da_DK: Gå til første side

en: Navigate to last page
da_DK: Gå til sidste side

en: Navigate to next page
da_DK: Gå til næste side

en: Navigate to next string in dropdown list. Shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Right Arrow
da_DK: Naviger til næste streng i dropdown-listen. Genvej: CTRL(⌘) + ALT + Højre pil

en: Navigate to previous page
da_DK: Gå til forrige side

en: Navigate to previous string in dropdown list. Shortcut: CTRL(⌘) + ALT + Left Arrow
da_DK: Naviger til forrige streng i dropdown-listen. Genvej: CTRL(⌘) + ALT + Venstre pil

en: Navigate your website just like a particular user role would. Really useful for dynamic content or hidden content that appears for particular users.
da_DK: Naviger på din hjemmeside, præcis som en bestemt brugerrolle ville gøre. Virkelig nyttigt til dynamisk indhold eller skjult indhold, der vises for bestemte brugere.

en: Navigation Based on Language
da_DK: Navigation baseret på sprog

en: Need Help?
da_DK: Brug for hjælp?

en: No Active License Detected for this website.
da_DK: Ingen aktiv licens registreret for dette websted.

en: No available suggestions
da_DK: Ingen tilgængelige forslag

en: No strings match your query.
da_DK: Ingen strenge matcher din søgning.

en: No, thanks.
da_DK: Nej, tak.

en: Not TranslatePress onboarding page.
da_DK: Ikke TranslatePress-introside.

en: Not translated
da_DK: Ikke oversat

en: Note: This option is disabled when Different Domain for Language addon is active.
da_DK: Bemærk: Denne indstilling er deaktiveret, når tilføjelsen Different Domain for Language er aktiv.

en: Note: You can switch back anytime from <strong>Advanced Settings → <a href="%s">Troubleshooting</a></strong>.
da_DK: Bemærk: Du kan når som helst skifte tilbage fra <strong>Avancerede indstillinger → <a href="%s">Fejlfinding</a></strong>.

en: Nothing here
da_DK: Intet her

en: Notification Email
da_DK: Underretnings-e-mail

en: OG Description
da_DK: OG-beskrivelse

en: OG Image
da_DK: OG-billede

en: OG Image Alt
da_DK: Alt-tekst til OG-billede

en: OG Image Secure URL
da_DK: Sikker URL til OG-billede

en: OG Site Name
da_DK: OG-sidenavn

en: OG Title
da_DK: OG-titel

en: Ok, I will gladly help!
da_DK: Ok, jeg hjælper gerne!

en: Once the remaining AI words run out, automatic translation through TranslatePress AI will be paused.
da_DK: Når de resterende AI-ord slipper op, vil automatisk oversættelse via TranslatePress AI blive sat på pause.

en: Only Flags
da_DK: Kun flag

en: Only by IP address
da_DK: Kun efter IP-adresse

en: Only by browser language
da_DK: Kun efter browsersprog

en: Only enable for testing purposes. Can impact performance.<br>All records are stored in the wp_trp_machine_translation_log database table. Use a plugin like <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-data-access/" target="_blank">WP Data Access</a> to browse the logs or directly from your database manager (PHPMyAdmin, etc.)
da_DK: Aktiver kun til testformål. Kan påvirke ydeevnen.<br>Alle poster gemmes i databasetabellen wp_trp_machine_translation_log. Brug et plugin som <a href="https://wordpress.org/plugins/wp-data-access/" target="_blank">WP Data Access</a> til at gennemse loggene, eller gør det direkte fra din databaseadministrator (PHPMyAdmin, osv.)

en: Open language switcher only on click
da_DK: Åbn sprogvælgeren kun ved klik

en: Open the language switcher shortcode by clicking on it instead of hovering.<br> Close it by clicking on it, anywhere else on the screen or by pressing the escape key. This will affect only the shortcode language switcher.
da_DK: Åbn sprogvælger-shortcoden ved at klikke på den i stedet for at holde musen over den.<br>Luk den ved at klikke på den, et hvilket som helst andet sted på skærmen eller ved at trykke på escape-tasten. Dette påvirker kun shortcode-sprogvælgeren.

en: Opens post in the translation editor. Post must be saved as draft or published beforehand.
da_DK: Åbner indlæg i oversættelseseditoren. Indlægget skal gemmes som kladde eller publiceres på forhånd.

en: Operations to perform
da_DK: Handlinger der skal udføres

en: Opposite Language
da_DK: Modsatte sprog

en: Opt in to our security and feature updates notifications, and non-sensitive diagnostic tracking.
da_DK: Tilmeld dig vores notifikationer om sikkerheds- og funktionsopdateringer samt ikke-følsom diagnostisk sporing.

en: Optimize Database
da_DK: Optimer database

en: Optimize TranslatePress database tables
da_DK: Optimer TranslatePress-databasetabeller

en: Original String
da_DK: Original streng

en: Other Slugs
da_DK: Andre slugs

en: Other languages
da_DK: Andre sprog

en: Others
da_DK: Andre

en: Page Title
da_DK: Sidetitel

en: Permission denied.
da_DK: Tilladelse nægtet.

en: Placeholder attribute
da_DK: Pladsholder-attribut

en: Please %1$senter your license%2$s key first to add more languages.
da_DK: Indtast venligst %1$sdin licens%2$s-nøgle først for at tilføje flere sprog.

en: Please %1$senter your license%2$s key first, to activate this addon.
da_DK: Indtast venligst først %1$sdin licens%2$s-nøgle for at aktivere denne tilføjelse.

en: Please %1$senter%2$s your license key to enable %3$s automatic translation.
da_DK: Du bedes %1$sindtaste%2$s din licensnøgle for at aktivere automatisk oversættelse med %3$s.

en: Please activate the SEO Addon from <br/>WordPress -> Settings -> TranslatePress -> Addons section
da_DK: Aktiver venligst SEO-tilføjelsen fra <br/>WordPress -> Indstillinger -> TranslatePress -> Tilføjelser-sektionen

en: Please add an additional language.
da_DK: Tilføj venligst et yderligere sprog.

en: Please check your TranslatePress license key.
da_DK: Kontroller din TranslatePress-licensnøgle.

en: Please enter a domain.
da_DK: Indtast venligst et domæne.

en: Please enter a valid license to get access to TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support. Need a license key? %1$sPurchase one now%2$s
da_DK: Indtast en gyldig licens for at få adgang til TranslatePress AI, premium-tilføjelser, automatiske opdateringer og support. Har du brug for en licensnøgle? %1$sKøb en nu%2$s

en: Please enter your DeepL API key.
da_DK: Indtast din DeepL API-nøgle.

en: Please enter your Google Translate key.
da_DK: Indtast din Google Translate-nøgle.

en: Please install and activate the TranslatePress - Multilingual plugin
da_DK: Installer og aktiver pluginet TranslatePress - Multilingual

en: Please note that DeepL API usage is paid separately. See <a href="https://www.deepl.com/pro.html#developer">DeepL pricing information</a>.
da_DK: Bemærk, at brug af DeepL API betales separat. Se <a href="https://www.deepl.com/pro.html#developer">DeepLs prisoplysninger</a>.

en: Please purchase a new license to continue receiving access to TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support.
da_DK: Køb en ny licens for fortsat at have adgang til TranslatePress AI, premium-tilføjelser, automatiske opdateringer og support.

en: Please renew your license to continue receiving access to TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support.
da_DK: Forny din licens for fortsat at have adgang til TranslatePress AI, premium-tilføjelser, automatiske opdateringer og support.

en: Please update TranslatePress - Multilingual to version %2$s or newer. Your currently installed version of TranslatePress - Multilingual is no longer compatible with the current version of %1$s.
da_DK: Opdater TranslatePress - Multilingual til version %2$s eller nyere. Din aktuelt installerede version af TranslatePress - Multilingual er ikke længere kompatibel med den aktuelle version af %1$s.

en: Please update the TranslatePress - Multilingual plugin to version %1$s or higher to ensure %2$s functions correctly.
da_DK: Opdater pluginet TranslatePress - Multilingual til version %1$s eller højere for at sikre, at %2$s fungerer korrekt.

en: Please upload a TranslatePress Pro plugin file.
da_DK: Upload venligst en plugin-fil til TranslatePress Pro.

en: Please upload the TranslatePress PRO zip archive from your
da_DK: Upload venligst zip-arkivet til TranslatePress Pro fra din

en: Plugin activation failed:
da_DK: Aktivering af plugin mislykkedes:

en: Plugin deactivation failed.
da_DK: Deaktivering af plugin mislykkedes.

en: Plugin installed, but entry file not found.
da_DK: Plugin installeret, men hovedfil ikke fundet.

en: Plugin status & settings
da_DK: Plugin-status og indstillinger

en: Plugins and Theme String Translation
da_DK: Oversættelse af strenge i plugins og tema

en: Plugins and theme scan did not finish due to an error
da_DK: Scanning af plugins og tema blev ikke fuldført på grund af en fejl

en: Plugins and theme scan is complete
da_DK: Scanning af plugins og tema er fuldført

en: Pop-up window over the content
da_DK: Popup-vindue over indholdet

en: Popup Text
da_DK: Popuptekst

en: Popup Type
da_DK: Popuptype

en: Post ID
da_DK: Indlægs-ID

en: Post Slug
da_DK: Indlægsslug

en: Post Slugs
da_DK: Indlægsslugs

en: Post Type
da_DK: Indlægstype

en: Post Type Base Slug
da_DK: Basis-slug for indlægstype

en: Post Type Base Slugs
da_DK: Basis-slugs for indlægstyper

en: Post slugs (this includes pages and custom post types)
da_DK: Indlægs-slugs (dette inkluderer sider og brugerdefinerede indlægstyper)

en: Post type base slugs
da_DK: Basis-slugs for indlægstyper

en: Preferred language to navigate the site
da_DK: Foretrukket sprog til at navigere på siden

en: Prefill with current domain
da_DK: Udfyld med nuværende domæne

en: Privacy Policy
da_DK: Privatlivspolitik

en: Pro Add-ons
da_DK: Pro-tilføjelser

en: Pro Features
da_DK: Pro-funktioner

en: Processing table for language %s...
da_DK: Behandler tabel for sproget %s...

en: Prompts visitors to switch to their preferred language based on their browser settings or IP address and remembers the last visited language.
da_DK: Opfordrer besøgende til at skifte til deres foretrukne sprog baseret på deres browserindstillinger eller IP-adresse og husker det senest besøgte sprog.

en: Publish only when translation is complete
da_DK: Udgiv kun, når oversættelsen er færdig

en: Published
da_DK: Udgivet

en: Purchase a new license
da_DK: Køb en ny licens

en: Quick Intro
da_DK: Hurtig introduktion

en: Quick guided setup to configure TranslatePress in no time!
da_DK: Hurtig guidet opsætning til at konfigurere TranslatePress på ingen tid!

en: Rate TranslatePress on WordPress.org plugin page
da_DK: Bedøm TranslatePress på WordPress.org-pluginsiden

en: Re-run Setup Wizard
da_DK: Kør opsætningsguiden igen

en: Read documentation
da_DK: Læs dokumentation

en: Receive
da_DK: Modtag

en: Receive an email notification when your TranslatePress AI word count drops below the specified threshold.
da_DK: Modtag en e-mail-underretning, når dit TranslatePress AI-ordtal falder under den angivne grænse.

en: Recent community discussions
da_DK: Seneste fællesskabsdiskussioner

en: Recheck
da_DK: Tjek igen

en: Rechecking...
da_DK: Tjekker igen...

en: Recommended Plugins
da_DK: Anbefalede plugins

en: Redirect directly (*not recommended)
da_DK: Omdiriger direkte (*ikke anbefalet)

en: Regenerating original meta table for language %s...
da_DK: Regenererer metatabel for originale strenge for sproget %s...

en: Regional (example: en, fr, es, etc.)
da_DK: Regional (eksempel: en, fr, es osv.)

en: Regular
da_DK: Almindelig

en: Remove
da_DK: Fjern

en: Remove CDATA for original and dictionary strings
da_DK: Fjern CDATA for originale og ordbogsstrenge

en: Remove Country Locale
da_DK: Fjern landelokalitet

en: Remove Region Independent Locale
da_DK: Fjern regionsuafhængig lokalitet

en: Remove duplicate hreflang
da_DK: Fjern duplikeret hreflang

en: Remove duplicate rows for dictionary strings
da_DK: Fjern duplikerede rækker for ordbogsstrenge

en: Remove duplicate rows for gettext strings
da_DK: Fjern duplikerede rækker for gettext-strenge

en: Remove duplicate rows for original dictionary strings
da_DK: Fjern duplikerede rækker for originale ordbogsstrenge

en: Remove the trouble tables by executing the DROP function on them
da_DK: Fjern de problematiske tabeller ved at udføre DROP-funktionen på dem

en: Remove untranslated links from dictionary tables
da_DK: Fjern uoversatte links fra ordbogstabeller

en: Removes CDATA from trp_original_strings and trp_dictionary_* tables.<br>This type of content should not be detected by TranslatePress. It might have been introduced in the database in older versions of the plugin.
da_DK: Fjerner CDATA fra tabellerne trp_original_strings og trp_dictionary_*.<br>Denne type indhold bør ikke opdages af TranslatePress. Det kan være blevet indført i databasen i ældre versioner af pluginnet.

en: Removes selected filters
da_DK: Fjerner valgte filtre

en: Removes untranslated links and images from all trp_dictionary_* tables. These tables contain translations for user-inputted strings such as post content, post title, menus etc.
da_DK: Fjerner uoversatte links og billeder fra alle trp_dictionary_*-tabeller. Disse tabeller indeholder oversættelser af brugerindtastede strenge som f.eks. indlægsindhold, indlægstitel, menuer osv.

en: Removing cdata dictionary strings for language %s...
da_DK: Fjerner CDATA-ordbogsstrenge for sproget %s...

en: Removing duplicated dictionary strings for language %s...
da_DK: Fjerner duplikerede ordbogsstrenge for sproget %s...

en: Removing duplicated gettext strings for language %s...
da_DK: Fjerner duplikerede Gettext-strenge for sproget %s...

en: Removing untranslated dictionary links for language %s...
da_DK: Fjerner uoversatte ordbogslinks for sproget %s...

en: Removing untranslated dictionary strings where translation is available for language %s...
da_DK: Fjerner uoversatte ordbogsstrenge, hvor oversættelse er tilgængelig for sproget %s...

en: Renew Now
da_DK: Forny nu

en: Replace gettext strings that have original ID NULL with the correct original IDs
da_DK: Erstat gettext-strenge, der har original-ID'et NULL, med de korrekte original-ID'er

en: Replacing original id NULL with value for language %s...
da_DK: Erstatter originalt id NULL med værdi for sproget %s...

en: Requires <a href="%s" title="TranslatePress Add-on SEO Pack documentation" target="_blank">SEO Pack Add-on</a> to be installed and activated.
da_DK: Kræver, at <a href="%s" title="TranslatePress Add-on SEO Pack documentation" target="_blank">SEO Pack-tilføjelsen</a> er installeret og aktiveret.

en: Rescan plugins and theme for strings
da_DK: Scan plugins og tema for strenge igen

en: Response
da_DK: Respons

en: Response Body
da_DK: Respons-body

en: Restrict by Language
da_DK: Begræns efter sprog

en: Restrict element to language
da_DK: Begræns element til sprog

en: Run the updater
da_DK: Kør opdateringen

en: SEO support for page slug, page title, description and Facebook and Twitter social graph information. The HTML lang attribute is properly set.
da_DK: SEO-understøttelse for side-slug, sidetitel, beskrivelse og Facebook- og Twitter-social graph-information. HTML-lang-attributten er korrekt indstillet.

en: SEO support for page slug, page title, description and facebook and twitter social graph information. The HTML lang attribute is properly set.
da_DK: SEO-understøttelse af side-slug, sidetitel, beskrivelse samt social graph-information for Facebook og Twitter. HTML-lang-attributten er korrekt indstillet.

en: Save
da_DK: Gem

en: Save Changes
da_DK: Gem ændringer

en: Save changes to translation. Shortcut: CTRL(⌘) + S
da_DK: Gem ændringer i oversættelsen. Genvej: CTRL(⌘) + S

en: Saved
da_DK: Gemt

en: Saving translation...
da_DK: Gemmer oversættelse...

en: Scanning item %1$d of %2$d...
da_DK: Scanner element %1$d af %2$d...

en: Scanning plugins and theme for strings...
da_DK: Scanner plugins og tema for strenge...

en: Search
da_DK: Søg

en: Search Email Strings
da_DK: Søg efter e-mail-strenge

en: Search Gettext Strings
da_DK: Søg i Gettext-strenge

en: Search Other Slugs
da_DK: Søg efter andre slugs

en: Search Post Slugs
da_DK: Søg efter indlægsslugs

en: Search Post Type Base Slugs
da_DK: Søg efter basis-slugs for indlægstyper

en: Search Regular Strings
da_DK: Søg efter almindelige strenge

en: Search Taxonomy Slugs
da_DK: Søg efter taksonomislugs

en: Search Term Slugs
da_DK: Søg efter term-slugs

en: Search WooCommerce Slugs
da_DK: Søg efter WooCommerce-slugs

en: Search for any text in this page in the dropdown.
da_DK: Søg efter en tekst på denne side i rullemenuen.

en: Search original and translated strings containing typed keywords while also matching selected filters. Place string in quotes for exact match: "string"
da_DK: Søg i originale og oversatte strenge, der indeholder indtastede nøgleord, samtidig med at de matcher valgte filtre. Sæt streng i anførselstegn for eksakt match: "streng"

en: Security check
da_DK: Sikkerhedstjek

en: See Less
da_DK: Se mindre

en: See More
da_DK: Se mere

en: See options for selecting all strings
da_DK: Se indstillinger for at vælge alle strenge

en: Select All
da_DK: Vælg alle

en: Select Visible
da_DK: Vælg synlige

en: Select Yes if you want to force custom links without language encoding to keep the currently selected language.
da_DK: Vælg Ja, hvis du vil gennemtvinge, at brugerdefinerede links uden sprogkodning beholder det aktuelt valgte sprog.

en: Select how the language should be detected for first time visitors.<br>The visitor's last displayed language will be remembered through cookies.
da_DK: Vælg, hvordan sproget skal registreres for førstegangsbesøgende.<br>Besøgendes senest viste sprog vil blive husket via cookies.

en: Select language
da_DK: Vælg et sprog

en: Select languages
da_DK: Vælg sprog

en: Select or Upload Media
da_DK: Vælg eller upload medie

en: Select string to translate...
da_DK: Vælg streng der skal oversættes...

en: Select the default and additional languages for your website.
da_DK: Vælg standard- og yderligere sprog til dit websted.

en: Select the language your content is written in.
da_DK: Vælg det sprog, dit indhold er skrevet på.

en: Select the languages you wish to make your website available in.
da_DK: Vælg de sprog, du ønsker at gøre din hjemmeside tilgængelig på.

en: Select the style of the language switcher. You will find more ways to display it, in plugin settings.
da_DK: Vælg stilen på sprogvælgeren. Du finder flere måder at vise den på i plugin-indstillingerne.

en: Select the type of DeepL API you want to use.
da_DK: Vælg den type DeepL API, du vil bruge.

en: Select...
da_DK: Vælg...

en: Selector
da_DK: Vælger

en: Serve same translation for similar text. The strings need to have a percentage of 95% similarity.<br>Helps prevent losing existing translation when correcting typos or making minor adjustments to the original text. <br>If a translation already exists for a very similar original string, it will automatically be used for the current original string.<br>Does not work when making changes to a text that is part of a translation block unless the new text is manually merged again in a translation block.<br>Each string needs to have a minimum of 50 characters.
da_DK: Brug samme oversættelse for lignende tekst. Strengene skal have %s lighed.<br>Hjælper med at forhindre tab af eksisterende oversættelse ved rettelse af stavefejl eller mindre justeringer af den originale tekst. <br>Hvis der allerede findes en oversættelse for en meget lignende original streng, vil den automatisk blive anvendt for den aktuelle originale streng.<br>Fungerer ikke ved ændringer af en tekst, der er en del af en oversættelsesblok, medmindre den nye tekst manuelt flettes igen i en oversættelsesblok.<br>Hver streng skal have minimum 50 tegn.

en: Set up Language Switcher
da_DK: Konfigurer sprogvælger

en: Settings
da_DK: Indstillinger

en: Settings saved.
da_DK: Indstillinger gemt.

en: Settings scope unknown.
da_DK: Ukendt indstillingsomfang.

en: Setup Complete
da_DK: Opsætning fuldført

en: Short Language Names
da_DK: Korte sprognavne

en: Show "Powered by TranslatePress"
da_DK: Vis "Powered by TranslatePress"

en: Show Both (recommended)
da_DK: Vis begge (anbefalet)

en: Show opposite language in the language switcher
da_DK: Vis det modsatte sprog i sprogvælgeren

en: Show the small "Powered by TranslatePress" label in the floater language switcher.
da_DK: Vis den lille "Powered by TranslatePress"-etiket i den flydende sprogvælger.

en: Show this element only in one language.
da_DK: Vis dette element kun på et sprog.

en: Sign Up and Start translating
da_DK: Tilmeld dig og start med at oversætte

en: Sign me up!
da_DK: Tilmeld mig!

en: Sign up with your email address and receive a 5-part email guide to help you maximize the power of TranslatePress.
da_DK: Tilmeld dig med din e-mailadresse, og modtag en e-mailguide i 5 dele, der hjælper dig med at få mest muligt ud af TranslatePress.

en: Skip
da_DK: Spring over

en: Skip and continue with manual translation »
da_DK: Spring over og fortsæt med manuel oversættelse »

en: Skip this step
da_DK: Spring dette trin over

en: Slugs that are not found in either one of the other categories.
da_DK: Slugs, der ikke findes i nogen af de andre kategorier.

en: Something went wrong, please try again.
da_DK: Der gik noget galt. Prøv venligst igen.

en: Source
da_DK: Kilde

en: Split block to translate strings individually
da_DK: Opdel blok for at oversætte strenge individuelt

en: Start customizing
da_DK: Start tilpasning

en: Start translating
da_DK: Start med at oversætte

en: Step %s does not exist
da_DK: Trin %s findes ikke

en: String
da_DK: Streng

en: String List
da_DK: Strengliste

en: String Translation
da_DK: Strengoversættelse

en: String Translation Editor
da_DK: Editor til strengoversættelse

en: Strings that are user-created cannot be modified, only those from themes and plugins.
da_DK: Brugeroprettede strenge kan ikke redigeres, kun dem fra temaer og plugins.

en: Submit attribute
da_DK: Send-attribut

en: Successfully updated database!
da_DK: Database opdateret!

en: Suggestions from translation memory
da_DK: Forslag fra oversættelseshukommelse

en: Support for 130+ Extra Languages
da_DK: Understøttelse af 130+ ekstra sprog

en: Switch language to see the translation changes directly on the page.
da_DK: Skift sprog for at se oversættelsesændringerne direkte på siden.

en: Switch to TranslatePress AI
da_DK: Skift til TranslatePress AI

en: Switcher Location
da_DK: Placering af sprogvælger

en: Taxonomy
da_DK: Taksonomi

en: Taxonomy Slug
da_DK: Taksonomislug

en: Taxonomy Slugs
da_DK: Taksonomislugs

en: Taxonomy slugs
da_DK: Taksonomi-slugs

en: Term Slug
da_DK: Term-slug

en: Term Slugs
da_DK: Term-slugs

en: Term slugs
da_DK: Term-slugs

en: Terms of Service
da_DK: Servicevilkår

en: Test API Credentials
da_DK: Test API-legitimationsoplysninger

en: Test API credentials
da_DK: Test API-legitimationsoplysninger

en: Test it to see if everything is working. If something went wrong, you can restore the backup that you've made at the first step. Check if no more errors occur while browsing your website in a translated language. Look at the timestamps of the errors to make sure you are not seeing the old errors. Only the most recent 5 errors are displayed.
da_DK: Test det for at se, om alt fungerer. Hvis noget gik galt, kan du gendanne sikkerhedskopien, som du oprettede i første trin. Kontroller, om der ikke opstår flere fejl, mens du gennemser dit websted på et oversat sprog. Se på tidsstemplerne for fejlene for at sikre dig, at du ikke ser de gamle fejl. Kun de 5 seneste fejl vises.

en: Text
da_DK: Tekst

en: Text RTL
da_DK: RTL-tekst

en: Text on this page is %s% translated into all languages.
da_DK: Teksten på denne side er %s% oversat til alle sprog.

en: The API key entered is invalid.
da_DK: Den indtastede API-nøgle er ugyldig.

en: The API resource could not be found.
da_DK: API-ressourcen kunne ikke findes.

en: The Automatic Translation Code of the added custom language is invalid.
da_DK: Den automatiske oversættelseskode for det tilføjede brugerdefinerede sprog er ugyldig.

en: The Language code of the added custom language cannot be empty.
da_DK: Sprogkoden for det tilføjede brugerdefinerede sprog må ikke være tom.

en: The Language code of the added custom language is invalid.
da_DK: Sprogkoden for det tilføjede brugerdefinerede sprog er ugyldig.

en: The SEO Pack add-on allows translation of all the URL slugs:
da_DK: SEO Pack-tilføjelsen tillader oversættelse af alle URL-slugs:

en: The SEO Pack add-on is available with ALL premium versions of the plugin.
da_DK: SEO Pack-tilføjelsen er tilgængelig med ALLE premiumversioner af pluginnet.

en: The SQL errors detected can occur for various reasons including missing tables, missing permissions for the SQL user to create tables or perform other operations, problems after site migration or changes to SQL server configuration.
da_DK: De registrerede SQL-fejl kan opstå af forskellige årsager, herunder manglende tabeller, manglende tilladelser for SQL-brugeren til at oprette tabeller eller udføre andre handlinger, problemer efter webstedsmigrering eller ændringer af SQL-serverkonfigurationen.

en: The Setup wizard allows you to quickly setup TranslatePress. You can initiate it at any time.
da_DK: Opsætningsguiden giver dig mulighed for hurtigt at opsætte TranslatePress. Du kan starte den når som helst.

en: The content of this element should be written in the default language.
da_DK: Indholdet af dette element skal være skrevet på standardsproget.

en: The daily quota for machine translation characters exceeded. Please check the <strong>TranslatePress -> <a href="%s">Automatic Translation</a></strong> page for more information.
da_DK: Den daglige kvote for maskinoversættelsestegn er overskredet. Du bedes kontrollere siden <strong>TranslatePress -> <a href="%s">Automatisk oversættelse</a></strong> for flere oplysninger.

en: The email address where the low AI words notification will be sent.
da_DK: E-mailadressen, som underretningen om lavt AI-ordantal sendes til.

en: The email address you added is incorrect.
da_DK: Den e-mailadresse, du tilføjede, er forkert.

en: The inactive languages will still be visible and active for the admin. For other users they won't be visible in the language switchers and won't be accessible either.
da_DK: De inaktive sprog vil stadig være synlige og aktive for administratoren. For andre brugere vil de ikke være synlige i sprogvælgerne og vil heller ikke kunne tilgås.

en: The language is automatically set based by the last visited language by the user.
da_DK: Sproget indstilles automatisk baseret på brugerens sidst besøgte sprog.

en: The link you followed has expired. Please reload the page and try again.
da_DK: Linket, du fulgte, er udløbet. Genindlæs siden og prøv igen.

en: The request is too long.
da_DK: Anmodningen er for lang.

en: The request size is too large.
da_DK: Anmodningens størrelse er for stor.

en: The same text is displayed in all languages. <br>A selecting language switcher will be appended to the pop-up. The detected language is pre-selected.
da_DK: Den samme tekst vises på alle sprog. <br>En sprogvælger tilføjes til popuppet. Det registrerede sprog er forudvalgt.

en: The selected automatic translation engine does not provide support for these languages.<br>You can still manually translate pages in these languages using the Translation Editor.
da_DK: Den valgte motor til automatisk oversættelse understøtter ikke disse sprog.<br>Du kan stadig manuelt oversætte sider på disse sprog ved hjælp af oversættelseseditoren.

en: The slug that you are trying to edit is present in other slug types:%s%. Editing it will replace each occurrence, regardless of the current type.
da_DK: Den slug, du forsøger at redigere, findes i andre slug-typer: %s%. Redigering af den vil erstatte hver forekomst, uanset den aktuelle type.

en: The word typed was incorrect. Action was cancelled.
da_DK: Det indtastede ord var forkert. Handlingen blev annulleret.

en: There are no logged errors.
da_DK: Der er ingen logget fejl.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
da_DK: Der er en ny version af %1$s tilgængelig. %2$sSe detaljer for version %3$s%4$s eller %5$sopdater nu%6$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
da_DK: Der er en ny version af %1$s tilgængelig. %2$sSe detaljer for version %3$s%4$s.

en: There is an error on the DeepL service and your request could not be processed.
da_DK: Der er en fejl i DeepL-tjenesten, og din anmodning kunne ikke behandles.

en: There was an error on the server processing your Google Translate key.
da_DK: Der opstod en fejl på serveren under behandlingen af din Google Translate-nøgle.

en: There was an error with your Google Translate key.
da_DK: Der opstod en fejl med din Google Translate-nøgle.

en: These addons extend your translation plugin and are available in the Business and Developer plans.
da_DK: Disse tilføjelser udvider dit oversættelsesplugin og er tilgængelige i Business- og Developer-planerne.

en: These addons extend your translation plugin and are available in the Developer, Business and Personal plans.
da_DK: Disse tilføjelser udvider dit oversættelsesplugin og er tilgængelige i Developer-, Business- og Personal-planerne.

en: These are the most recent 5 errors logged by TranslatePress:
da_DK: Dette er de seneste 5 fejl logget af TranslatePress:

en: This Black Friday, get access to these features and more at a fraction of the costs:
da_DK: Denne Black Friday får du adgang til disse funktioner og mere til en brøkdel af prisen:

en: This TranslatePress add-on has been migrated to the main plugin and is no longer used. You can delete it.
da_DK: Denne TranslatePress-tilføjelse er blevet overført til hovedpluginet og bruges ikke længere. Du kan slette den.

en: This add-on is not available on your current plan.
da_DK: Denne tilføjelse er ikke tilgængelig på din nuværende plan.

en: This domain is already assigned to another language.
da_DK: Dette domæne er allerede tildelt et andet sprog.

en: This element will still be visible when you are translating your website through the Translation Editor.
da_DK: Dette element vil stadig være synligt, når du oversætter din hjemmeside via Oversættelseseditoren.

en: This feature is only available in the paid version. Upgrade TranslatePress and unlock more premium features.
da_DK: Denne funktion er kun tilgængelig i den betalte version. Opgrader TranslatePress, og lås flere premium-funktioner op.

en: This feature is only available when using the TranslatePress AI translation engine.
da_DK: Denne funktion er kun tilgængelig, når du bruger TranslatePress AI-oversættelsesmotoren.

en: This language does not support formality.
da_DK: Dette sprog understøtter ikke formalitet.

en: This page is %1$s% translated into %2$s.
da_DK: Denne side er %1$s% oversat til %2$s.

en: This string is not ready for translation yet. <br>Try again in a moment...
da_DK: Denne streng er ikke klar til oversættelse endnu. <br>Prøv igen om et øjeblik...

en: This website is already activated under a free license. Each website can only use one free license.
da_DK: Dette websted er allerede aktiveret med en gratis licens. Hvert websted kan kun bruge én gratis licens.

en: This website is already activated under a free license. Each website can only use one free license. Please upgrade to a premium plan for more TranslatePress AI words from %1$s your account %2$s.
da_DK: Dette websted er allerede aktiveret med en gratis licens. Hvert websted kan kun bruge én gratis licens. Du bedes opgradere til en premium-plan for flere TranslatePress AI-ord fra %1$s din konto %2$s.

en: This will allow TranslatePress to:
da_DK: Dette vil give TranslatePress mulighed for at:

en: Tip for faster help:
da_DK: Tip til hurtigere hjælp:

en: Title attribute
da_DK: Titel-attribut

en: To
da_DK: Til

en: To Add more languages activate the Multiple Languages Addon
da_DK: Aktivér Multiple Languages-tilføjelsen for at tilføje flere sprog.

en: To continue please type the word:
da_DK: For at fortsætte skal du skrive ordet:

en: To continue translating your content, please %1$s over at %2$s
da_DK: For at fortsætte med at oversætte dit indhold, bedes du %1$s på %2$s

en: To edit an existing TranslatePress language, input the language code and fill in only the columns you want to overwrite (e.g. Language name, Flag).<br>You can also add new custom languages. They will be available under General settings, All Languages list, where the URL slug can be edited.
da_DK: For at redigere et eksisterende TranslatePress-sprog skal du indtaste sprogkoden og kun udfylde de kolonner, du vil overskrive (f.eks. sprognavn, flag).<br>Du kan også tilføje nye brugerdefinerede sprog. De vil være tilgængelige under Generelle indstillinger, listen Alle sprog, hvor URL-sluggen kan redigeres.

en: To enable it go to
da_DK: For at aktivere det skal du gå til

en: To enable updates, please %1$senter your license key%2$s. Need a license key? %3$sPurchase one now%4$s.
da_DK: For at aktivere opdateringer skal du %1$sindtaste din licensnøgle%2$s. Mangler du en licensnøgle? %3$sKøb en nu%4$s.

en: To enable updates, please go to the %1$slicense page%2$s and check that you have a valid license.
da_DK: For at aktivere opdateringer skal du gå til %1$slicenssiden%2$s og kontrollere, at du har en gyldig licens.

en: To enable updates, your licence needs to be renewed. Please go to the %1$sTranslatePress Account%2$s page and login to renew.
da_DK: For at aktivere opdateringer skal din licens fornyes. Gå til siden %1$sTranslatePress Account%2$s og log ind for at fornye.

en: To translate slugs, please update the SEO Pack add-on to the latest version.
da_DK: For at oversætte slugs skal du opdatere SEO Pack-tilføjelsen til den nyeste version.

en: To use <strong>DeepL</strong> for automatic translation, activate this Pro add-on from the <a href="%1$s" target="_self" title="%2$s">%2$s</a>.
da_DK: For at bruge <strong>DeepL</strong> til automatisk oversættelse skal du aktivere denne Pro-tilføjelse fra <a href="%1$s" target="_self" title="%2$s">%2$s</a>.

en: Today's Character Count:
da_DK: Dagens antal tegn:

en: Toggle support chat
da_DK: Slå supportchat til/fra

en: Too many requests. Please try again later.
da_DK: For mange anmodninger. Prøv igen senere.

en: Top Left
da_DK: Øverst til venstre

en: Top Right
da_DK: Øverst til højre

en: Transforms the language switcher into a button showing the other available language, not the current one.<br> Only works when there are exactly two languages, the default one and a translation one.<br>This will affect the shortcode language switcher and floating language switcher as well.<br> To achieve this in menu language switcher go to Appearance->Menus->Language Switcher and select Opposite Language.
da_DK: Omdanner sprogvælgeren til en knap, der viser det andet tilgængelige sprog, ikke det aktuelle.<br>Fungerer kun, når der er præcis to sprog, standardsproget og et oversættelsessprog.<br>Dette påvirker også shortcode-sprogvælgeren og den flydende sprogvælger.<br>For at opnå dette i menu-sprogvælgeren skal du gå til Udseende->Menuer->Sprogvælger og vælge Modsat sprog.

en: Translate
da_DK: Oversæt

en: Translate Only Certain Paths
da_DK: Oversæt kun visse stier

en: Translate Page
da_DK: Oversæt side

en: Translate SEO Title, Description, Slug
da_DK: Oversæt SEO-titel, beskrivelse og slug

en: Translate Site
da_DK: Oversæt websted

en: Translate by Browsing as User Role
da_DK: Oversæt ved at gennemse som brugerrolle

en: Translate entire block element
da_DK: Oversæt hele blok-elementet

en: Translate numbers and numerals
da_DK: Oversæt tal og numeraler

en: TranslatePress AI words are running low on your site.
da_DK: Der er ved at være sluppet op for TranslatePress AI-ord på dit site.

en: TranslatePress Add-ons
da_DK: TranslatePress-tilføjelser

en: TranslatePress Errors
da_DK: TranslatePress-fejl

en: TranslatePress Preferred User Language
da_DK: Foretrukket brugersprog i TranslatePress

en: TranslatePress Pro Add-ons
da_DK: TranslatePress Pro-tilføjelser

en: TranslatePress data update
da_DK: TranslatePress-dataopdatering

en: TranslatePress has detected and cleaned up some failed translation entries in your database following %1$san isolated incident%2$s. No further action is required.
da_DK: TranslatePress har opdaget og ryddet op i nogle mislykkede oversættelsesposter i din database efter %1$sen isoleret hændelse%2$s. Der kræves ingen yderligere handling.

en: TranslatePress pro-actively scans and saves strings in the database when users access translated pages. <br>This setting disables this functionality and only allows translation and string saving when inside the Translation Editor. <br>Also disables machine translation outside the Translation Editor, giving you better control over character spending, by translating only the pages you visit in the Translation Editor.
da_DK: TranslatePress skanner proaktivt og gemmer strenge i databasen, når brugere tilgår oversatte sider. <br>Denne indstilling deaktiverer denne funktionalitet og tillader kun oversættelse og gemning af strenge, når du er inde i Oversættelseseditoren. <br>Deaktiverer også maskinoversættelse uden for Oversættelseseditoren, hvilket giver dig bedre kontrol over tegnforbruget, ved kun at oversætte de sider, du besøger i Oversættelseseditoren.

en: TranslatePress->Advanced Settings->Debug->Disable translation for gettext strings
da_DK: TranslatePress->Avancerede indstillinger->Fejlfinding->Deaktivér oversættelse af gettext-strenge

en: TranslatePress.com Account
da_DK: TranslatePress.com-konto

en: TranslatePress.com Account Page
da_DK: TranslatePress.com-kontoside

en: Translation
da_DK: Oversættelse

en: Translation Editor
da_DK: Oversættelseseditor

en: Translator
da_DK: Oversætter

en: Translator Accounts
da_DK: Oversætterkonti

en: Transparent
da_DK: Gennemsigtig

en: Transparent Template
da_DK: Gennemsigtig skabelon

en: Troubleshooting
da_DK: Fejlfinding

en: Try to rescan plugins and theme for strings.
da_DK: Prøv at scanne plugins og tema for strenge igen.

en: Twitter Description
da_DK: Twitter-beskrivelse

en: Twitter Image
da_DK: Twitter-billede

en: Twitter Image Alt
da_DK: Alt-tekst til Twitter-billede

en: Twitter Title
da_DK: Twitter-titel

en: Type a page number to navigate to
da_DK: Indtast et sidetal at navigere til

en: URL Slugs Translation
da_DK: Oversættelse af URL-slugs

en: Unable to load forum posts
da_DK: Kunne ikke indlæse forumindlæg

en: Unable to parse feed
da_DK: Kan ikke analysere feed

en: Unsupported languages
da_DK: Ikke-understøttede sprog

[ctx: Untranslated in this language]
en: in
da_DK: i

en: Update Now
da_DK: Opdater nu

en: Update aborted! Incorrect action.
da_DK: Opdatering afbrudt! Forkert handling.

en: Update aborted! Incorrect language code.
da_DK: Opdatering afbrudt! Forkert sprogkode.

en: Update aborted! Invalid nonce.
da_DK: Opdatering afbrudt! Ugyldig nonce.

en: Update aborted! Your user account doesn't have the capability to perform database updates.
da_DK: Opdatering afbrudt! Din brugerkonto har ikke rettighederne til at udføre databaseopdateringer.

en: Updates, announcements, marketing, no spam
da_DK: Opdateringer, meddelelser, markedsføring, ingen spam

en: Updating TranslatePress tables. Please leave this window open.
da_DK: Opdaterer TranslatePress-tabeller. Hold venligst dette vindue åbent.

en: Updating database to version %s+
da_DK: Opdaterer database til version %s+

en: Updating gettext original string ids for language %s...
da_DK: Opdaterer ID'er for originale Gettext-strenge for sproget %s...

en: Updating original string ids for language %s...
da_DK: Opdaterer ID'er for originale strenge for sproget %s...

en: Updating will allow editing translations of localized text from plugins and theme. Existing translation will still work as expected.
da_DK: Opdatering vil tillade redigering af oversættelser af lokaliseret tekst fra plugins og tema. Eksisterende oversættelser vil stadig fungere som forventet.

en: Updating will allow editing translations of slugs. Existing translation will still work as expected.
da_DK: Opdatering gør det muligt at redigere oversættelser af slugs. Eksisterende oversættelse vil stadig fungere som forventet.

en: Upgrade
da_DK: Opgrader

en: Upgrade now
da_DK: Opgrader nu

en: Upgrade now ↗
da_DK: Opgrader nu ↗

en: Upgrade to PRO
da_DK: Opgrader til PRO

en: Upgrade to PRO with our biggest discount of the year!
da_DK: Opgrader til PRO med årets største rabat!

en: Upgrade to Pro
da_DK: Opgrader til Pro

en: Upgrade your plan to add more sites. %1$sUpgrade now%2$s
da_DK: Opgrader din plan for at tilføje flere sites. %1$sOpgrader nu%2$s

en: Upload error:
da_DK: Uploadfejl:

en: Use Native language name
da_DK: Brug oprindeligt sprognavn

en: Use a subdirectory for the default language
da_DK: Brug en undermappe til standardsproget

en: Use shortcode on any page or widget.
da_DK: Brug shortcode på enhver side eller widget.

en: Use this HTTP Referrer if the API lets you restrict key usage from its Dashboard.
da_DK: Brug denne HTTP Referrer, hvis API'et lader dig begrænse nøglebrug fra dets kontrolpanel.

en: Use this media
da_DK: Brug dette medie

en: User Inputted String Translation
da_DK: Oversættelse af brugerindtastede strenge

en: User Language Detection Method
da_DK: Metode til registrering af brugersprog

en: User Notification Popup
da_DK: Popup-meddelelse til brugeren

[ctx: Verbiage for the DeepL Pro Add-on]
en: Addons tab
da_DK: Tilføjelsesfane

en: Video Poster
da_DK: Video-poster

en: Videos
da_DK: Videoer

en: View All Topics
da_DK: Vis alle emner

en: View Docs
da_DK: Se dokumentation

en: View Website As
da_DK: Vis website som

en: Visit <a href="%s" target="_blank">this link</a> to see how you can set up an API key and control API costs.
da_DK: Besøg <a href="%s" target="_blank">dette link</a> for at se, hvordan du opretter en API-nøgle og styrer API-omkostninger.

en: Visit <a href="https://cloud.google.com/docs/authentication/api-keys" target="_blank">this link</a> to see how you can set up an API key, <strong>control API costs</strong> and set HTTP referrer restrictions.
da_DK: Besøg <a href="https://cloud.google.com/docs/authentication/api-keys" target="_blank">dette link</a> for at se, hvordan du opretter en API-nøgle, <strong>kontrollerer API-omkostninger</strong> og angiver HTTP-referrer-begrænsninger.

en: WARNING. Cannot determine your language preference based on your current IP.<br>This is most likely because the website is on a local environment.
da_DK: ADVARSEL. Kan ikke fastslå dit sprogvalg ud fra din aktuelle IP.<br>Dette skyldes højst sandsynligt, at websitet kører i et lokalt miljø.

en: WARNING. Changing the default language will invalidate existing translations.
da_DK: ADVARSEL. Ændring af standardsproget vil gøre eksisterende oversættelser ugyldige.

en: WARNING: This feature can negatively impact page loading times in secondary languages, particularly with large databases (for example websites with a lot of pages or products). If you experience slow loading times, disable this and try again.
da_DK: ADVARSEL: Denne funktion kan påvirke sidens indlæsningstider på sekundære sprog negativt, især med store databaser (f.eks. websteder med mange sider eller produkter). Hvis du oplever langsomme indlæsningstider, skal du deaktivere denne funktion og prøve igen.

en: Warning: This action cannot be undone. Deleting a string will remove its current translation. The original string will appear again in this interface after TranslatePress detects it. This action is NOT equivalent to excluding the string from being translated again.
da_DK: Advarsel: Denne handling kan ikke fortrydes. Sletning af en streng fjerner dens nuværende oversættelse. Den originale streng vises igen i denne grænseflade, når TranslatePress registrerer den. Denne handling er IKKE ækvivalent med at ekskludere strengen fra at blive oversat igen.

en: We could not process your request. Please try again later.
da_DK: Vi kunne ikke behandle din anmodning. Prøv igen senere.

en: We need to update your translations database to the latest version.
da_DK: Vi skal opdatere din oversættelsesdatabase til den nyeste version.

en: Website Languages
da_DK: Websitesprog

en: Website language selector
da_DK: Hjemmesidens sprogvælger

en: Welcome
da_DK: Velkommen

en: Welcome to TranslatePress
da_DK: Velkommen til TranslatePress

en: We’ve upgraded the switcher for richer customization and a better user experience.<br>In order to use the new configurator, turn off <strong>Load legacy language switcher</strong>.
da_DK: Vi har opgraderet sprogvælgeren for at give rigere tilpasningsmuligheder og en bedre brugeroplevelse.<br>For at bruge den nye konfigurator skal du slå <strong>Indlæs ældre sprogvælger</strong> fra.

en: What you can do in this situation
da_DK: Hvad du kan gøre i denne situation

en: Why are these errors occuring
da_DK: Hvorfor opstår disse fejl

en: WooCommerce Slug
da_DK: WooCommerce-slug

en: WooCommerce Slugs
da_DK: WooCommerce-slugs

en: WooCommerce slugs
da_DK: WooCommerce-slugs

en: Word Threshold
da_DK: Ordgrænse

en: WordPress Translation Plugin
da_DK: Oversættelsesplugin til WordPress

en: Write the text you wish to appear on the button..
da_DK: Skriv den tekst, du ønsker skal vises på knappen..

en: Write the text you wish to appear on the close button. Leave empty for just the close button.
da_DK: Skriv den tekst, du ønsker skal vises på lukkeknappen. Lad feltet være tomt for kun at vise lukkeknappen.

en: Yes
da_DK: Ja

en: Yes, send me multilingual growth tips.
da_DK: Ja, send mig flersprogede væksttips.

en: You are about to perform this action on all the strings matching your filter, not just the visibly checked. To perform the action only to the visible strings click "Select Visible" from the table header dropdown.
da_DK: Du er ved at udføre denne handling på alle strenge, der matcher dit filter, ikke kun de synligt markerede. For kun at udføre handlingen på de synlige strenge skal du klikke på "Vælg synlige" i rullemenuen i tabellens overskrift.

en: You are about to perform this action only on the visible strings. To perform the action on all the strings matching the filter click "Select All" from the table header dropdown.
da_DK: Du er ved at udføre denne handling kun på de synlige strenge. For at udføre handlingen på alle strenge, der matcher filteret, skal du klikke på "Vælg alle" i rullemenuen i tabellens overskrift.

en: You are trying to add an invalid additional language. Please select a valid option.
da_DK: Du forsøger at tilføje et ugyldigt ekstra sprog. Vælg venligst en gyldig mulighed.

en: You are trying to add an invalid default language. Please select a valid option.
da_DK: Du forsøger at tilføje et ugyldigt standardsprog. Vælg venligst en gyldig mulighed.

en: You can add a new language from <a href="%s">Settings->TranslatePress</a>
da_DK: Du kan tilføje et nyt sprog fra <a href="%s">Indstillinger->TranslatePress</a>

en: You can also add the <a href="%s" title="Language Switcher Block Documentation">Language Switcher Block</a> in the WP Gutenberg Editor.
da_DK: Du kan også tilføje <a href="%s" title="Language Switcher Block Documentation">sprogvælgerblokken</a> i WP Gutenberg-editoren.

en: You can customize the design later
da_DK: Du kan tilpasse designet senere

en: You can edit your site languages at any point.
da_DK: Du kan redigere dine webstedssprog når som helst.

en: You can get one for %1$sfree%2$s, by creating a free account. It includes:
da_DK: Du kan få en %1$sgratis%2$s ved at oprette en gratis konto. Det inkluderer:

en: You cannot select two languages that have the same <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes" target="_blank">iso code</a> but different formalities because doing so will lead to duplicate <a href="https://developers.google.com/search/docs/specialty/international/localized-versions" target="_blank">hreflang tags</a>.
da_DK: Du kan ikke vælge to sprog, der har den samme <a href="https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ISO_639-1_codes" target="_blank">ISO-kode</a>, men forskellige formaliteter, da det vil føre til duplikerede <a href="https://developers.google.com/search/docs/specialty/international/localized-versions" target="_blank">hreflang-tags</a>.

en: You do not have a valid license for <strong>TranslatePress</strong>. %1$sGet one for free%2$s to get access to TranslatePress AI.
da_DK: Du har ikke en gyldig licens til <strong>TranslatePress</strong>. %1$sFå en gratis licens%2$s for at få adgang til TranslatePress AI.

en: You do not have permission to install plugin updates
da_DK: Du har ikke tilladelse til at installere plugin-opdateringer

en: You have a valid %s <strong>license</strong>.
da_DK: Du har en gyldig %s <strong>licens</strong>.

en: You have less than 5,000 TranslatePress AI words remaining. To continue automatically translating your website, please %spurchase additional AI words at a discount from your account%s.
da_DK: Du har mindre end 5.000 TranslatePress AI-ord tilbage. For at fortsætte med automatisk at oversætte dit websted, bedes du %skøbe yderligere AI-ord med rabat fra din konto%s.

en: You have reached the activation limit for your <strong>%1$s</strong> license. <br/>Manage your active sites from %2$s your account %3$s.
da_DK: Du har nået aktiveringsgrænsen for din <strong>%1$s</strong>-licens. <br/>Administrer dine aktive websteder fra %2$s din konto %3$s.

en: You have successfully activated your license
da_DK: Du har aktiveret din licens

en: You have successfully set up TranslatePress for your website.
da_DK: Du har opsat TranslatePress på dit websted.

en: You have unsaved changes!
da_DK: Du har ugemte ændringer!

en: You must first purchase this version to have access to the addon %1$shere%2$s
da_DK: Du skal først købe denne version for at få adgang til tilføjelsen %1$sher%2$s

en: You need an active license to add more languages. Verify in your %1$saccount%2$s that your license is valid
da_DK: Du skal bruge en aktiv licens for at tilføje flere sprog. Bekræft i din %1$skonto%2$s, at din licens er gyldig.

en: You need an active license to have access to the addon. Renew or purchase a new one %1$shere%2$s.
da_DK: Du har brug for en aktiv licens for at få adgang til tilføjelsesprogrammet. Forny eller køb en ny %1$sher%2$s.

en: You need to select a default language.
da_DK: Du skal vælge et standardsprog.

en: You will be notified when remaining AI words drop below this number.
da_DK: Du får besked, når de resterende AI-ord falder under dette tal.

en: You're ready to start translating!
da_DK: Du er klar til at begynde at oversætte!

en: Your %s license has <span class="trp-license-status-emphasized">expired</span>.
da_DK: Din %s-licens er <span class="trp-license-status-emphasized">udløbet</span>.

en: Your %s license is <span class="trp-license-status-emphasized">missing or invalid</span>.
da_DK: Din %s-licens er <span class="trp-license-status-emphasized">manglende eller ugyldig</span>.

en: Your %s license was <span class="trp-license-status-emphasized">refunded</span>.
da_DK: Din %s-licens blev <span class="trp-license-status-emphasized">refunderet</span>.

en: Your <strong>TranslatePress</strong> license has expired. <br/>Please %1$sRenew Your Licence%2$s to continue receiving access to automatic translations via TranslatePress AI, premium addons, product downloads, and automatic updates. %3$sRenew now %4$s
da_DK: Din <strong>TranslatePress</strong>-licens er udløbet. <br/>Du bedes %1$sfornye din licens%2$s for fortsat at have adgang til automatiske oversættelser via TranslatePress AI, premium-tilføjelser, produktdownloads og automatiske opdateringer. %3$sForny nu %4$s

en: Your <strong>TranslatePress</strong> license is missing or invalid. <br/>Please %1$sregister your copy%2$s to enable automatic website translation via TranslatePress AI, premium addons, automatic updates and support. Need a license key? %3$sPurchase one now%4$s
da_DK: Din <strong>TranslatePress</strong>-licens mangler eller er ugyldig. <br/>Du bedes %1$sregistrere din kopi%2$s for at aktivere automatisk oversættelse af dit websted via TranslatePress AI, premium-tilføjelser, automatiske opdateringer og support. Har du brug for en licensnøgle? %3$sKøb en nu%4$s

en: Your <strong>TranslatePress</strong> license will expire on %1$s. Please %2$sRenew Your Licence%3$s to continue receiving access to automatic translations via TP AI, premium addons, product downloads and automatic updates. %4$sRenew Now%5$s
da_DK: Din <strong>TranslatePress</strong>-licens udløber den %1$s. Du bedes %2$sfornye din licens%3$s for fortsat at have adgang til automatiske oversættelser via TP AI, premium-tilføjelser, produktdownloads og automatiske opdateringer. %4$sForny nu%5$s

en: Your HTTP referrer is: %s
da_DK: Din HTTP-referrer er: %s

en: Your License Key is invalid.
da_DK: Din licensnøgle er ugyldig.

en: Your License Key is valid.
da_DK: Din licensnøgle er gyldig.

en: Your License has expired.
da_DK: Din licens er udløbet.

en: Your License is Invalid
da_DK: Din licens er ugyldig

en: Your TranslatePress license key is invalid or missing.
da_DK: Din TranslatePress-licensnøgle er ugyldig eller mangler.

en: Your email
da_DK: Din e-mail

en: Your free account includes:
da_DK: Din gratis konto inkluderer:

en: Your license is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
da_DK: Din licens er deaktiveret for denne URL. Genaktivér den fra <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> Administrer websteder.

en: Your license is valid and active.
da_DK: Din licens er gyldig og aktiv.

en: Your license key expired on %s.
da_DK: Din licensnøgle udløb den %s.

en: Your license key has been disabled.
da_DK: Din licensnøgle er blevet deaktiveret.

en: Your license key has reached its activation limit.
da_DK: Din licensnøgle har nået grænsen for aktiveringer.

en: Your license key is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=activate-license">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
da_DK: Din licensnøgle er deaktiveret for denne URL. Genaktiver den fra <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=activate-license">https://translatepress.com/account</a> -> Administrer websteder.

en: Your license key is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=tp-ai">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
da_DK: Din licensnøgle er deaktiveret for denne URL. Genaktiver den fra <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=tp-onboarding&utm_medium=client-site&utm_campaign=tp-ai">https://translatepress.com/account</a> -> Administrer websteder.

en: Your license key is disabled for this URL. Re-enable it from <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> Manage Sites.
da_DK: Din licensnøgle er deaktiveret for denne URL. Genaktiver den fra <a target="_blank" href="https://translatepress.com/account/?utm_source=wp-dashboard&utm_medium=client-site&utm_campaign=license-deactivated">https://translatepress.com/account</a> -> Administrer sites.

en: Your profile overview
da_DK: Din profiloversigt

en: Your translation quota has been reached.
da_DK: Din oversættelseskvote er nået.

en: [%s] Low TranslatePress AI Words
da_DK: [%s] Lavt antal TranslatePress AI-ord

en: by
da_DK: af

en: characters per day
da_DK: tegn per dag

en: few
da_DK: få

en: found in translation
da_DK: fundet i oversættelse

en: items
da_DK: elementer

en: many
da_DK: mange

en: one
da_DK: en

en: other
da_DK: andre

[ctx: page 1 of 3]
en: of
da_DK: /

en: plural form
da_DK: flertalsform

en: replace the default flag
da_DK: erstat standardflaget

en: unknown
da_DK: ukendt

en: upgrade your plan
da_DK: opgrader din plan

en: upgrade your plan or get extra AI Words
da_DK: opgrader din plan eller få ekstra AI-ord

en: words
da_DK: ord

en: your account.
da_DK: din konto.

en: ~ Razvan, developer of TranslatePress
da_DK: ~ Razvan, udvikler af TranslatePress

en: « Go Back
da_DK: « Gå tilbage

en: « Go back
da_DK: « Gå tilbage
